Bezrobocie na Pomorzu coraz niższe

  • Nawet milion pracowników być może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz
  • Czarny scenariusz na rzecz gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy"
  • Raport: Ludzie z polski wolą pracę w obcych firmach
  • Ponad 12 milionów dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy wolą pieniądze
  • "Brakuje naszej firmie rąk do pracy jak i również pracodawcy narzekają". Nowe wiadomości w sprawie bezrobocia

Na Pomorzu liczba bezrobotnych spada nieprzerwanie od 02 br. We wrześniu stawka bezrobocia wyniosła 9, trzy proc. i była niższa o 1, 9 proc. niż rok wcześniej. We wrześniu pracodawcy zgłosili jedenastu, 9 tys. miejsc pracy, o prawie 35 proc. więcej niż w ub. r.

Na koniec września 2015 r. w powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 77, 6 tys. bezrobotnych - prawie 18 tys. mniej niż we wrześniu 2014 r. (ponad 22:00 proc. ).

Oryginalne szpitale i cieplejsze mieszania. Bo przedsiębiorcy i państwo łączą siły

Lepsza koniunktura

Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku ds. rynku pracy, Michał Bruski dobrą sytuację na pomorskim rynku pracy tłumaczy przede wszystkim poprawą koniunktury gospodarki kraju i wzrostem liczby ogłoszeń. - Realizowanych jest sporo inwestycji sektora prywatnego i publicznego, firmy rozbudowują swoją infrastrukturę, instalują nowe linie produkcyjne – argumentuje.

Ocenił, że "wszelkie parametry i badania świadczą, iż ten pozytywny trend dzięki rynku pracy utrzyma się w najbliższych miesiącach". Zwrócił uwagę, że ofert robocie mają więcej nie tylko urzędy pracy, ale też serwisy internetowe i niepubliczne agencje zatrudnienia.

Zwraca uwagę, że na Pomorzu niesłychanie rozwijającym się obszarem branży pracy jest branża BPO/SSC, czyli sektor outsourcingu propozycji biznesowych. - Sektor wydaje się charakterystyczny zwłaszcza dla Gdyni,, gdzie bardzo dynamicznie wzrasta wiele miejsc pracy biurowej, gdzie kluczowe są kompetencje językowe i informatyczne - dodał. Zaznaczył, że „ta branża ma teraz naprawdę ogromne potrzeby, że przedsiębiorstwa są gotowe przyjmować osób o zupełnie innym wypróbowaniu i ich przekwalifikowywać”.

Roboty sprawdzają wpisy przy sieci i wypluwają sondaże przedwyborcze

Spadek bezrobocia

Podał, że w Jak i również półroczu br. liczba bezrobotnych najbardziej spadała nie po metropolii, ale w powiatach: kartuskim, starogardzkim i sztumskim, gdzie zmiana liczby bezrobotnych sięgała nawet 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

W Pomorskiem największe zapotrzebowanie jest na specjalistów wraz z obszaru IT (programistów, testerów) i pracowników z sektora stoczniowego.

Marcin Nowicki z Instytutu Badań ponad Gospodarką Rynkową w Gdańsku jest przekonany, że korzystny trend na rynku roboty „nie jest zmianą przelotną, a zmianą trwałą". - To jest już pewien trend rozwojowy wynikający spośród tego, że polska system gospodarczy naprawdę od długiego czasu jest na ścieżce rozwojowej – tłumaczy.

Ocenił, że można też zauważyć wzrost jakości miejsc pracy. Zwrócił uwagę, że wstaje liczba wakatów, co być może spowodować wzrost płac. - Jeżeli przedsiębiorstwa nie będą w stanie wypełnić tych wakatów, będą musiały zwiększyć atrakcyjność tych miejsc pracy - tłumaczy.

Rynek pracowników

Potwierdza to człowiek biznesu prowadzący dwa lokale restauracyjne w Sopocie i przy Gdańsku, Radomir Szumełda, który to przyznał, że przed tegorocznym sezonem letnim, w maju miał bardzo poważne kłopoty ze skompletowaniem pracowników. - Rynek pracy zaczyna stanowić rynkiem pracowników, a przestaje być rynkiem pracodawców – dodał.

Ocenił, iż "jeżeli rynek pracobiorców będzie się rozwijał w takowym tempie, również z motywów demograficznych, to w ciągu najbliższych 5 lat rzeczywiste wynagrodzenia w Polsce wzrosną o 60-70 proc. ". - Zbliżamy się do takiej naturalnej stopy bezrobocia, która dla pracodawców zaczyna być problemem i zadaniem – dodał.

Dyrektor związku pracodawców Forum Okrętowe Jerzy Czuczman szacuje, że w stoczniach na Pomorzu brakuje ok. 1, 5 tys. pracowników. - Brak w zasadzie wszystkich fachowców (... ) spawaczy, monterów, elektroników, ale też negocjatorów, inspektorów" - tłumaczy. „Ludzie, którzy coś potrafią, na pewno znajdą pracę – dodał.

Odnosząc się do tego, że wielu Polaków pracuje w stoczniach w Skandynawii powiedział, iż „to bardzo dobrze, że tam budują, bo po jakimś czasie wracają do kraju jak i również przynoszą też nowe umiejętności”. "To, że tak błyskawicznie w tej chwili uzyskaliśmy poziom europejski w odcinku okrętowym, to też metrów. in. zasługa osób, które pracowały za granicą, a dzisiaj wracają i wnoszą zdobytą wiedzę w polskich zakładach" - tłumaczy. Podał, hdy w największych stoczniach, np. w grupie Remontowa Holding, można zarobić 6-8 tys. zł.

Walka o pracowników

Prezes Szefów Pomorza, Zbigniew Canowiecki przyznał w rozmowie z PAP, że „w zasadzie wszelkie przedsiębiorstwa sygnalizują, że mogą mieć pełne portfele zamówień". - Dyskutujemy, jak zdobywać zatrudnionych, jak powinno wyglądać szkolnictwo zawodowe, jak tworzyć odpowiednie zaplecze pozyskiwania ludzi najkorzystniej wykształconych, bo gospodarka potrzebuje coraz więcej ludzi przygotowanych do zarządzania i wówczas na każdym szczeblu - tłumaczy.

Ocenił, iż przedsiębiorcy powinni przygotowywać się do stopniowego podwyższania płac. „Rynek europejski nas dodatkowo zmusza; jest swobodny przepływ ludzi, ludzie porównują jak i również analizują, i my nie wolno nam zatrzymać w kraju tychże najbardziej przedsiębiorczych, ambitnych, właściwie wykształconych ludzi, jeżeli oni będą wiedzieli, że obok nas będą pracować zbytnio 500 euro, a wyjadą kilkaset kilometrów dalej jak i również będą mieli 3-4 razy tyle”.

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku przekazuje, że w Pomorskiem znamiennie wzrosła liczba zatrudnianych obcokrajowców. Bruski poinformował, że przy pierwszym półroczu bieżącego r. pracodawcy zgłosili zamiar zatrudnienia 9, 5 tys. cudzoziemców, prawie czterokrotnie więcej aniżeli w pierwszym półroczu ub. roku (było 2, pięć tys. zaświadczeń pracodawców). W ponad 90 proc. będą to obywatele Ukrainy. Przeważnie mieli być zatrudnieni po przetwórstwie przemysłowym i w budownictwie.Aktualności

belgia odblokowuje rosyjskie konta. Należy zapytać o to co z Francją?  Wraz z świata

Belgia odblokowuje rosyjskie konta. Należy zapytać o to co z Francją? Wraz z świata

Rosyjskie aktywa państwowe przy Belgii, zamrożone po osądu dotyczącym byłych akcjonariuszy Jukosu, zostały odblokowane - pisze BBC News, powołując się na ministra spraw cudzoziemskich Belgii. Podczas wizyty w Chinach minister rzeczy zagranicznych…...

bartosz Marczuk o karach zbyt zatrudnianie na czarno alimenciarzy  Dla firm

Bartosz Marczuk o karach zbyt zatrudnianie na czarno alimenciarzy Dla firm

To nie są funkcjonowania, które są w będzie wywrócić pracodawcę. Chcemy, aby pracodawcy, którzy nielegalnie zatrudniają dłużników alimentacyjnych wiedzieli, że mogą współuczestniczyć w procederze okradania dzieci - rzekł w programie "Bilans" Bartosz Marczuk…...

bankowy gigant zapłaci 5 mld dol. za wprowadzanie w błąd. Najwyższe w relacji odszkodowanie  Informacje

Bankowy gigant zapłaci 5 mld dol. za wprowadzanie w błąd. Najwyższe w relacji odszkodowanie Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na popularnym serwisie społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa blisko…...

bank Światowy tnie prognozy postępu Chin. Przez «wyboisty początek roku»  Informacje

Bank Światowy tnie prognozy postępu Chin. Przez «wyboisty początek roku» Informacje

"Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę Chińska gospodarka wyhamowała. Najgorsze dane od prawie 30 lat Amerykanie zadowoleni spośród wizyty w Pekinie.…...

badanie Gemius maj 2016 roku

Badanie Gemius maj 2016 roku

Polskie Badania Globalnej sieci zaprezentowały pierwsze miesięczne rezultaty nowego badania popularności portali internetowych www realizowanego przez Gemius. Obejmują one aktywność internautów zarówno na komputerach, oraz na urządzeniach mobilnych…...

auto-coach jak GPS do podjęcia decyzji funduszu Bridgewater

Auto-coach jak GPS do podjęcia decyzji funduszu Bridgewater

- Czy komuś się to podoba, czy nie zaakceptować, algorytmiczne podejmowanie decyzji przyjdzie szybciej, niż się wydaje i odmieni twoje los - stwierdził w kwietniu podczas TED Talk Ray Dalio, założyciel funduszu hedgingowego…...