Andrzej Adamczyk został ministrem infrastruktury

Andrzej Adamczyk został powołany poprzez prezydenta na stanowisko ministra infrastruktury. Wcześniej pełnił wyobrażenie ministra infrastruktury i budownictwa.

Jeszcze przed doborami PiS zapowiadało wydzielenie resortu infrastruktury z obecnego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

Kontrakt za kwadrans miliarda złotych. Powstanie oryginalny fragment trasy S7

Dwie ważne trasy

Adamczyk realizował w resorcie inwestycje drogowe, w tym skład dwóch ważnych tras Via Carpatia oraz Via Baltica.

Pierwsza z wymienionych ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, zaś dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma dostawać się m. in. do rumuńskiego portu w Konstancy ponad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Cała trasa Via Carpatia ma liczyć przeszło 700 km, a jej łączny koszt wyniesie nieomal 30 mld zł. Dzierży być gotowa w 2024 roku.

Dzięki Via Baltica Polska zostanie połączona z krajami bałtyckimi. Trasa docelowo będzie miała rozciągłość około 300 km. Ukończenie budowy całego szlaku Via Baltica na terenie Polski jest planowane do końca 2021 r. Planowany koszt konstrukcji to prawie 8, pięć mld zł.

Adamczyk: polska kolej to jeden wielki plac wybudowania

Resortowi kierowanemu przez min. Adamczyka podlegają też PKP Polskie Linie Kolejowe, które realizują Krajowy Program Torowy. Jego wartość to więcej niż 66 mld zł.

Do 2023 r. PKP PLK planują objąć usługami 9 tys. km torów, a 8, 5 tys. km linii kolejowych pozostanie dostosowanych do wyższych prędkości. Tylko w tym r. zamierzają zrealizować prace na temat wartości 10 mld zł.

Adamczyk odpowiadał także za program Mieszkanie Oraz, który ma zwiększyć przystępność mieszkań. Minister był krytykowany wcześniej za powolne wprowadzanie programu (pierwsi lokatorzy mieli wprowadzić się do nowych mieszkań w 2017 roku) i niektórzy przypuszczali, że z tego powodu być może stracić tekę.

Po rekonstrukcji rządu realizacja systemu Mieszkanie Plus będzie podlegała prawdopodobnie pod nowe Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

"Ze względu na wyjątkowy priorytet, jakim dla rządu jest program Mieszkanie Dodatkowo, zaplanowano wydzielenie części zagadnień dotyczących budownictwa z obecnego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa i przekazanie ich do odwiedzenia nowych struktur powstałych na zmianach w działach administracji rządowej" - czytamy na portalu KPRM.

Wieloletni poseł

Adamczyk ma 56 latek. Jest bliskim współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego. W przeszłości był m. in. członkiem Porozumienia Centrum. Od 2005 roku jest posłem Prawa jak i również Sprawiedliwości. W mijającej kadencji był wiceprzewodniczącym komisji infrastruktury. Uczestniczył też w pracach podkomisji nadzwyczajnej rozpatrującej m. in. projekty ustaw o spółdzielniach mieszkaniowych, w podkomisjach stałych ds. budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, podkomisji ds. monitorowania wykorzystywania funduszy UE oraz podkomisji ds. transportu lądowego.

Wcześniej był samorządowcem; radnym powiatu krakowskiego, gdzie za pośrednictwem dwie kadencje przewodniczył komisji infrastruktury. Z wykształcenia wydaje się ekonomistą (specjalizacja: rachunkowość jak i również finanse w zarządzaniu a mianowicie analiza finansowa przedsiębiorstw).

Żonaty, ma dwie córki. Podczas wolnym lubi wyruszać w podróż oraz uprawiać własny skwer.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ANDRZEJA ADAMCZYKAAktualności

amica - wyniki finansowe przy 2018 roku

Amica - wyniki finansowe przy 2018 roku

Takich wyników finansowych Amica odrzucić miała nigdy w historii. Polski producent sprzętu GOSPODARSTWA DOMOWEGO narastająco po czterech kwartałach 2017 r. zarobił dzięki czysto 146, 3 mln zł. To wynik…...

amerykański miliarder Elon Musk włożył na fallusa firmę Neutralink  Tech

Amerykański miliarder Elon Musk włożył na fallusa firmę Neutralink Tech

Jak scalić ludzki mózg z pecetem? To główne pytanie, na które odpowiedź ma znaleźć nowa firma założona poprzez Elona Muska. Amerykański miliarder, który wcześniej z triumfem wprowadził na rynek elektryczny samochód, do nowego…...

altmaier: rząd szybko zacznie wdrażać odejście od węgla  Surowce

Altmaier: rząd szybko zacznie wdrażać odejście od węgla Surowce

Rząd Niemiec zamierza szybko przystąpić do wpajania zaleceń komisji, która domaga się odejście kraju od energii węglowej najpóźniej do 2038 roku - oświadczył po niedzielę minister gospodarki Peter Altmaier w rozmowie spośród…...

alibaba otwiera giełdowy sezam. Historyczna oferta za 16 mld dolarów  Informacje

Alibaba otwiera giełdowy sezam. Historyczna oferta za 16 mld dolarów Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto dzięki popularnym portalu społecznościowym. 2 powody Chińska inicjatywa pobudza wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności Chcą wprowadzić taryfy za wjazd na…...

akcelerator Techstars Berlin

Akcelerator Techstars Berlin

Młode firmy, przede wszystkim technologiczne, kusi wizja wzięcia udziału w tzw. akceleratorach. To programy trwające od kilkunastu tygodni do kilku miesięcy, w których trakcie przedsiębiorcy spotykają się z mentorami, budują sieć…...

afera w KNF. Posłowie opozycji bez dostępu do wiadomości, urząd wyjaśnia

Afera w KNF. Posłowie opozycji bez dostępu do wiadomości, urząd wyjaśnia

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego nie posiadał możliwości udzielenia posłom, którzy w piątek pojawili się w Urzędzie, informacji przy trybie interwencji poselskiej. Do odwiedzenia KNF nie mają wykorzystania przepisy ustawy o robieniu…...