Izba Gmin przegłosowała drugie przeglądanie ustawy o Brexicie  Ze świata

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć
  • Żyją tysiące kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant uprzedza przed skutkami braku porozumienia

Brytyjska Izba Gmin przegłosowała, w nocy z poniedziałku na wtorek, ustawę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, która podług założeń ma zapewnić trwałość regulacyjną po opuszczeniu Wspólnoty.

Do głosowania dotarło tuż po północy czasu londyńskiego po wielogodzinnej debacie parlamentarnej, która odbywała się w czwartek i poniedziałek, a w której głos zabrało 107 posłów.

Praca na Wyspach po brexicie. Dla Polaków w drugiej sekwencji

Głosowanie

Za przyjęciem rządowego projektu zagłosowało 326 posłów (głównie Partii Konserwatywnej i wspierającej rząd północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej), natomiast przeciw opowiedziało się 290 deputowanych z opozycyjnych Partii Pracy, Szkockiej Partii Narodowej i Liberalnych Demokratów.

Podobnie jak przy dawnych kluczowych głosowaniach, część posłów laburzystów wyłamało się spośród dyscypliny partyjnej nakazującej głosowanie przeciwko ustawie.

Wyjście z Unii Europejskiej

Nowa ustawa ma za zadanie uchylić tę o wejściu Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej z 1972 r., która wprowadziła zasadę pierwszeństwa prawa wspólnotowego, jednocześnie przenosząc istniejące przepisy obowiązujące we Wspólnocie do brytyjskiego uprawnienia. Będą one następnie nieustająco analizowane i zmieniane za pośrednictwem odpowiednie ministerstwa w zamiarze dopasowania ich do nowej sytuacji po brexicie.

Wśród najbardziej kontrowersyjnych zdań jest nadanie ministrom ograniczonego czasowo prawa do wprowadzania technicznych zmian w regulacjach za pomocą prawa wtórnego - np. rozporządzeń - w celu dostosowania ich do odwiedzenia sytuacji po opuszczeniu UE. To rozwiązanie - nazywane "klauzulą Henryka VIII" - pozwoliłoby na wprowadzanie przemian w prawie bez kompletnej kontroli posłów nad tym procesem.

Poseł Partii Pracy Stephen Kinnock ocenił, że ten projekt "chce pozbawić parlament jego suwerennej władzy, tworząc gabinet króli i przekształcając Izbę Gmin z bijącego serca własnej demokracji w punkt widokowy; zmieniając nas jako twórców prawa w gapiów, kompletnie zależnych od dobrej decyzji ministrów".

Przewrót stanu?

Jak dodał, ustawa w proponowanym brzmieniu "nie realizuje woli narodu, an ogranicza naszą demokrację (... ), to cichy atak stanu, ukryty jako fachowa konieczność".

W poniedziałek rano minister ds. rozwiązania z Unii Europejskiej David Davis przekonywał jednak, hdy "głos przeciwko tej ustawie jest głosem za chaotycznym wyjściem z Unii Europejskiej", a "Brytyjczycy nie zagłosowali za zamieszaniem i parlament także nie powinien".

- Zapewnienie pewności jak i również stabilności w procesie własnego wyjścia (z UE) wydaje się być priorytetem. Firmy i ludzie prywatne potrzebują zapewnienia, że nie dojdzie do niespodziewanej zmiany w naszych przepisach po dniu opuszczenia Społeczności i to jest starannie to, co ta ustawa realizuje - tłumaczył.

Potrzebne doprecyzowanie

Jednocześnie apelował "do posłów ze wszelkich części Wielkiej Brytanii, żeby zjednoczyli się w poparciu tej kluczowej legislacji, która to pozwoli nam na wyjście z Unii Europejskiej w porządku ducha i poczuciu, że jesteśmy gotowi na główny dzień po tym, jak na przykład to się stanie".

Niezwykłe murale w Londynie. "Dodają kobietom pewności"

Wielu posłów udzielających swego poparcia dla projektu na etapie drugiego czytania zapowiadało jednakże, że oczekuje od rządu zmian, które doprecyzują brzmienie ustawy i ograniczą prerogatywy przyznawane ministrom. Brytyjska Pokój Gmin przegłosowała w wiczoru z poniedziałku na wtorek drugie czytanie ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii spośród Unii Europejskiej, która wedle założeń ma zapewnić trwałość regulacyjną po opuszczeniu Społeczności.

Trzecie czytanie ustawy i etap pracy w komisji są zaplanowane w październik; wtedy posłowie są mogli także wprowadzać swe poprawki.

Nocne głosowania

W poniedziałek dziennik "The Times" poinformował, że posłowie Partii Konserwatywnej zostali poinstruowani, aby zrezygnować ze każdego planów wyjazdów zagranicznych między poniedziałkiem a czwartkiem (dni, w które obraduje parlament - PAP) podczas późniejszych 18 miesięcy, przygotowując się na możliwość kolejnych nocnych głosowań.

Wielka Brytania rozpoczęła procedurę wyjścia spośród Unii Europejskiej 29 marca br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.Aktualności

iPhone 7 i 7 Plus - powody zakupu

IPhone 7 i 7 Plus - powody zakupu

Jeśli korzystałeś wcześniej z iPhone’a wówczas smartfon Apple’a z numerem 7, nie powinien stanowić dla ciebie wielką modyfikacją. Nowa słuchawka sprzedaje się jednak w milionach. Co tak przyciąga ludzi służące…...

inwestycje firm w Polsce - ankieta EBI, marzec 2019

Inwestycje firm w Polsce - ankieta EBI, marzec 2019

23 proc. polskich firm wykrywa, że inwestowała zbyt niewiele w ciągu ostatnich trzech czasów, co przewyższa odsetek przedsiębiorstw postrzegających tak swoją aktywność inwestycyjną w Unii Europejskiej, który wynosi 16 proc., wynika z ankiety…...

instytut Bronisława Komorowskiego wyprowadza się z Zamku Królewskiego

Instytut Bronisława Komorowskiego wyprowadza się z Zamku Królewskiego

Instytut Bronisława Komorowskiego, organizacja prowadzona za pośrednictwem byłego prezydenta RP, zobligowany wynieść się z siedziby na terenie Zamku Królewskiego w Warszawie. Według zarządców zamku, umowa po prostu wygasła, według instytutu…...

ile warty jest Apple? Szacunek firmy przekroczyła 776 mld dol.

Ile warty jest Apple? Szacunek firmy przekroczyła 776 mld dol.

Gdy jest się w danej domenie rekordzistą, zostaje już wyłącznie bić własne rekordy. Apple, kolejny już raz, poprawił swoją rynkową wycenę. Jeden z analityków przewiduje poniekąd, że kapitalizacja rynkowa producenta iPhone'ów przebije…...

ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje budowa domu?

Budowa własnego mieszkaniu to zawsze poważna lokata: trzeba się do pani an odpowiednio przygotować - organizacyjnie i finansowo. W "Biznesie dla Ludzi", wyjaśniamy od czego należy zacząć jak i również z jakimi…...

iFA Powertrain, automotive, samochody elektryczne

IFA Powertrain, automotive, samochody elektryczne

IFA Powertrain Polska, korporacja należąca do niemieckiej firmy z branży automotive IFA Rotorion, zainwestuje 100 mln euro w budowę nowej fabryki w Ujeździe (woj. opolskie). Zakład ruszy w początku 2017…...