Andrzej Adamczyk został ministrem infrastruktury

Andrzej Adamczyk został powołany poprzez prezydenta na stanowisko ministra infrastruktury. Wcześniej pełnił wyobrażenie ministra infrastruktury i budownictwa.

Jeszcze przed doborami PiS zapowiadało wydzielenie resortu infrastruktury z obecnego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Kontrakt za kwadrans miliarda złotych. Powstanie oryginalny fragment trasy S7

Dwie ważne trasy

Adamczyk realizował w resorcie inwestycje drogowe, w tym skład dwóch ważnych tras Via Carpatia oraz Via Baltica.

Pierwsza z wymienionych ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, zaś dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma dostawać się m. in. do rumuńskiego portu w Konstancy ponad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Cała trasa Via Carpatia ma liczyć przeszło 700 km, a jej łączny koszt wyniesie nieomal 30 mld zł. Dzierży być gotowa w 2024 roku.

Dzięki Via Baltica Polska zostanie połączona z krajami bałtyckimi. Trasa docelowo będzie miała rozciągłość około 300 km. Ukończenie budowy całego szlaku Via Baltica na terenie Polski jest planowane do końca 2021 r. Planowany koszt konstrukcji to prawie 8, pięć mld zł.

Adamczyk: polska kolej to jeden wielki plac wybudowania

Resortowi kierowanemu przez min. Adamczyka podlegają też PKP Polskie Linie Kolejowe, które realizują Krajowy Program Torowy. Jego wartość to więcej niż 66 mld zł.

Do 2023 r. PKP PLK planują objąć usługami 9 tys. km torów, a 8, 5 tys. km linii kolejowych pozostanie dostosowanych do wyższych prędkości. Tylko w tym r. zamierzają zrealizować prace na temat wartości 10 mld zł.

Adamczyk odpowiadał także za program Mieszkanie Oraz, który ma zwiększyć przystępność mieszkań. Minister był krytykowany wcześniej za powolne wprowadzanie programu (pierwsi lokatorzy mieli wprowadzić się do nowych mieszkań w 2017 roku) i niektórzy przypuszczali, że z tego powodu być może stracić tekę.

Po rekonstrukcji rządu realizacja systemu Mieszkanie Plus będzie podlegała prawdopodobnie pod nowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

"Ze względu na wyjątkowy priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie Dodatkowo, zaplanowano wydzielenie części zagadnień dotyczących budownictwa z obecnego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do odwiedzenia nowych struktur powstałych na zmianach w działach administracji rządowej" - czytamy na portalu KPRM.

Wieloletni poseł

Adamczyk ma 56 latek. Jest bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. W przeszłości był m. in. członkiem Porozumienia Centrum. Od 2005 roku jest posłem Prawa jak i również Sprawiedliwości. W mijającej kadencji był wiceprzewodniczącym komisji infrastruktury. Uczestniczył też w pracach podkomisji nadzwyczajnej rozpatrującej m. in. projekty ustaw o spółdzielniach mieszkaniowych, w podkomisjach stałych ds. budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, podkomisji ds. monitorowania wykorzystywania funduszy UE oraz podkomisji ds. transportu lądowego.

Wcześniej był samorządowcem; radnym powiatu krakowskiego, gdzie za pośrednictwem dwie kadencje przewodniczył komisji infrastruktury. Z wykształcenia wydaje się ekonomistą (specjalizacja: rachunkowość jak i również finanse w zarządzaniu a mianowicie analiza finansowa przedsiębiorstw).

Żonaty, ma dwie córki. Podczas wolnym lubi wyruszać w podróż oraz uprawiać własny skwer.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ANDRZEJA ADAMCZYKAAktualności

deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jednakże obecnie deficyt nie maleje, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go nadal zwiększyć…...

darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od momentu rodziców to jeden wraz ze sposobów finansowego wsparcia pociechy. W tym przypadku obdarowany nie powinien płacić podatku, ale to nie znaczy, że nie musi faktu darowizny zgłaszać fiskusowi.…...

dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu  Informacje

Dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu Informacje

Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Zwiększy najęcie dwukrotnie Allegro zwalnia i stawia na…...

członek RPP o obawach zanim impulsem fiskalnym

Członek RPP o obawach zanim impulsem fiskalnym

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej, Kamila Zubelewicza w RPP znalazły się obawy, że impuls fiskalny może przyczynić się do odwiedzenia przeciętnego wzrostu poziomu wartości nawet o 1 pkt proc. w skali…...

czy samorządy udźwigną 500 oraz?  Pieniądze

Czy samorządy udźwigną 500 oraz? Pieniądze

300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

czerwińska: mocny złoty to rezultat silnej gospodarki  Pieniądze

Czerwińska: mocny złoty to rezultat silnej gospodarki Pieniądze

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność jakie możliwości do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią…...