Ceny energii - podwyżki - wnioski spółek do URE - opinia ministra

- Spółki energetyczne nie mają podstaw do wycofywania wniosków z URE - stwierdził podczas sejmowej komisji skarbu Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w czwartek trzynaście grudnia. Zapowiedział też, iż rząd ma różne plany na zażegnanie problemu ewentualnych wzrostów cen energii, niekoniecznie będą to rekompensaty. Dzień wcześniej twierdził jeszcze, hdy spółki powinny wycofać własne wnioski taryfowe po zaleceniu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który chce zrewidowania polityki firm energetycznych.

Tchórzewski 13 grudnia w Sejmie przyznał, że rząd "najdalej jest w przygotowaniu rekompensat", ale rozważane są także "inne warianty". Według RMF FM alternatywnym rozwiązaniem miałoby być obniżenie akcyzy na energię.

Wcześniej zaś minister odnosił się do odwiedzenia swojej wypowiedzi z dwunastu grudnia, dotyczącej wycofania za pośrednictwem spółki energetyczne wniosków taryfowych z Urzędu Regulacji Energetyki.

- Po analizie pytań URE widać wyraźnie, że spółki nie są wycofywać wniosków. Nie mają podstaw do wycofywania. Spółki są niezależne. Przypuszczałem, iż wycofają wnioski, ale nie zaakceptować powiedziałem im, żeby to zrobiły, nie mogę dywanom tego nakazać - mówił Tchórzewski.

Tchórzewski o wycofaniu wniosków taryfowych

Minister energii dzień wcześniej jasno aczkolwiek mówił o wycofywaniu się spółek z wnioskami. Rozmawiał z dziennikarzami m. in. "Gazety Wyborczej" i TVN24. Jego wypowiedź wywołała niemałą sensację, bo po pytaniu dziennikarki "GW", czy spółki wycofają wnioski taryfowe, przy których planowane są podwyżki, Tchórzewski odpowiedział: - Wycofają te wnioski, bo to jest dobra sytuacja, żeby się zastanowić nad tymże, co zostało zrobione aktualnie i dokładnie jeszcze raz przemyśleć. Jeśli prezes URE zwraca się, żeby wycofali, to czemu mają nie wycofać? Mają termin, by się przyjrzeć. (... ) URE wyznaczyło dzięki to termin.

Jego wypowiedź wprowadziła dziennikarzy w konsternację. Dopytywali oni, na ile to wiążąca deklaracja, ale minister szybko zaczął tłumaczyć, o co mu chodziło. - Jeśli prezes URE zwraca się do spółek, żeby wycofali (wnioski - przyp. red. ) i dokonali przeglądu wciąż raz sytuacji, to powinni to zrobić. To istnieją polecenia, które muszą tworzyć - podkreślał. Dał skutkiem tego do zrozumienia, że firmy w teorii muszą stosować się do zaleceń Urzędu Regulacji Energetyki.

Pytany, czy wnioski z wyższymi taryfami nie wrócą np. od stycznia, odpowiadał, że jest łapany za wyrażenia. Ostatecznie dopiero dziennikarz TVN dopytał o to po sposób, który rozwiał zastrzeżeń - czy nastąpi działanie według poniższego schematu: firmy się wycofują, zastanawiają, zaś potem składają nowe wnioski i dopiero wtedy zostanie wiadomo, jakie planują koszty energii. - Taki musi być schemat - odparł minister.

Wygląda zatem na to, że Krzysztof Tchórzewski nie zadeklarował, jakie możliwości zrobią spółki, tylko jakim sposobem powinny postąpić z wezwaniem URE.

Rekompensaty zbyt wyższe ceny energii

Wcześniej w rozmowie Tchórzewski wyjaśnił drugi raz, skąd ma poszlajać się słynny już "miliard zł oszczędności", który spółki energetyczne miałyby wygospodarować na rekompensaty, gdyby doszło do podwyżek cen energii.

- To opłata wzięta spośród zysku. Przewodniczący rad (nadzorczych - przyp. red. ) dostali odpowiednie pismo w tej sprawie, by wykonać audyty, sprawdzić, czy równoczesne oszczędności się nie odnajdą i wtedy można po ciągu roku zmieniać taryfy. Dostali czas do samego końca pierwszego kwartału (2019 - przyp. red. ), by tego typu analizy przeprowadzić - podkreślał. I dodawał:

Trudno sobie wyborazić, żeby po ciągu dwóch tygodni odszukać nagle w spółkach miliard złotych. To jest założone w ich przewidywaniach, wszelka spółka robiąc programy pieniężne, przedstawiła pewien planowany stopień zysku i my wpisaliśmy się tym miliardem przy ten zysk, jako pieniądze wzięte proporcjonalnie ze wszystkich spółek.

Zaznaczał także, że URE mógł odebrać "oszczędności" jako pieniądze wydobyte faktycznie w firmach, zaś nie potencjalne zmniejszenie profitów.Aktualności

dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Stacje telewizyjne nie chcą latem zwracać walki o widza. TVN polski kolejny raz zainwestuje w wakacyjne premiery, po raz pierwszy własny serial w letnie dni puszczać w obieg będzie też…...

digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Technologiczny wyścig utrzymuje w najlepsze. Jaką pozycję na świecie zajmuje Polska? Według autorów raportu DESI 2018 (Digital Economy and Society Index) porównującego stopień cyfryzacji gospodarek w UE Nasz kraj zajmuje niechlubne 24. obszar.…...

deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Spotify, Netflix, Facebook, Evernote, Medium – internetowych serwisów i usług jest na tyle dużo, że można pogubić się, w których spośród nich zakładałeś już rachunek rozliczeniowy. Nawet jeśli nie korzystasz…...

deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jednakże obecnie deficyt nie maleje, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go nadal zwiększyć…...

darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od momentu rodziców to jeden wraz ze sposobów finansowego wsparcia pociechy. W tym przypadku obdarowany nie powinien płacić podatku, ale to nie znaczy, że nie musi faktu darowizny zgłaszać fiskusowi.…...

dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu  Informacje

Dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu Informacje

Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Zwiększy najęcie dwukrotnie Allegro zwalnia i stawia na…...