Branża meblarska ma problem wraz z długami

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa
  • Gospodarka rośnie, lecz inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola nabywa znaną sieć kawiarni

Co szósty producent mebelków w Polsce nie spłaca w terminie swoich zobowiązań – wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Meblarze zalegają gminom, bankom, firmom leasingowym, operatorom telefonicznym czy koncernom energetycznym. W sumie branża jest winna wierzycielom 108, 6 mln zł.

Branża meblarska wydaje się być jednym z najszybciej rozkręcających się sektorów polskiego przemysłu. W ubiegłym roku wartość produkcji sprzedanej osiągnęła 42, 45 mld zł, a w tym roku – według szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli – może ona przekroczyć chociażby 45 mld zł.

"Mogło dojść do operowania przestępczego". Autosan odpadł, ponieważ spóźnił się 20 minut

Światowy top

Polska branża meblarska jest ogólnoświatowej czołówce. Na globalnej liście wyprzedzają nas jedynie Chiny, Stany Zjednoczone, Niemcy, Włochy oraz Indie. Przeważająca większość, bo 90 proc. wyrobów trafia na eksport – pod tym względem zajmujemy czwarte miejsce. Nasze produtkty są wysyłane głównie do Europy: 80 proc. do Niemiec, pozostała część do odwiedzenia Wielkiej Brytanii, Czech, Francji i Holandii. Ale także do Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Rosji, Chin czy Emiratów Arabskich.

Mimo ogólnego sukcesu, branża ma też lokalny problem, a wydaje się być nim – nieterminowe regulowanie zobowiązań. W Krajowym Zestawieniu Długów BIG SA jest obecnie 16 154 tego rodzaju niezapłaconych faktur.

Miliony zmartwień

Spośród 25, dziewięć tys. zarejestrowanych w Polsce przedsiębiorstw meblarskich 4258 ma status dłużnika. Najbardziej zadłużonymi są firmy z województw: mazowieckiego i wielkopolskiego – w każdym z wymienionych łączna wartość długów przekracza 13 mln zł. Następujące trzy miejsca, z długami w granicach 9-10 mln zł zajmują przedsiębiorcy z regionu łódzkiego, dolnośląskiego i śląskiego. Najwięcej zadłużonych firm odrabia w województwach: mazowieckim (633), wielkopolskim (564) i śląskim (433).

Przeciętne zadłużenie firmy meblarskiej zarejestrowanej po Krajowym Rejestrze Długów wówczas 25, 5 tys. zł. Jednak są wśród wymienionych rekordziści z długami przekraczającymi milion zł. To spółki z województw: łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego jak i również dolnośląskiego.

Niechlubna czołówka

Liderem tego niechlubnego połączenia jest przedsiębiorca z województwa łódzkiego, który zalega w łączną kwotę blisko trzech mln zł wobec trzech wierzycieli: gminy, producenta materacy i firmy windykacyjnej.

Drugie miejsce na liście największych dłużników zajmuje spółka z Kujawsko-Pomorskiego. Ma aż 8 wierzycieli i 23 zobowiązania. Zalega w sumie na kwotę 2, szóstej mln zł wobec: spółki leasingowej, towarzystwa ubezpieczeniowego, koncernu energetycznego, funduszu sekurytyzacyjnego, tartaku, producenta mebli, sprzedawcy maszyn i urządzeń do produkowaniu mebli, a nawet dostawcy GPS-ów.

Trzecie na podium jest przedsiębiorstwo z regionu warmińsko-mazurskiego. Ma najwięcej, bo 9 wierzycieli i 39 zobowiązań. Zalega na sumę 2, 5 mln złotych takim podmiotom jak: bank, firma leasingowa, fundusz sekurytyzacyjny, operator telefoniczny, towarzystwo aktuarialne, firma kurierska, producent akcesoriów meblarskich, drukarnia, czy przedsiębiorstwo sprzątająca.

Ogromne długi

W sumie branża meblarska jest winna wierzycielom 108, 6 mln zł. Niedaleko 57 proc. tego zadłużenia (61, 8 mln zł) przypada na banki jak i również firmy leasingowe oraz środki pieniężne sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne, które odkupiły długi od czasu pierwotnych wierzycieli, najczęściej z sektora finansowego. Na pozostałych pozycjach mieści się handel (17, 47 mln zł) i przemysł (11, 04 mln zł).

Roboty przy rękach hakerów. Alarmujące ujawnienie

- Wśród wierzycieli z tych 2 niedawnych gałęzi gospodarki znajduje się sporo firm produkujących i sprzedających półprodukty i przybory do produkcji mebli. Często mieliśmy już do czynienia spośród taką sytuacją, że któraś firma meblarska występowała obok nas z jednej witryny jako wierzyciel, z innej jako dłużnik. To pokazuje, że część przedsiębiorstw meblarskich ma niewielkie rezerwy inwestycyjne i gdy im nie zapłaci jeden kontrahent te banki natychmiast przestają płacić odmiennym. Staramy się wtedy udrożnić te płatności – tłumaczy Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso, autoryzowanego męża Krajowego Rejestru Długów.

Meblarze zalegają też wraz z opłatami za wynajem biur i hal (4, 25 mln zł), nie opłacają faktur za transport (2, 23 mln zł), rachunków za telefon (1, 93 mln zł) czy prąd, wodę i gaz (1, 72 mln zł).

Jest nadzieja

Z danych empirycznych Krajowego Rejestru Długów wynika, że wartość zadłużenia w meblarstwie rośnie. Obecnie wynosi ono 108, 6 mln zł i w ciągu ostatnich 4 lat powiększyło się o blisko 60 mln zł.

– Wówczas, co może cieszyć, to fakt, że liczba meblarzy-dłużników od dwóch lat utrzymuje się na stabilnym pułapie: w 2016 było katalogów 4241, a w 2017 – 4258. Może to wróżyć pewną stabilizację finansową w kolejnych latach, o ile przyrost łącznej wartości długu nie będzie zbyt ogromny. Pamiętajmy jednak, że po przypadku branży, która przy 90 proc. polega dzięki eksporcie, jej wzrost i ogólna kondycja ściśle są zależne od sytuacji finansowej, politycznej i gospodarczej na rynkach zagranicznych. A to, jak na przykład wiadomo, jest zawsze najtrudniejsze do przewidzenia – komentuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Lokum Informacji Gospodarczej.

Na razie zagraniczni kontrahenci chętnie podejmują współpracę z hiszpańskimi, meblarzami. Aby jednak pokrzepić swą pozycję na arenie międzynarodowej i móc rozkazywać własne warunki, musimy doprowadzić do realizacji jeszcze jednej ważnej modyfikacje: zbudować własną, mocną firmę, bo bez tego lokalne firmy nie będą pod dostatkiem cenione.

Niemcy sprowadzili z Paryża ostatnie belki złota do kraju

– Chcąc stworzyć porządny atut, który pozwoli im wygrywać z konkurencją, przedsiębiorstwa meblarskie powinny skupić się na budowaniu silnej jak i również rzetelnej marki. Takiej, która to będzie oparta o rzetelność i wiarygodność finansową. Przy ten sposób zdobędą serca konsumentów i portfele kontrahentów. A to najlepszy trop do sukcesu – mniema Mirosław Sędłak, prezes Solidnej Firmy.

W pozycji wierzyciela

Nie można powiadamiać o silnej marce z brakiem stabilizacji finansowej. Tymczasem innym problemem po długach są wierzytelności. Z danych KRD wynika, że inne branże są winne meblarzom dwudziestu siedmiu, 7 mln zł. Do największych dłużników należą: wymiana handlowa hurtowy i detaliczny (8, 38 mln zł), przedsiębiorstwa przemysłowe (7, 53 mln zł) oraz budownictwo (4, 70 mln zł).Aktualności

bOŚ będzie finansował domy z drewna

BOŚ będzie finansował domy z drewna

Bank Gwarancji Środowiska będzie finansował konstrukcji domów z drewna. Argumentuje, że takie budownictwo to "szansa na zaspokojenie wymagań mieszkaniowych setek tysięcy Polaków" i przyczyni się jednocześnie do "pobudzenia gospodarki". "Budownictwo…...

bMW 6 Gran Turismo a mianowicie wrażenia z jazdy

BMW 6 Gran Turismo a mianowicie wrażenia z jazdy

Dziś z producentami samochodów jest tak, hdy starają się odpowiadać na niewypowiedziane jeszcze przez naszą firmę potrzeby. Bo czy ktokolwiek z was kiedykolwiek marzył o pięciodrzwiowym, luksusowym liftbacku? BMW, sprzedając serię…...

«Biznes dla Ludzi», 30. 10  Magazyny

«Biznes dla Ludzi», 30. 10 Magazyny

"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - które to mamy prawa? "Biznes dla Ludzi". Nowe wyraźnie dla Modlina "Biznes dla Ludzi". Zmiany w zależności z RODO "Biznes gwoli Ludzi". Na…...

biopaliwa w odwrocie. Druzgocący meldunek NIK  Informacje

Biopaliwa w odwrocie. Druzgocący meldunek NIK Informacje

Piechociński: 3, 5 proc. wzrostu PKB po 2015 roku będzie sukcesem Piechociński za likwidacją MSP. Chce powołania resortu energetyki Piechociński: na spadek bezrobocia wpłynął wzrost produkcyjności gospodarki Piechociński: chcemy otworzyć…...

bIEC - Wskaźnik Przyszłej Inflacji

BIEC - Wskaźnik Przyszłej Inflacji

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w styczniu 2017 r. wzrósł o jednej, 2 pkt w stosunku do grudnia 2016. Wówczas najsilniejszy jednorazowy wzrost od marca 2011 r. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.…...

bezrobocie w styczniu wzrosło do 6, 9 procent

Bezrobocie w styczniu wzrosło do 6, 9 procent

Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...