Ceny energii - podwyżki - wnioski spółek do URE - opinia ministra

- Spółki energetyczne nie mają podstaw do wycofywania wniosków z URE - stwierdził podczas sejmowej komisji skarbu Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w czwartek trzynaście grudnia. Zapowiedział też, iż rząd ma różne plany na zażegnanie problemu ewentualnych wzrostów cen energii, niekoniecznie będą to rekompensaty. Dzień wcześniej twierdził jeszcze, hdy spółki powinny wycofać własne wnioski taryfowe po zaleceniu prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który chce zrewidowania polityki firm energetycznych.

Tchórzewski 13 grudnia w Sejmie przyznał, że rząd "najdalej jest w przygotowaniu rekompensat", ale rozważane są także "inne warianty". Według RMF FM alternatywnym rozwiązaniem miałoby być obniżenie akcyzy na energię.

Wcześniej zaś minister odnosił się do odwiedzenia swojej wypowiedzi z dwunastu grudnia, dotyczącej wycofania za pośrednictwem spółki energetyczne wniosków taryfowych z Urzędu Regulacji Energetyki.

- Po analizie pytań URE widać wyraźnie, że spółki nie są wycofywać wniosków. Nie mają podstaw do wycofywania. Spółki są niezależne. Przypuszczałem, iż wycofają wnioski, ale nie zaakceptować powiedziałem im, żeby to zrobiły, nie mogę dywanom tego nakazać - mówił Tchórzewski.

Tchórzewski o wycofaniu wniosków taryfowych

Minister energii dzień wcześniej jasno aczkolwiek mówił o wycofywaniu się spółek z wnioskami. Rozmawiał z dziennikarzami m. in. "Gazety Wyborczej" i TVN24. Jego wypowiedź wywołała niemałą sensację, bo po pytaniu dziennikarki "GW", czy spółki wycofają wnioski taryfowe, przy których planowane są podwyżki, Tchórzewski odpowiedział: - Wycofają te wnioski, bo to jest dobra sytuacja, żeby się zastanowić nad tymże, co zostało zrobione aktualnie i dokładnie jeszcze raz przemyśleć. Jeśli prezes URE zwraca się, żeby wycofali, to czemu mają nie wycofać? Mają termin, by się przyjrzeć. (... ) URE wyznaczyło dzięki to termin.

Jego wypowiedź wprowadziła dziennikarzy w konsternację. Dopytywali oni, na ile to wiążąca deklaracja, ale minister szybko zaczął tłumaczyć, o co mu chodziło. - Jeśli prezes URE zwraca się do spółek, żeby wycofali (wnioski - przyp. red. ) i dokonali przeglądu wciąż raz sytuacji, to powinni to zrobić. To istnieją polecenia, które muszą tworzyć - podkreślał. Dał skutkiem tego do zrozumienia, że firmy w teorii muszą stosować się do zaleceń Urzędu Regulacji Energetyki.

Pytany, czy wnioski z wyższymi taryfami nie wrócą np. od stycznia, odpowiadał, że jest łapany za wyrażenia. Ostatecznie dopiero dziennikarz TVN dopytał o to po sposób, który rozwiał zastrzeżeń - czy nastąpi działanie według poniższego schematu: firmy się wycofują, zastanawiają, zaś potem składają nowe wnioski i dopiero wtedy zostanie wiadomo, jakie planują koszty energii. - Taki musi być schemat - odparł minister.

Wygląda zatem na to, że Krzysztof Tchórzewski nie zadeklarował, jakie możliwości zrobią spółki, tylko jakim sposobem powinny postąpić z wezwaniem URE.

Rekompensaty zbyt wyższe ceny energii

Wcześniej w rozmowie Tchórzewski wyjaśnił drugi raz, skąd ma poszlajać się słynny już "miliard zł oszczędności", który spółki energetyczne miałyby wygospodarować na rekompensaty, gdyby doszło do podwyżek cen energii.

- To opłata wzięta spośród zysku. Przewodniczący rad (nadzorczych - przyp. red. ) dostali odpowiednie pismo w tej sprawie, by wykonać audyty, sprawdzić, czy równoczesne oszczędności się nie odnajdą i wtedy można po ciągu roku zmieniać taryfy. Dostali czas do samego końca pierwszego kwartału (2019 - przyp. red. ), by tego typu analizy przeprowadzić - podkreślał. I dodawał:

Trudno sobie wyborazić, żeby po ciągu dwóch tygodni odszukać nagle w spółkach miliard złotych. To jest założone w ich przewidywaniach, wszelka spółka robiąc programy pieniężne, przedstawiła pewien planowany stopień zysku i my wpisaliśmy się tym miliardem przy ten zysk, jako pieniądze wzięte proporcjonalnie ze wszystkich spółek.

Zaznaczał także, że URE mógł odebrać "oszczędności" jako pieniądze wydobyte faktycznie w firmach, zaś nie potencjalne zmniejszenie profitów.Aktualności

cechy Marka Zuckerberga jako lidera - opinia wiceprezesa Facebooka

Cechy Marka Zuckerberga jako lidera - opinia wiceprezesa Facebooka

Chociaż z zewnątrz Mark Zuckerberg nie zawsze powinien jawić się jako wydajny lider, to pracownicy Facebooka nie mają wątpliwości jakie możliwości do tego, jakim wydaje się managerem. Choć jak mówi nam Ime…...

cameron wskazał kluczowe obszary renegocjacji z UE  Wraz ze świata

Cameron wskazał kluczowe obszary renegocjacji z UE Wraz ze świata

Premier David Cameron powiedział w poniedziałek w parlamencie, że spodziewa się zamknięcia negocjacji odnośnie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej z końcem r.. W wystąpieniu Cameron określił cztery kluczowe obszary renegocjacji.…...

calatrava Capital - wykluczenie działaniu z obrotu na GPW. Kara finansowa

Calatrava Capital - wykluczenie działaniu z obrotu na GPW. Kara finansowa

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 700 tys. zł kary w Calatrava Capital i bezterminowo wykluczyła akcje spółki z obrotu na warszawskiej giełdzie - podał regulator rynku. To efekt nienależytego tworzenia przez spółkę obowiązków…...

były prezydent Francji Nicolas Sarkozy może stanąć przed sądem

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy może stanąć przed sądem

Paryska prokuratura chce, by Nicolas Sarkozy stanął przed sądem w związku z zarzutem nielegalnego opłacania swojej kampanii wyborczej po 2012 roku. Poinformowały na temat agencje dpa i Reutera, powołując się na pochodzenia we francuskim…...

bułgaria chce kontynuować budowę South Streamu z Gazpromem  Ze świata

Bułgaria chce kontynuować budowę South Streamu z Gazpromem Ze świata

PKN Orlen analizuje udział w budowie elektrowni jądrowej Ogromny rozwój zainteresowania taryfą antysmogową. Spółki stawiają na ekologię Gazprom chce negocjować cenę gazu. Polska spółka odpowiada Miała pomóc, a zdemoluje branżę. Sprawdź…...

bumech - spadek notowań po odwieszeniu obrotu

Bumech - spadek notowań po odwieszeniu obrotu

Notowania Bumechu runęły o 30 proc. po wznowieniu obrotu akcjami korporacji na warszawskiej parkiecie. Handel został zawieszony na trzy tygodnie, bo tego zażądała Komisja Nadzoru Finansowego, która to zwęszyła spisek. Regulator sektorze…...