Henryk Kowalczyk o zakazie handlu w niedziele i podatkach

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego nieprzerwanego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco stosowane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale spośród warunkami

- Powinno się życzliwie popatrzeć na plan i handel w niedziele, jako niekonieczna praca, odrzucić powinien być wykonywany - mówi w TVN24 Dwa razy Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zapowiada jednak poprawki do propozycji NSZZ "Solidarność". - Kara więzienia jest przesadą a mianowicie podkreśla minister Kowalczyk.

Obywatelski projekt zakazujący handlu w niedziele w większości placówek handlowych złożył po piątek w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi "Solidarność" oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców.

Minister finansów Paweł Szałamacha pytany w programie na "Jeden na Jeden" w TVN24 o ocenę pomysłu złożonego w Sejmie podkreślił, że na początek najlepiej bytowałby wprowadzić zakaz handlu tylko w pierwszą niedzielę miesiąca i obserwować efekty za pośrednictwem dwa lata.

Minister Kowalczyk odnosząc się do odwiedzenia tej wypowiedzi zastrzega jednak, że "na razie odrzucić ma stanowiska rządu do odwiedzenia tego projektu". - Każdy wyrażają swoje opinie - mówił we wtorek o świcie w TVN24 BiS Kowalczyk, dodając, że stanowisko rządu zostanie wypracowane, "jak formalnie marszałek skieruje wniosek do rządu o wyrażenie posady wobec tego projektu".

Będą poprawki

Witek: rząd nie proponuje zakazu handlu w pierwszą niedzielę miesiąca

Szef Komitetu Stabilnego Rady Ministrów podkreśla, iż "należy życzliwie popatrzeć na tej projekt i wymiana handlowa w niedziele jako niekonieczna praca nie powinien być wykonywany". - To wydaje się projekt ustawy, który odrzucić zakazuje handlu, ale blokuje handel. Ograniczenie polega w tym żeby możliwość handlowania mieli właściciele - tłumaczy gość TVN24 BiS.

Jednocześnie zapowiadając poprawki do planu. - Kara więzienia wydaje się być przesadą z tego aspektu, że mówienie o zredukowaniu handlu jest działalnością ekonomiczną, więc jeżeli mówimy o ewentualnych karach, to muszą mieć charakter bardziej gospodarczy - zwraca uwagę Henryk Kowalczyk.

- Więzienie kojarzy się z przestępstwami kryminalnymi, a nie spośród naruszenie reguł gospodarczych. Powinny być reperkusje finansowe - wskazuje podkreślając, że "na pewno będzie modyfikacja" tego zapisu.

Pytany o to, czy w Niemal i Sprawiedliwości będzie poparcie dla tego projektu, powiada, że "może być, a nie można zakładać pewnika". - Tak jak można dojrzeć z wypowiedzi ministra Szałamachy, decyzja rządu jest decyzją kolegialną. To stanowisko stanie się wypracowane w trakcie uzgodnień, a nie, że wydaje się to stanowisko jednej osoby - podkreśla Kowalczyk.

Podatki

Nie zabrakło także pytań o budżet. Według założeń Ministerstwa Finansów znajdujących się w projekcie budżetu dzięki 2017 rok deficyt wyniesie 59, 3 mld zł. Jest to efektem zwiększonych potrzeb na finansowanie systemu Rodzina 500 plus.

Minister pytany o wówczas, czy w konsekwencji odrzucić wzrosną podatki, podkreśla, hdy "rząd nie zamierza zwiększać podatków ani skal podatkowych, czy odpisów procentowych".

- Podatki według naszej firmy są wystarczające na obecną chwilę i wystarczające do zabezpieczenia wydatków - twierdzi Kowalczyk. Szef Komitetu Trwałego Rady Ministrów zwraca obserwację, że "deficyt wcale nie jest duży i największy". - W projekcie, który to jest nie istnieje pożyczki gwoli Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, im corocznie ratowała się poprzednia ekipa rządząca - pokazuje.

Jego zdaniem podczas rządów PO-PSL, "była realizowana sztuczna księgowość". - Brak co prawda był niższy, ale jednak finanse globalne były ratowane pożyczką a mianowicie wyjaśnia Kowalczyk.

Polacy w Wielkiej Brytanii

Minister pytany o to, co zrobi rząd, by zabezpieczyć los Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, wskazuje, hdy "są dwa aspekty rezultacie Brexitu". Po pierwsze idzie o zabezpieczenie Polaków, jacy są w tej czasie na Wyspach.

- Deklaracje brytyjskiego rządu są jednoznaczne. Wszyscy, którzy będą, mają pracę, mają każde prawa i tu guzik się nie zmieni. Natomiast ważne jest, aby dobre warunki zagwarantować w negocjacjach dla potencjalnych nowych emigrantów - wyjaśnia Henryk Kowalczyk.Aktualności

gUS: polskie firmy coraz bogatsze  Informacje

GUS: polskie firmy coraz bogatsze Informacje

Na koniec 2013 r. polskie firmy miały aktywa w wysokości 2 bln 562, 2 mld zł, o 5, 3 proc. większe niż na wystarczy 2012 r. - poinformował w piątek Główny…...

grzegorz Brychczyński o brakujących pilotach samolotów w Ryanair  Ze świata

Grzegorz Brychczyński o brakujących pilotach samolotów w Ryanair Ze świata

- Jest duże zapotrzebowanie na kadra latający - mówi Grzegorz Brychczyński, prezes Stowarzyszenia Lotniczego. Gość "Biznesu dla Ludzi" w TVN24 BiS dodaje, że w ciągu najbliższych lat potrzebnych może okazać się…...

grecki minister chce kompromisu ws. reparacji wojennych  Ze świata

Grecki minister chce kompromisu ws. reparacji wojennych Ze świata

Szef MSZ Cypru Nikos Kodzias opowiedział się w poniedziałek na łamach "Sueddeutsche Zeitung" za kompromisowym rozwiązaniem w sporze z Niemcami o odszkodowania wojenne. Wieczorem do Berlina przyjdzie premier Grecji Aleksis…...

grecka gospodarka zaskakuje. Urosła nie zważając na kryzysu  Ze świata

Grecka gospodarka zaskakuje. Urosła nie zważając na kryzysu Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Zbytnio postępy w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie potrzebują reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…...

grażyna Kulczyk sprzeda Stary Browar?

Grażyna Kulczyk sprzeda Stary Browar?

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze modyfikacją czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

google Street View nie w Indiach  Tech

Google Street View nie w Indiach Tech

Roboty bojowe mogą zdestabilizować glob. Kolejne ostrzeżenie Jeff Bezos chce oferować cywilne loty w kosmos. Poznaliśmy ceny Wyciek danych z aplikacji sportowej. Tysiące poszkodowanych Bank stworzył klona. Doradza klientom Stworzono najpotężniejszy…...