Cichoń na komisji ds. VAT: problem oszustw był jak i również jest też dzisiaj

Mieliśmy i dzisiaj też posiadamy problem z poważnymi ubytkami dochodów budżetowych związanych po oszustwami VAT - oświadczył przed komisją śledczą do spraw VAT były wiceminister finansów Janusz Cichoń. Jak zauważył, sam VAT nie wydaje się być narzędziem doskonałym.

Cichoń był wiceministrem w latach 2013-2015. Zaznaczył, że przez rok nadzorował departament VAT w MF. Jak powiedział, "mieliśmy i dzisiaj także mamy" problem ubytków, jak i również został on - jak ocenił - w jakiś sposób wkomponowany w sam kształt podatku VAT, który nie jest narzędziem świetnym.

"Nie ma obiektywnych szacunków"

Cichoń oświadczył też, że nie ma obiektywnych szacunków, upoważniających do twierdzenia że luka VAT przy latach 2008-2015 znacząco wzrosła w porównaniu do czasów 2005-2007.

Jak dodał, nie da się upodabniać istniejących szacunków dla czasów 2005-2007 z tymi na rzecz okresu 2008-2015, ponieważ dokonywały ich różne podmioty, operując różnymi metodami. - Gadanie, że luka wystrzeliła zbytnio naszych rządów jest nadużyciem i jest nieuprawnione a mianowicie podkreślił.

Jak gadał b. wiceminister, gdyby do odwiedzenia kalkulacji wkomponować procykliczność przy kształtowaniu się luki jak i również dochodów z VAT, wówczas okazało by się, iż "w latach naszych rządów luka nie wzrosła".

"Wszystko na VAT". Świadek przed komisją o batalii z "przekrętami"

- Może nie spadła, jednak z pewnością nie wzrosła w stosunku do lat 2005-2007 - oświadczył. Cichoń stwierdził też, że "nie ma dowodów, ani obiektywnych danych, że rosły wyłudzenia". - To że rosła wykrywalność, nie oznacza, iż rosła także przestępczość powiązana z wyłudzeniami - dodał.

Przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) pytał świadka, czy w czasie podczas gdy podlegał mu Departament Podatku od Towarów i Usług miał świadomość, że niewystarczające są rozwiązania w zakresie walki z wyłudzeniami.

- Oczywiście mieliśmy intencjonalność tego, że w tejże branży są poważne wyłudzenia i są także postulowane rozwiązania legislacyjne, które owe wyłudzenia ograniczą i pozwalają nam skutecznie eliminować oszukańcze podmioty z tego sektorze - powiedział Cichoń.

Rozliczenia kwartalne

Horała pytał również o ograniczenie rozliczeń kwartalnych dla podmiotów nowo rejestrowanych rozpoczynających działalność na rynku obrotu paliwami. - Odnośnie do rozliczenia kwartalne, to je znieśliśmy w 2013 r., jeśli chodzi o branżę paliwową i ona miała obowiązek rozliczeń miesięcznych a mianowicie powiedział Cichoń.

Szef komisji wskazywał, że Nasz kraj Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego kierując pisma metrów. in. do Cichonia wskazywała, że są to rozwiązania niewystarczające. Jak mówił Horała, przy notatce z grudnia 2013 roku dyrektor (Tomasz) Tratkiewicz pisał do Cichonia, iż "w opinii Departamentu Datku od Towarów i Ofert zasadne byłoby uzupełnienie przedłożonych w Polsce środków legislacyjnych o wyłączenie możliwości tworzenia deklaracji kwartalnych przez wszystkie nowo zarejestrowane podmioty".

Horała pytał świadka, jak była jego reakcja na te sygnały. - Przypomnę, że tak naprawdę rozliczenia kwartalne, zwłaszcza dla małych podmiotów, przyjmowaliśmy olbrzymią większością głosów wskazując także wówczas, że to są rozwiązania, które zmierzają do zrównania warunków prowadzenia działalności gospodarki kraju - powiedział Cichoń.

Morawiecki odpowiada Rostowskiemu. "Przestępcy podatkowi, mafie VAT-owskie są pokonane"

Szef komisji dopytywał, jaka była reakcja Cichonia w grudniu 2013 roku na sygnał wraz z podległego mu departamentu, hdy należałoby odejść od rozliczeń kwartalnych dla wszystkich podmiotów nowo rejestrowanych. - Wiemy, że to nie jest przeprowadzone - powiedział Horała. Wskazywał, że dla kontroli wygodniejsze jest rozwiązanie z krótszym okresem rozliczeniowym.

- Natomiast nie są to rozwiązania korzystne z puntu widzenia podatnika, musieliśmy jednakże brać pod uwagę jak i również interes podatnika także jak i również ostatecznie zdaje się stąd wstrzymaliśmy czy nie realizowaliśmy tego postulatu - powiedział świadek.

Kaucja gwarancyjna

Marcin Horała przytoczył podczas posiedzenia opinię Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego, która funkcjonowała w latach 2014 - 2016. Opinia z 2015 roku dotyczyła efektów wprowadzenia przymusu wpłaty kaucji gwarancyjnej po ustawie o podatku od czasu towarów i usług.

- Rozwiązanie to wydaje się w praktyce wykorzystywane przez oszustów podatkowych, którzy tworzą kaucję i uzyskują przy ten sposób status podmiotu zaufanego.

Zyski z oszukańczego procederu często istotnie przekraczają wartość wpłaconej hipoteki; w niektórych przypadkach realne jest również odzyskanie poprzez oszustów kaucji po poczynieniu oszustwa VAT, gdy organy piszczałkowe podatkowe nie wszczęły nadal postępowań kontrolnych związanych wraz z dostawami zabezpieczonymi kaucją gwarancyjną - mówił Horała, cytując treść opinii.

Zgodnie z dokumentem, rozwiązanie to powoduje, że efektywność zwalczania oszustw podatkowych "jest bardzo ograniczona", a podniesienie wysokości kaucji "nie usunie wspomnianych problemów".

- Moja osoba jej nie widziałem, nie miałem okazji jej przeglądać - powiedział Cichoń, pytany czy znał treść cytowanej opinii.

Według jego, wprowadzenie kaucji zwiększyło zagrożenie ponoszone przez oszustów podatkowych. - Nawet gdy uznamy, że te kwoty są niewystarczające, to jednak jest to wyraźna zmiana względem owego co było wcześniej (... ) Oszuści bez tychże kaucji ryzykowali mniej, jeśli w ogóle - gadał Cichoń.

B. wiceszef MF zapewnił też, iż obszar ten "był objęty bardzo intensywnym nadzorem" urzędów kontroli skarbowej.

Rostowski do Horały: Komisja wydaje się instrumentem propagandy PiS. Dziękuję, że pan się przyznał

Luka w VAT

Wiceprzewodniczący komisji Błażej Parda (Kukiz'15) pytał świadka, na jaką kwotę była szacowana luka w VAT przy latach 2012-2014.

Cichoń zeznał, że w 2014 roku, w programie prac uszczelniających system podatkowy przyjętym przez rząd, zostało obrane założenie, że MF może samodzielnie szacować lukę w 2015 r.

- Tak się nie wydarzyło, nie wypracowaliśmy narzędzi (... ), które by mnie pozwoliły w sposób obiektywny zobrazować lukę i do niej strukturę. Prace trwały jak i również trwają do dnia nowoczesnego, pierwsze szacunki MF opublikowało w drugiej połowie 2018 r., obarczone bardzo poważnymi, moim zdaniem, błędami jak i również nie uwzględniające procykliczności - powiedział Cichoń.

Dopytywany przez Pardę, na jaką kwotę szacowana była wyrwa VAT za czasów, gdy był wiceszefem MF, odparł, że nie podejmuje się dzisiaj szacowania na "zasadzie spojrzenia w sufit". a mianowicie Nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedzieć, moim zdaniem nie dzierży takich uczciwych, obiektywnych szacunków - powiedział Cichoń.

Podkreślił, że nie było żadnego raportu ws. luki VAT, ale trwały "analizy". - Nie byliśmy przy stanie odpowiedzialnie tego szacunku dokonać, w sposób obiektywny (... ). Pamiętam, bo próbowałem wymusić powstanie takiego raportu i takiego szacunku, to się nie wydarzyło do końca 2015 r. - zeznał Cichoń.

Cichoń podkreślił, że zbytnio jego czasów w MF "udoskonalane" były narzędzia posiadające na celu poznanie uszczerbku w VAT, szczególnie w zakresie informatyzacji kontroli jak i również "obróbki" danych.Aktualności

dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Stacje telewizyjne nie chcą latem zwracać walki o widza. TVN polski kolejny raz zainwestuje w wakacyjne premiery, po raz pierwszy własny serial w letnie dni puszczać w obieg będzie też…...

digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Technologiczny wyścig utrzymuje w najlepsze. Jaką pozycję na świecie zajmuje Polska? Według autorów raportu DESI 2018 (Digital Economy and Society Index) porównującego stopień cyfryzacji gospodarek w UE Nasz kraj zajmuje niechlubne 24. obszar.…...

deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Spotify, Netflix, Facebook, Evernote, Medium – internetowych serwisów i usług jest na tyle dużo, że można pogubić się, w których spośród nich zakładałeś już rachunek rozliczeniowy. Nawet jeśli nie korzystasz…...

deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jednakże obecnie deficyt nie maleje, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go nadal zwiększyć…...

darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od momentu rodziców to jeden wraz ze sposobów finansowego wsparcia pociechy. W tym przypadku obdarowany nie powinien płacić podatku, ale to nie znaczy, że nie musi faktu darowizny zgłaszać fiskusowi.…...

dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu  Informacje

Dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu Informacje

Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Zwiększy najęcie dwukrotnie Allegro zwalnia i stawia na…...