21 października wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

Zbliża się kolejna korekta w rozkładzie jazdy pociągów. Zmiany są związane z realizowanymi inwestycjami Krajowego Programu Kolejowego. Pasażerom zostaną oddane do użytku nowe perony, a pociągi powrócą na trasę Warszawa Gdańska - Warszawa Zachodnia. Nie zabraknie jednak też utrudnień.

Korekta rozkładu jazdy zostanie wprowadzona 21 października i będzie obowiązywała do 8 grudnia br.

"Zmiany w rozkładzie są związane z realizowanymi na sieci kolejowej inwestycjami z Krajowego Programu Kolejowego. Ich efektem będzie bardziej wartościowa komunikacja w regionach i wyższy komfort stacji jak i również przystanków" - czytamy przy komunikacie PKP PLK.

Nowe perony i powrót pociągów

Na zmodernizowanej warszawskiej linii obwodowej przygotowane do odwiedzenia otwarcia są nowe perony na przystankach Warszawa Kółko, Warszawa Młynów, Warszawa Wola i stacji Warszawa Zachodnia.

"Dla mieszkańców warszawie przystanki stanowią ważne punkty przesiadkowe z pociągów do innych środków komunikacji. Osoby o ograniczonej mobilności są mogły skorzystać z chłodni i pochylni an ludzie niewidome i niedowidzące ze ścieżek naprowadzających" - brzmi komunikat.

Lokomotywy mają mniej hałasować. Maszynista nie będzie trąbić tuż przy każdym przejeździe

Od 21 października zaplanowane są pewne kursy pociągów przez linię obwodową i dalej w szczególności do Mławy, Działdowa i Ciechanowa.

Komunikacja zastępcza

W Wielkopolsce pociągi wrócą w zmodernizowane tory z Obornik Wielkopolskich do Piły.

Z drugiej strony kontynuowane są prace na trasie z Poznania do Stolicy polski. W związku z naszym pociągi dalekobieżne nadal pozostaną kursowały okrężnie przez Gniezno i Inowrocław Rąbinek, zaś w komunikacji regionalnej (na odcinku Konin - Kutno) uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza - kursować będą autokary.

Zmiany czekają również podróżujących na trasie Warszawa - Sieradz. PLK modernizują tory na trasie ze Zduńskiej Woli do Łódki Kaliskiej. Z kolei na stacji w Zduńskiej Woli powstają nowe perony.

W najbliższych tygodniach podróżni skorzystają z nowego peronu na stacji Kraków Bieżanów. Na Podkarpaciu od 22:00 października za pociągi kursujące z Rzeszowa do Głogowa Małopolskiego wprowadzona będzie komunikacja zastępcza.

Zmiany tras

W Trójmieście zmienia się stacja Gdańsk Główny. "Jest już wygodny, zmodernizowany peron numer 2. W listopadzie zakończy się komunikacja autobusowa i pociągi pojadą na nowych torach z Malborka do Kwidzyna, gdzie pozostaną wyższe perony w Kwidzynie, Ryjewie, Brachlewie i Sztumskiej Wsi" - czytamy przy komunikacie.

W którym miejscu jeździli Polacy koleją? Popularne wakacyjne trasy

Od 21 października pociągi ze Włosie: IC Barbakan relacji Szczecin Gł. - Kraków Gł. - Szczecin Gł., Włókniarz relacji Szczecin Gł. - Łódź Fabryczna - Szczecin Gł. oraz Portowiec połączeniu Szczecina Gł. Katowice - Szczecin Gł. zmienią własna trasę. Na odcinku Poznań Gł. - Łódź Widzew pojadą przez Inowrocław Rąbinek, Kutno i Łęczycę. Dodatkowo IC Barbakan na odc. Poznań Gł. - Szczecin Gł. będzie kursował poprzez Rzepin.

Pociąg IC Orłowicz relacji Kraków a mianowicie Olsztyn - Kraków między Krakowem Głównym a Miechowem będzie kursował w złączeniu z IC Wawel. Dzielenie składów nastąpi w Miechowie. Niektóre pociągi w czasie obowiązywania korekty rozkładu jazdy będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny.

Mobilni informatorzy na dworcach

PKP PLK poinformowało, że przebudowywane są między innymi perony na Dolnym Śląsku w Świebodzicach i Wałbrzychu Szczawienko, w stacji Rzeszów Główny, Szczecin Główny Małkinia i Sadowne. Wkrótce rozpocznie się również budowa nowego przystanku Wałbrzych Centrum i modernizacja systemów Kiekrz i Szamotuły dzięki linii Poznań - Szczecin.

Obok modernizacji kreski i stacji kolejowych, przebudowywane są także dworce.

Jak czytamy w komunikacie, 21 i 22 października mobilni informatorzy będą posługiwać pomocą podróżnym na najpopularniejszych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Stargardzie.