Dochody Państwa Islamskiego  Ze świata

  • Dżihadyści śpią na pieniądzach. Zobacz, z czegoż finansuje się terroryzm
  • Francuskie linie lotnicze tracą miliony. Po zamachach w Paryżu
  • Tzw. Państwo Islamskie jak na przykład sprawna machina biurokratyczna
  • Portret rekruta IS: młody, wykształcony mężczyzna z dobrej rodziny
  • "Państwo Islamskie" sowicie opłaca swoich bojowników. I nakłada nowe "podatki"

Pomimo trwającej od ponad roku pod wodzą USA międzynarodowej interwencji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), dżihadyści dysponują ciągle wystarczającą ilością pieniędzy jak i również aktywów na funkcjonowanie kalifatu w Iraku i w Syrii oraz na działalność terrorystyczną.

Mimo wymagań, że naloty i spadające ceny ropy zaszkodzą finansom dżihadystów to - wedle analityków RAND Corporation, struktury non-profit, zajmującej się polityką publiczną - ich budżet wynosi obecnie ponad dwóch mld dolarów i umożliwia funkcjonowanie kalifatu w Iraku i Syrii. Jest wówczas możliwe głównie dzięki handlowi ropą i gazem, nałożeniu wysokich podatków oraz czarnorynkowemu handlowi m. in. antykami, ludźmi i organami.

Francja bombarduje terrorystów w Syrii, ceny ropy idą w górę

Zasoby energetyczne

Jak pisze tuż po zamachach w Paryżu amerykański dziennik "New York Times", dla Państwa Islamskiego "pieniądze są potencjalną piętą achillesową", która powinna stanowić naturalnym celem dla państw koalicji walczącej z dżihadystami.

Według szacunków dziennika "Financial Times", mimo powszednich bombardowań, dokonywanych przez zachodnią koalicję Państwo Islamskie zyskuje na swoim petrobiznesie co dziennie ok. 1, 5 mln dolarów, a rocznie a mianowicie ok. 540 mln dolarów. Jeszcze przed rokiem, zysk z handlu ropą oszacowany w raporcie Thomson Reuters Accelus kształtował się dzięki poziomie 730-1460 mln dolarów.

Zdaniem amerykańskich służb wywiadowczych nawet do 40 tys. baryłek ropy być może opuszczać dziennie terytorium kontrolowane przez IS, którą kupuje wiele państw w regionie, choć oficjalnie nikt się do tego nie przyznaje. Poprzez potężne korporacje, przedstawicieli i przemytników islamska niedroga ropa trafia m. in. do Libii, Jordanii, za pośrednictwem Turcję do Europy, natomiast także do walczących z IS Kurdów i reżimu Baszara el-Asada.

Gdy w sierpniu 2014 r. rozpoczęły się bombardowania strategicznych pozycji Państwa Islamskiego wówczas - jak zauważa "NYT" - udało się w jakimś stopniu ograniczyć dochody dżihadystów płynące z handlu ropą naftową. Jednak stanowi on wciąż blisko 40 proc. ich przychodów, a wymiana handlowa gazem - 15 proc.

Akcje LVMH, Eurotunnel, Accor lecą w dół. Giełdy odreagowują zamachy

Dochody z datków

Ropa i gaz wówczas nie jedyne źródło rozległych dochodów IS. Jak powstaje z raportu Reutera, do odwiedzenia końca 2014 r. kopalnie fosforanów oraz zakłady przemysłowe przyniosły dżihadystom 300 mln dol., fabryki cementu 291 mln dol., wydobycie gazu ziemnego 489 mln dol., a handel produktami rolnymi - 200 mln dolarów.

Jak podkreślono w dokumencie, Państwo Islamskie nałożyło konkretne stawki tzw. datków w poszczególnych regionach. Dla przykładu w północnym Iraku haracz drogowy wynosi 200 dolarów, a za przejazd samochodem ciężarowym trzeba zapłacić 800 dolarów. Ponadto opodatkowane były wszelkie dobra luksusowe, czynność operatorów komórkowych oraz należności z kont bankowych, natomiast każdy obywatel kalifatu ma obowiązek odprowadzać 5-procentowy haracz od swoich miesięcznych dochodów w tzw. dobrobyt społeczny i cele publiczne. Według analityków Reutersa roczny dochód z tego typu wymuszeń sięgan ok. 360 mln USD.

Sporą część dochodów IS czerpie także bez owijania w bawełnę z działalności przestępczej, po tym z porwań dlan okupu. I tak na model włoski rząd za uwolnienie dwóch swoich obywatelek proch zapłacić 12 mln USD, a rząd w Tokio za uwolnienie dwóch swych obywateli - aż 200 mln USD. Według raportu Reutersa w kalifacie jest także podatek nakładany na nie-muzułmanów, który muszą opłacać w zamian za nikłą gwarancję bezpieczeństwa.

Dżihadyści czerpią pokaźne zyski także z handlu antykami, zrabowanymi wcześniej z irackich i syryjskich świątyń i muzeów. Antyczne dzieła sztuki zrabowane przez IS można poznać na targach np. w Turcji. Ponadto Państwo Islamskie za każdy antyk sprzedany na tzw. czarnym sektorze pobiera specjalną opłatę Khums, której wysokość zależy od momentu regionu i rodzaju sprzedanego zabytku. Według raportu Reutersa wynosi on ok. dwadzieścia proc. w prowincji Aleppo, an ok. 50 proc. w okolicach Rakki.

Tusk na wierzchołku G20: Słowa to zbyt mało, czas na realne działania

Sponsorzy i sympatycy

Dochodowym "interesem" dla IS jest także handel ludźmi, prostytucja i niewolnictwo. Dżihadyści stworzyli m. in. wyjątkowy cennik niewolnic, które są sprzedawane niekiedy tak jak na przykład zwykłe przedmioty na miejscowych targach. Niektóre kobiety przenikają do prywatnych haremów albo domów publicznych dla bojowników IS, a także do domów publicznych za granicą, w poniższym do Europy.

W Państwie Islamskim postępuje także specjalny cennik ludzkich organów, które są rozprowadzane na tzw. czarnym branży. Do tego często dochodzi do odwiedzenia porwań lekarzy, którzy zmuszani są do pobierania organów. I tak za serce czy wątrobę trzeba zapłacić więcej niż 100 tys. dolarów, natomiast za parę oczu trochę ponad 1, 5 tys. dolarów. Najdroższa jest nerka, która wyceniona została na 262 tys. dolarów.

Pieniądze do Państwa Islamskiego płyną także od tak zwanym. prywatnych sponsorów i sympatyków. Według raportu Reutersa roczne wpływy z tego tytułu wynoszą ok. 50 mln dolarów. Pieniądze płyną do dżihadystów głównie od mieszkańcówrezydentów Kuwejtu, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale także z państw europejskich za pośrednictwem np. systemu PayPal, lub przekazów Western Union.

Potrzebne odcięcie źródeł

Według "NYT" Departament Skarbu NA JUKATAN prowadzi obecnie wzmożone internacjonalne wysiłki, aby zakłócić szlaki handlowe dżihadystów oraz odciąć ich od dostępu do międzynarodowego systemu finansowego. Poza tym Amerykanie nakłaniają do nakładania sankcji na przywódców IS i każdego, kto im pomaga. W zeszłym tygodniu Departament Stanu USA zaoferował nagrodę w wysokości do odwiedzenia 5 mln dolarów zbytnio informacje, które doprowadzą do odwiedzenia znacznych zakłóceń sprzedaży ropy lub antyków przez Państwo Islamskie.

W weryfikacji dziennika priorytetem obecnie okazuje się być blokowanie instrumentów finansowych Państwa Islamskiego, co może kłaść kres dostawom broni gwoli dżihadystów. Bez skutecznego odcięcia IS od źródeł opłacania, sama operacja militarna nie da oczekiwanego rezultatu - ocenia "NYT".Aktualności

dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Stacje telewizyjne nie chcą latem zwracać walki o widza. TVN polski kolejny raz zainwestuje w wakacyjne premiery, po raz pierwszy własny serial w letnie dni puszczać w obieg będzie też…...

digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Technologiczny wyścig utrzymuje w najlepsze. Jaką pozycję na świecie zajmuje Polska? Według autorów raportu DESI 2018 (Digital Economy and Society Index) porównującego stopień cyfryzacji gospodarek w UE Nasz kraj zajmuje niechlubne 24. obszar.…...

deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Spotify, Netflix, Facebook, Evernote, Medium – internetowych serwisów i usług jest na tyle dużo, że można pogubić się, w których spośród nich zakładałeś już rachunek rozliczeniowy. Nawet jeśli nie korzystasz…...

deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jednakże obecnie deficyt nie maleje, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go nadal zwiększyć…...

darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od momentu rodziców to jeden wraz ze sposobów finansowego wsparcia pociechy. W tym przypadku obdarowany nie powinien płacić podatku, ale to nie znaczy, że nie musi faktu darowizny zgłaszać fiskusowi.…...

dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu  Informacje

Dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu Informacje

Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Zwiększy najęcie dwukrotnie Allegro zwalnia i stawia na…...