Ile kosztuje budowa domu?

Budowa własnego mieszkaniu to zawsze poważna lokata: trzeba się do pani an odpowiednio przygotować - organizacyjnie i finansowo. W "Biznesie dla Ludzi", wyjaśniamy od czego należy zacząć jak i również z jakimi kosztami powinieneś się liczyć.

Obliczając koszty budowy domu zakładamy, że projekt budowlany jest już zakupiony i zaadaptowany do lokalnych warunków, zaś wszelkie wymogi formalno-prawne będą dopełnione. Nasz budynek wówczas typowy, parterowy budynek z poddaszem użytkowym. Jego powierzchnia to ok. 150 m. kw.

Jakie gmachy budują sobie Polacy? Do odwiedzenia 200 m2 i z gotowego projektu

Firma budowlana

Jesień i zima to najlepsza pora roku w przygotowania do budowy budynku. Tak, aby ruszyć z budową na wiosnę.

Na początku musimy określić nasz budżet - bowiem od tego ile dysponujemy pieniędzy będzie zależało który dom, i w jaki to sposób wybudujemy. Warto także zastanowić się, czy pragniemy większość prac wykonać we własnym zakresie, bądź wykorzystać z pomocy firmy ogólnobudowlanej.

Jeżeli zdecydujemy się na firmę to trzeba znaleźć specjalistów. Na wiosnę, kiedy rozpoczyna się okres to firmy są w placach budowy i mają zwykle zaplanowany cały rok kalendarzowy to przodu.

- Jeżeli chcemy znaleźć porządną firmę w dobrej opłacie i z dobrymi rekomendacjami, to musimy zacząć poszukiwać już jesienią - zaznacza Marcin Gajewski z serwisu "Kalkulatory budowlane".

Zakup materiałów

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup materiałów budowlanych w jednej hurtowni. - Jesteśmy wstanie wtedy wynegocjować najlepsze zniżki oraz ustalić harmonogram dostaw. Nie ma bowiem możliwości, aby przechowywać wszystkie surowce na budowie. Mogą ów lampy ulec zniszczeniu lub pozostać skradzione - tłumaczy zaproszony "Biznesu dla Ludzi".

Etapy i ich koszt

Gdy mamy już projekt i wszystkie pozwolenia mamy możliwość rozpocząć budowę domu. Zapoczątkowujemy oczywiście od fundamentów, innymi słowy tzw, stanu zerowego. Zrobienie fundamentów dla domu na temat powierzchni ok. 150 m. kw. z poddaszem użytkowym to koszt ok. trzydzieści tys. złotych.

Remontujesz dom? Blajer wyjaśnił, na jakie materiały przysługuje ulga podatkowa

Drugi etap to tzw. stan niewykończony otwarty. Wznosimy wówczas elewacje zewnętrzne, działowe, stropy aż w końcu wieńczymy gmach dachem. - Koszt tegoż etapu wynosi ok. 120 tys. zł. Sam kalenica to koszt ok. 45 tys. zł - twierdzi Gajewski.

Jak daje, od wbicia pierwszej łopaty do zakończenia drugiego etapu możemy dojść w 4, do pięciu miesięcy. a mianowicie Wszystko zależy od zaangażowania firmy budowlanej i konstrukcji budynku. Wykonanie fundamentów trawa ok. cztery tygodnie wraz z okresem, w którym fundamentu muszą wyschnąć. Stan niewykończony zajmuje od dwóch do odwiedzenia czterech miesięcy - twierdzi Gajewski.

Kolejny ciąg to stan surowy zamknięty. Wstawiamy wówczas okna, drzwiczki zewnętrzne oraz bramę garażową. Następnym etapem jest forma deweloperski, czyli wszystkie instalacje, prąd, ogrzewanie, tynki jak i również posadzki. - Te dwa etapy do koszt w porządku. 100-120 tys. zł, co oznacza, że nasz weksel wynosi już 250-270 tys. zł. - wylicza Gajewski.

Ostatni etap to wykończenie domu pod zamieszkanie. Jego koszt to ok 500-1000 zł za mkw..Aktualności

iFA Powertrain, automotive, samochody elektryczne

IFA Powertrain, automotive, samochody elektryczne

IFA Powertrain Polska, korporacja należąca do niemieckiej firmy z branży automotive IFA Rotorion, zainwestuje 100 mln euro w budowę nowej fabryki w Ujeździe (woj. opolskie). Zakład ruszy w początku 2017…...

iBnGR: Polska gospodarka przyśpieszy do 3, 1 proc. polski  Informacje

IBnGR: Polska gospodarka przyśpieszy do 3, 1 proc. polski Informacje

W naszym roku wzrost gospodarczy przyspieszy do 3, 1 proc., a w 2015 r. do 3, 8 proc. - szacuje Instytut Doświadczeń nad Gospodarką Rynkową. Przy ubiegłym roku PKB wzrósł…...

hotel Plaza zmieni właściciela, jest oferta na 600 mln dolarów  Ze świata

Hotel Plaza zmieni właściciela, jest oferta na 600 mln dolarów Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła konto na chodliwym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą wprowadzić opłaty za wjazd na "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...

hiszpańska firma CAF nowym właścicielem Solarisa

Hiszpańska firma CAF nowym właścicielem Solarisa

Hiszpańska grupa CAF objęła 100 proc. udziałów w firmie Solaris Bus & Coach. CAF zawarł też wstępne porozumienie z Polskim Funduszem Progresu w sprawie objęcia po Solarisie pakietu mniejszościowego. O znalezieniu…...

henryk Kowalczyk o zakazie handlu w niedziele i podatkach

Henryk Kowalczyk o zakazie handlu w niedziele i podatkach

300 plus w nowej odsłonie. "Większa gwarancję co do jego nieprzerwanego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Zostanie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

gUS: polskie firmy coraz bogatsze  Informacje

GUS: polskie firmy coraz bogatsze Informacje

Na koniec 2013 r. polskie firmy miały aktywa w wysokości 2 bln 562, 2 mld zł, o 5, 3 proc. większe niż na wystarczy 2012 r. - poinformował w piątek Główny…...