21 października wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

Zbliża się kolejna korekta w rozkładzie jazdy pociągów. Zmiany są związane z realizowanymi inwestycjami Krajowego Programu Kolejowego. Pasażerom zostaną oddane do użytku nowe perony, a pociągi powrócą na trasę Warszawa Gdańska - Warszawa Zachodnia. Nie zabraknie jednak też utrudnień.

Korekta rozkładu jazdy zostanie wprowadzona 21 października i będzie obowiązywała do 8 grudnia br.

"Zmiany w rozkładzie są związane z realizowanymi na sieci kolejowej inwestycjami z Krajowego Programu Kolejowego. Ich efektem będzie bardziej wartościowa komunikacja w regionach i wyższy komfort stacji jak i również przystanków" - czytamy przy komunikacie PKP PLK.

Nowe perony i powrót pociągów

Na zmodernizowanej warszawskiej linii obwodowej przygotowane do odwiedzenia otwarcia są nowe perony na przystankach Warszawa Kółko, Warszawa Młynów, Warszawa Wola i stacji Warszawa Zachodnia.

"Dla mieszkańców warszawie przystanki stanowią ważne punkty przesiadkowe z pociągów do innych środków komunikacji. Osoby o ograniczonej mobilności są mogły skorzystać z chłodni i pochylni an ludzie niewidome i niedowidzące ze ścieżek naprowadzających" - brzmi komunikat.

Lokomotywy mają mniej hałasować. Maszynista nie będzie trąbić tuż przy każdym przejeździe

Od 21 października zaplanowane są pewne kursy pociągów przez linię obwodową i dalej w szczególności do Mławy, Działdowa i Ciechanowa.

Komunikacja zastępcza

W Wielkopolsce pociągi wrócą w zmodernizowane tory z Obornik Wielkopolskich do Piły.

Z drugiej strony kontynuowane są prace na trasie z Poznania do Stolicy polski. W związku z naszym pociągi dalekobieżne nadal pozostaną kursowały okrężnie przez Gniezno i Inowrocław Rąbinek, zaś w komunikacji regionalnej (na odcinku Konin - Kutno) uruchomiona zostanie komunikacja zastępcza - kursować będą autokary.

Zmiany czekają również podróżujących na trasie Warszawa - Sieradz. PLK modernizują tory na trasie ze Zduńskiej Woli do Łódki Kaliskiej. Z kolei na stacji w Zduńskiej Woli powstają nowe perony.

W najbliższych tygodniach podróżni skorzystają z nowego peronu na stacji Kraków Bieżanów. Na Podkarpaciu od 22:00 października za pociągi kursujące z Rzeszowa do Głogowa Małopolskiego wprowadzona będzie komunikacja zastępcza.

Zmiany tras

W Trójmieście zmienia się stacja Gdańsk Główny. "Jest już wygodny, zmodernizowany peron numer 2. W listopadzie zakończy się komunikacja autobusowa i pociągi pojadą na nowych torach z Malborka do Kwidzyna, gdzie pozostaną wyższe perony w Kwidzynie, Ryjewie, Brachlewie i Sztumskiej Wsi" - czytamy przy komunikacie.

W którym miejscu jeździli Polacy koleją? Popularne wakacyjne trasy

Od 21 października pociągi ze Włosie: IC Barbakan relacji Szczecin Gł. - Kraków Gł. - Szczecin Gł., Włókniarz relacji Szczecin Gł. - Łódź Fabryczna - Szczecin Gł. oraz Portowiec połączeniu Szczecina Gł. Katowice - Szczecin Gł. zmienią własna trasę. Na odcinku Poznań Gł. - Łódź Widzew pojadą przez Inowrocław Rąbinek, Kutno i Łęczycę. Dodatkowo IC Barbakan na odc. Poznań Gł. - Szczecin Gł. będzie kursował poprzez Rzepin.

Pociąg IC Orłowicz relacji Kraków a mianowicie Olsztyn - Kraków między Krakowem Głównym a Miechowem będzie kursował w złączeniu z IC Wawel. Dzielenie składów nastąpi w Miechowie. Niektóre pociągi w czasie obowiązywania korekty rozkładu jazdy będą kursować przez Kraków Płaszów, z pominięciem stacji Kraków Główny.

Mobilni informatorzy na dworcach

PKP PLK poinformowało, że przebudowywane są między innymi perony na Dolnym Śląsku w Świebodzicach i Wałbrzychu Szczawienko, w stacji Rzeszów Główny, Szczecin Główny Małkinia i Sadowne. Wkrótce rozpocznie się również budowa nowego przystanku Wałbrzych Centrum i modernizacja systemów Kiekrz i Szamotuły dzięki linii Poznań - Szczecin.

Obok modernizacji kreski i stacji kolejowych, przebudowywane są także dworce.

Jak czytamy w komunikacie, 21 i 22 października mobilni informatorzy będą posługiwać pomocą podróżnym na najpopularniejszych dworcach: Warszawie Centralnej, Wschodniej i Zachodniej, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Zakopanem, Krakowie Głównym, Katowicach, Poznaniu i Stargardzie.Aktualności

100 zmian dla firm. Urzędnicy będą mieli mało czasu na nowy KPA

100 zmian dla firm. Urzędnicy będą mieli mało czasu na nowy KPA

Nowela Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), która składa się na pakiet stu odmian dla firm, ma wejść w życie już od czerwca. - Projektodawca mniema bardzo krótki, jak w tak dużą reformę…...