Dochody Państwa Islamskiego  Ze świata

  • Dżihadyści śpią na pieniądzach. Zobacz, z czegoż finansuje się terroryzm
  • Francuskie linie lotnicze tracą miliony. Po zamachach w Paryżu
  • Tzw. Państwo Islamskie jak na przykład sprawna machina biurokratyczna
  • Portret rekruta IS: młody, wykształcony mężczyzna z dobrej rodziny
  • "Państwo Islamskie" sowicie opłaca swoich bojowników. I nakłada nowe "podatki"

Pomimo trwającej od ponad roku pod wodzą USA międzynarodowej interwencji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS), dżihadyści dysponują ciągle wystarczającą ilością pieniędzy jak i również aktywów na funkcjonowanie kalifatu w Iraku i w Syrii oraz na działalność terrorystyczną.

Mimo wymagań, że naloty i spadające ceny ropy zaszkodzą finansom dżihadystów to - wedle analityków RAND Corporation, struktury non-profit, zajmującej się polityką publiczną - ich budżet wynosi obecnie ponad dwóch mld dolarów i umożliwia funkcjonowanie kalifatu w Iraku i Syrii. Jest wówczas możliwe głównie dzięki handlowi ropą i gazem, nałożeniu wysokich podatków oraz czarnorynkowemu handlowi m. in. antykami, ludźmi i organami.

Francja bombarduje terrorystów w Syrii, ceny ropy idą w górę

Zasoby energetyczne

Jak pisze tuż po zamachach w Paryżu amerykański dziennik "New York Times", dla Państwa Islamskiego "pieniądze są potencjalną piętą achillesową", która powinna stanowić naturalnym celem dla państw koalicji walczącej z dżihadystami.

Według szacunków dziennika "Financial Times", mimo powszednich bombardowań, dokonywanych przez zachodnią koalicję Państwo Islamskie zyskuje na swoim petrobiznesie co dziennie ok. 1, 5 mln dolarów, a rocznie a mianowicie ok. 540 mln dolarów. Jeszcze przed rokiem, zysk z handlu ropą oszacowany w raporcie Thomson Reuters Accelus kształtował się dzięki poziomie 730-1460 mln dolarów.

Zdaniem amerykańskich służb wywiadowczych nawet do 40 tys. baryłek ropy być może opuszczać dziennie terytorium kontrolowane przez IS, którą kupuje wiele państw w regionie, choć oficjalnie nikt się do tego nie przyznaje. Poprzez potężne korporacje, przedstawicieli i przemytników islamska niedroga ropa trafia m. in. do Libii, Jordanii, za pośrednictwem Turcję do Europy, natomiast także do walczących z IS Kurdów i reżimu Baszara el-Asada.

Gdy w sierpniu 2014 r. rozpoczęły się bombardowania strategicznych pozycji Państwa Islamskiego wówczas - jak zauważa "NYT" - udało się w jakimś stopniu ograniczyć dochody dżihadystów płynące z handlu ropą naftową. Jednak stanowi on wciąż blisko 40 proc. ich przychodów, a wymiana handlowa gazem - 15 proc.

Akcje LVMH, Eurotunnel, Accor lecą w dół. Giełdy odreagowują zamachy

Dochody z datków

Ropa i gaz wówczas nie jedyne źródło rozległych dochodów IS. Jak powstaje z raportu Reutera, do odwiedzenia końca 2014 r. kopalnie fosforanów oraz zakłady przemysłowe przyniosły dżihadystom 300 mln dol., fabryki cementu 291 mln dol., wydobycie gazu ziemnego 489 mln dol., a handel produktami rolnymi - 200 mln dolarów.

Jak podkreślono w dokumencie, Państwo Islamskie nałożyło konkretne stawki tzw. datków w poszczególnych regionach. Dla przykładu w północnym Iraku haracz drogowy wynosi 200 dolarów, a za przejazd samochodem ciężarowym trzeba zapłacić 800 dolarów. Ponadto opodatkowane były wszelkie dobra luksusowe, czynność operatorów komórkowych oraz należności z kont bankowych, natomiast każdy obywatel kalifatu ma obowiązek odprowadzać 5-procentowy haracz od swoich miesięcznych dochodów w tzw. dobrobyt społeczny i cele publiczne. Według analityków Reutersa roczny dochód z tego typu wymuszeń sięgan ok. 360 mln USD.

Sporą część dochodów IS czerpie także bez owijania w bawełnę z działalności przestępczej, po tym z porwań dlan okupu. I tak na model włoski rząd za uwolnienie dwóch swoich obywatelek proch zapłacić 12 mln USD, a rząd w Tokio za uwolnienie dwóch swych obywateli - aż 200 mln USD. Według raportu Reutersa w kalifacie jest także podatek nakładany na nie-muzułmanów, który muszą opłacać w zamian za nikłą gwarancję bezpieczeństwa.

Dżihadyści czerpią pokaźne zyski także z handlu antykami, zrabowanymi wcześniej z irackich i syryjskich świątyń i muzeów. Antyczne dzieła sztuki zrabowane przez IS można poznać na targach np. w Turcji. Ponadto Państwo Islamskie za każdy antyk sprzedany na tzw. czarnym sektorze pobiera specjalną opłatę Khums, której wysokość zależy od momentu regionu i rodzaju sprzedanego zabytku. Według raportu Reutersa wynosi on ok. dwadzieścia proc. w prowincji Aleppo, an ok. 50 proc. w okolicach Rakki.

Tusk na wierzchołku G20: Słowa to zbyt mało, czas na realne działania

Sponsorzy i sympatycy

Dochodowym "interesem" dla IS jest także handel ludźmi, prostytucja i niewolnictwo. Dżihadyści stworzyli m. in. wyjątkowy cennik niewolnic, które są sprzedawane niekiedy tak jak na przykład zwykłe przedmioty na miejscowych targach. Niektóre kobiety przenikają do prywatnych haremów albo domów publicznych dla bojowników IS, a także do domów publicznych za granicą, w poniższym do Europy.

W Państwie Islamskim postępuje także specjalny cennik ludzkich organów, które są rozprowadzane na tzw. czarnym branży. Do tego często dochodzi do odwiedzenia porwań lekarzy, którzy zmuszani są do pobierania organów. I tak za serce czy wątrobę trzeba zapłacić więcej niż 100 tys. dolarów, natomiast za parę oczu trochę ponad 1, 5 tys. dolarów. Najdroższa jest nerka, która wyceniona została na 262 tys. dolarów.

Pieniądze do Państwa Islamskiego płyną także od tak zwanym. prywatnych sponsorów i sympatyków. Według raportu Reutersa roczne wpływy z tego tytułu wynoszą ok. 50 mln dolarów. Pieniądze płyną do dżihadystów głównie od mieszkańcówrezydentów Kuwejtu, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ale także z państw europejskich za pośrednictwem np. systemu PayPal, lub przekazów Western Union.

Potrzebne odcięcie źródeł

Według "NYT" Departament Skarbu NA JUKATAN prowadzi obecnie wzmożone internacjonalne wysiłki, aby zakłócić szlaki handlowe dżihadystów oraz odciąć ich od dostępu do międzynarodowego systemu finansowego. Poza tym Amerykanie nakłaniają do nakładania sankcji na przywódców IS i każdego, kto im pomaga. W zeszłym tygodniu Departament Stanu USA zaoferował nagrodę w wysokości do odwiedzenia 5 mln dolarów zbytnio informacje, które doprowadzą do odwiedzenia znacznych zakłóceń sprzedaży ropy lub antyków przez Państwo Islamskie.

W weryfikacji dziennika priorytetem obecnie okazuje się być blokowanie instrumentów finansowych Państwa Islamskiego, co może kłaść kres dostawom broni gwoli dżihadystów. Bez skutecznego odcięcia IS od źródeł opłacania, sama operacja militarna nie da oczekiwanego rezultatu - ocenia "NYT".Aktualności

flakka - co to jest i jak działa nowy narkotyk

Flakka - co to jest i jak działa nowy narkotyk

W USA, Australii i prawdopodobnie na starym kontynencie pojawił się niedawno nowy narkotyk na temat nazwie flakka. Liczne doniesienia mówią, że rozprzestrzenia się m. in. na Florydzie, w Ohio i Teksasie.…...

firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uciekają poprzednio politykami PiS  Pieniądze

Firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uciekają poprzednio politykami PiS Pieniądze

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie zaakceptować została podjęta" Co w dalszym ciągu z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z sektorze.…...

fE: gospodarstwa domowe mogłyby zaoszczędzić na energii  Surowce

FE: gospodarstwa domowe mogłyby zaoszczędzić na energii Surowce

Rachunki za prąd mogłyby spaść nawet o 160 zł rocznie, czyli na temat ok. 11 proc. - przekonują eksperci Forum Ciepła. Wystarczy, by odbiorcy osobni mieli informacje kiedy jak i również…...

faraday Future zaprezentował samochód FFZERO1  Tech

Faraday Future zaprezentował samochód FFZERO1 Tech

W środę w Las Vegas ruszają targi CES (Consumer Electronics Show) - międzynarodowa wystawa sprzętu elektronicznego, która to przyciąga największe firmy i najlepszych specjalistów z na całym świecie. Ale pierwszą sensację obecnie dzisiaj…...

facebook - livemap - mapa relacji na żywo

Facebook - livemap - mapa relacji na żywo

Relacje live na Facebooku były strzałem w dziesiątkę - skwapliwie korzystają wraz z nich zarówno media, politycy, biznes, jak i osobni użytkownicy. Ale dopiero odwzorowanie wszystkich live'ów na FB pokazuje…...

ewakuacja lotniska w Londynie

Ewakuacja lotniska w Londynie

Lotnisko po Londynie zostało ewakuowane, na tym, jak 26 podróżnych uskarżało się na bariery z oddychaniem. Dwie osoby zabrano do szpitala - informuje BBC. Obecnie lotnisko wróciło do normalnej robocie. Istniało podejrzenie…...