500 zł na dziecko po Sejmie

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco używane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, należności, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale wraz z warunkami

- Ten projekt jest przełomowym, systemowym rozwiązaniem polityki rodzinnej - mówiła w Sejmie minister rodziny, pracy i strategii społecznej Elżbieta Rafalska, przedstawiając program Rodzina 500 oraz. Szef klubu PO Sławomir Neumann krytykował, że w kampanii PiS obiecywał pięćset zł na każde dziecko, a nie tylko na drugie i kolejne. - To projekt dla wybranych, który wyklucza 3 mln dzieci i 1, 12 mln rodzin. Oszukujecie, kłamiecie, wykluczacie dzieci, dzielicie je na lepsze i mniej znaczące - mówił. - Krajowe rodziny nie zapomną państwu tej pełnej hipokryzji jak i również obłudnej debaty - zgadzała Rafalska.

500 zł na dziecko w Sejmie. Opozycja ma liczne poprawki

- Ten plan jest realizacją naszego programu wyborczego, naszych obietnic wyborczych, naszej wiarygodności. Ale przede wszystkim dowodem solidaryzmu wraz z polskimi rodzinami, przejawem troski o dobrostan polskich najmłodszych i chęci przełamania krachu demograficznego - tłumaczyła Rafalska.

PiS: Historyczny projekt

Jak dodała, "mądre państwo wspiera rodzinę". - Jan Ryszard II powtarzał, że rodzina spełnia funkcję podstawową. Istota ludzka wychodzi z rodziny, żeby z kolei w świeżej rodzinie urzeczywistnić swe życiowe powołanie. Rodzina jest istotą trwania i istnienia narodu - mówiła.

Zaznaczyła, że program 500 plus to wyraz troski naszego państwa o losy własnej wspólnoty i jej teraźniejszość i przyszłość. - To naprawdę ważny i historyczny projekt, na taki wzór czeka się latami - dodała szefowa resortu pracy.

Wskazała, że Polska ma zastraszająco niski wskaźnik dzietności. - Zajmujemy pod spodem tym względem 216. obszar na świecie na 224 kraje świata. W 2014 wyniósł on 1, 29. Oznacza to, że jako naród wymieramy. Jeśli nic wraz z tym nie zrobimy może być nawet gorzej aniżeli prognozuje GUS. A prognozuje on, że w 2050 roku będzie nas prawie 34 miliony i co więcej, będziemy starzejącym się społeczeństwem - powiedziała.

Jak podkreślała Rafalska, dramatem jest też wielka wychodźstwo, głównie młodych Polaków. a mianowicie Dane GUS mówią o 2, 3 mln rodaków, którzy żyją poza granicami naszego kraju, a najlepsze dane Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nawet o dwóch, 7 mln takich ludzi. Nie możemy pozwolić w taką stratę. Nie zechcemy, nie możemy i nie będziemy się temu bezczynnie przyglądać - zapowiedziała minister.

To naprawdę znaczący i historyczny projekt. W taki projekt czeka się latami.

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Dodała, że demografia może stać się jedną z podstawowych barier rozwoju. - Polska, jeżeli nie zatroszczy się na temat kondycję ludnościową, nie dogoni krajów Unii Europejskiej pod względem zamożności - przestrzegała.

- Badania wskazują, że Polacy boją się dysponować potomstwo ze względu w trudne warunki materialne i z obawy przed katalogów pogorszeniem. W Polsce więc to bariery materialne jak i również brak poczucia bezpieczeństwa decydują o niskiej liczbie rodzących się dzieci - oznajmiła Rafalska.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że po wprowadzeniu programu wydatki na rodzinę "będą oscylować" w krawędziach 3 proc. PKB. a mianowicie Wystarczy powiedzieć, że aktualnie na politykę rodzinną wydajemy 2 proc. PKB a mianowicie dodała.

Przekonywała, że Polacy chcą mieć zdecydowanie więcej dzieci niż dziś posiadają. Mówiła, że system powinien zostać wprowadzony jak na przykład najszybciej. - Zależy nam na czasie, bo w dorosłość wchodzą jeszcze różne roczniki urodzone w czasach 80. i na zarania 90. Musimy zrobić całość, by przekonać ich, by mieli dzieci - opowiadała.

PO: historyczne kłamstwo

Resort pracy: dzięki pięć stów plus urodzi się 278 tys. pociechy

Szef lokalu PO Sławomir Neumann mówił, że "to nie wydaje się projekt za którym Polacy głosowali w wyborach, wówczas nie jest projekt pięćset zł na każde dziecko".

- To nie jawi się być historyczny projekt, to wydaje się historyczne kłamstwo. To projekt dla wybranych, który wyklucza 3 mln dzieci i 1, 8 mln rodzin. Oszukujecie, kłamiecie, wykluczacie dzieci, dzielicie je na lepsze i gorsze - mówił.

- Niech dama premier później nie twierdzi, że dochowała obietnicy, bo to jest nieprawda a mianowicie dodał.

Neumann, zwracając się do rządu mówił: - Świadomie od samego początku kłamaliście mówiąc, że dacie 500 zł w każde dziecko, że twoje propozycje mają finansowanie. Dama premier mówiła, że na rzecz wszystkich starczy, że żadnej osobie nie trzeba będzie zabierać.

Neumann mówił, że PiS oszukał 3 mln pociechy. - Projekt, który nazywacie projektem 500 plus jest tak naprawdę projektem 500 wada. Wykluczacie jedynaki, pierworodnych poniżej 18 lat, samotne mamusi i ojców, którzy odrobinę lepiej zarabiają. To wydaje się projekt 500 minus - tłumaczył poseł PO.

- Obietnica, że pięćset zł dostanie każde maluch, okazuje się mieć tyle łącznego z rzeczywistością, co podatek, który miał uderzać w zagraniczne hipermarkety, a praktycznie rujnuje polski handel. Wydaje się być to identycznie realne jak na przykład fotel ministra obrony gwoli Jarosława Gowina. Tyle hdy personalia w rządzie mają możliwość interesować dorosłych, wy oszukaliście dzieci - zaznaczył Neumann.

PO przygotowała osobisty projekt, który zakłada 500 zł na każde milusiński, a nie jedynie dzięki drugie i kolejne. Neumann mówił, że projekt WEDŁUG jest sprawiedliwy i legalny i nie dzieli najmłodszych na gorsze i bardziej wartościowe.Aktualności

50 mln dolarów na testowania od Chan Zuckerberg Biohub

50 mln dolarów na testowania od Chan Zuckerberg Biohub

Stworzony przez Marka Zuckerberga i swoim żonę Priscillę Chan kasa zapomogowa Chan Zuckerberg Biohub przeznaczy pięćdziesięciu mln dolarów na projekty badawcze związane z medycyną. Pieniądze zostaną podzielone pośród 47 naukowców z amerykańskich…...

21 października wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

21 października wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

Zbliża się kolejna korekta w rozkładzie jazdy pociągów. Zmiany są związane z realizowanymi inwestycjami Krajowego Programu Kolejowego. Pasażerom zostaną oddane do użytku nowe perony, a pociągi powrócą na trasę Warszawa Gdańska…...

100 zmian dla firm. Urzędnicy będą mieli mało czasu na nowy KPA

100 zmian dla firm. Urzędnicy będą mieli mało czasu na nowy KPA

Nowela Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), która składa się na pakiet stu odmian dla firm, ma wejść w życie już od czerwca. - Projektodawca mniema bardzo krótki, jak w tak dużą reformę…...