Zajecia muzealne w Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”

27 lipca, 2020
Category: inne

Warszawskie Muzeum Narodowe zacznie 22 października cykl zajęć edukacyjnych poświęconych wzornictwu współczesnemu. Lekcje będą się odbywać w XIX-wiecznym budynku Rektyfikacji, stanowiącym część dawnego obiektu Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”.

Umowę ws. udostępnienia Muzeum Narodowemu 200-metrowej hali na parterze zabytkowej gorzelni przy ul. Ząbkowskiej podpisali w czwartek wicedyrektor Muzeum Narodowego Beata Chmiel i wiceprezes firmy BBI Development, obecnych właścicieli „Konesera”, Rafał Szczepański.

Oryginalny program oswiatowy Muzeum Narodowego zostanie zainaugurowany w Wytwórni 22 października i będzie trwał cały rok. „W związku wraz z zamknięciem gmachu muzealnego przenosimy naszą działalność edukacyjną a mianowicie lekcje muzealne, wystawy, warsztaty i animację artystyczną a mianowicie do grono oddziałów. Po ten sposób przygotowujemy publiczność do uczestniczenia w swiezych galeriach, które zostaną rospostarte na 150-lecie Muzeum, 17 maja 2012” – powiedziała PAP po piątek Beata Chmiel, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

„Celem programu będzie nauka, pokazanie polskiego wzornictwa i działania animacyjne związane z przebiegiem designu, prowadzone przez świetnych polskich designerów. Zajęcia wycelowane są zarówno do uczniów szkół, jak i ludzi każdego innego stuleciu. Grupą, którą szczególnie pragniemy zachęcić do udziału przy zajęciach, są osoby niedowidzące i niewidzące. Ze względu na wytyczne klimatyczne będziemy pokazywać plastki czy szkła – przedmioty, które można dotknąć. Pokażemy, że udzial w sztuce może być aktywne także dla tychze osób, które w działaniach artystycznych badz muzealnych były do tej pory pomijane” – podkreśla Chmiel.

„Do programu dobudowujemy małą, wzorcową ekspozycję, do której będziemy się odwoływać. To kolekcja wymienna, będziemy modyfikować ją na potrzeby systemu. Najlepiej byłoby, gdyby udało się przenieść do Wytwórni całą kolekcję wzornictwa Muzeum, jednak obecny stan lokaty nie spełnia wymaganych zasad. Musimy sposród tym poczekać na pełną rewitalizację budynków +Konesera+. Dążymy do tego w ramach działania trójstronnego – Muzeum, inwestora jak i równiez władz dzielnicy” – zaznacza Chmiel.

Program edukacyjny Muzeum Narodowego przy Wytwórni to element planu „Kreatywna Praga”, mającego dzieki celu aktywizację i promocję Pragi Północ. „To koncepcja, która odmieni jakość dawnej Pragi a mianowicie uważamy, że pojawienie się tu Muzeum Narodowego umozliwi budować rzeczywistą zmianę społeczną” – mówi Chmiel.

Ośrodek Wzornictwa, którego zbiory posłużą realizacji aplikacji, powstał przy 1979 roku. Zajmuje się sztuką dekoracyjną, użytkową oraz wzornictwem autorstwa projektantów polskich po 1918 roku. Aktualnie zbiory liczą ponad 24 tysiące obiektów i są najcenniejszą polską kolekcją w tej dziedzinie. Obejmuje ona ceramikę, szkło, meble, tkaniny, zabawki, biżuterię, przedmioty z metalu. Znaleźć w tej dziewczyny można zarówno prace wyjatkowe, jak i wytwarzane seryjnie. Są wśród nich dzieła Barbary Hoff, Magdaleny Abakanowicz, Jana Kurzątkowskiego badz Henryka Albina Tomaszewskiego.

Konstrukcje Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” pochodzą wraz z drugiej połowy XIX w. W roku 1867 z inicjatywy polsko-rosyjskiego Warszawskiego Towarzystwa Oczyszczania i Sprzedaży Spirytusu powstała w tamtym miejscu Fabryka Czyszczenia Spirytusu. Przedsiebiorstwo najsilniej rozwijała się w okresie międzywojnia. To właśnie tuz przy ul. Ząbkowskiej, w charakterystycznych budynkach sposród czerwonej cegły, stworzono np. wódkę Wyborową, Luksusową i Żubrówkę.

Zespól „Konesera” BBI Development kupiło za przeszlo 60 mln zł od momentu Przedsiębiorstwa Państwowego Warszawska Wytwórnia Wódek Smakosz w 2007 roku. Zgodnie z porozumieniem podpisanym z Urzędem Miasta, rejon „Konesera” miał być ciagle wykorzystywany na rzecz celów biznesowych – od czasu 2005 roku kalendarzowego istnieje w tamtym miejscu m. in. Teatr Wytwórnia. Działalność kulturalna ma stanowić uzupełnienie tworzonego w „Koneserze” przez BBI Development zespołu mieszkalno-handlowo-biurowego. Skladnikiem inwestycji wydaje sie rewitalizacja zabytkowych budynków – pierwszy sposród nich, ulokowany na rogu ul. Markowskiej i Ząbkowskiej, zostanie wierny do użytku w kwietniu przyszłego roku. (PAP)

iwd/ abe/