Chińskie embargo na węgiel wraz z Australii

21 lutego agencja Reutera poinformowała, iż jeden z pięciu największych portów w Chinach, znajdujący się w mieście Dalian, przestaje odbierać dostawy australijskiego węgla. Wraz wraz z Dalianem cztery pozostałe porty w prowincji Liaoning w północy Chin miały zatrzymać import tego surowca. Dla rządu w Canberze stałbym się to poważny cios, bowiem węgiel stanowi podstawę eksportu (Australia jest największym eksporterem tego surowca na świecie), a Chiny to najogromniejszy partner handlowy Australii.

Chińska strona nie podała żadnych szczegółów na rzecz zaistaniałej sytuacji, a rzecznik MSZ udzielił niejednoznacznej odpowiedzi o tym, iż urząd celny podejmuje swoje wyborów na podstawie oceny właściwości sprowadzanego węgla i kieruje się ochroną interesów importerów w Chinach i stanem środowiska.

Odwet zbyt paszport?

W australijskiej prasie znalazły się spekulacje, iż blokada w porcie Dalian wydaje się efektem zablokowania karty stałego pobytu i starań na temat australijski paszport dla Huanga Xiangmo, chińskiego biznesmena podejrzewanego przez wywiad na Antypodach o korumpowanie polityków. Przypomniano także, iż w pod koniec lata 2018 roku Canberra wykluczyła chiński koncern Huawei wraz z przetargów na sprzęt aż do sieci 5G i blokada węgla może być wpływem odwetowym na fali rosnących nastrojów skierowanych przeciwko Huawei na świecie.

Doniesienia agencyjne podkreślały, iż chińska blokada nie dotyczy węgla z Rosji oraz Indonezji, co tworzyło podstawy do traktowania decyzji inspekcji celnej w Dalian jako wstępu do wojny handlowej z Australią.

Politycy uspokajają

Australijski minister handlu, Simon Birmingham dzień później studził medialną wrzawę, twierdząc, iż odrzucić ma podstaw do mówienia o chińskim embargu dzięki węgiel, ani takie podgrzewanie sytuacji nie służy niczyim interesom. Minister stwierdził, iż jest w kontakcie wraz z swoimi dyplomatami w Pekinie i stara się nagromadzić jak najwięcej danych na temat sprawy.

Także obecny premier Australii, Scott Morrison powiedział 22 lutego, hdy nie dołącza do stajnie tych, którzy wieszczą chińskie embargo wymierzone przeciw Australii. Morrisson przebywa obecnie w Nowej Zelandii, kraju który w ostatnim czasie też musiał mierzyć się spośród próbami ingerowania w krajową politykę przez obywateli Chin. Premier Australii próbował jednak łagodzić sytuację, mówiąc, iż w przypadku doniesień spośród Dalian może chodzić wyłącznie o decyzje podejmowane przez konkretne porty morskie we własnym zakresie.

Oczy widzą wszystko

We wrześniu 2017 roku profesor Anne-Marie Brady z nowozelandzkiego Uniwersytetu Canterbury opublikowała raport ujawniający język mandaryński wpływ na działania obcych rządów. Za przykład posłużyła jej Nowa Zelandia, która to dla Pekinu była wygodnym poligonem doświadczalnym do tworzenia sieci nowych wpływów przy Dwudziestego pierwszego wieku.

Dla Chin Nowa Zelandia oraz Australia przydają się m. in. jako dwa z pięciu krajów inicjatywy zwanej „sojuszem pięciorga oczu” (po ang. Five Eyes). Chodzi na temat system globalnego podsłuchiwania a mianowicie szeroko rozumiana inwigilacja elektroniczna prowadzona pomiędzy USA, Ogromną Brytanią, Kanadą, Australią oraz Nową Zelandią zapewnia wgląd we wszystko, co być może być potrzebne dla państw Zachodu.

Wątek wyborczy

18 lutego, na trzy dzionki przed informacjami o wstrzymaniu importu węgla w Dalian, australijski rząd ogłosił, iż jego sieć komputerowa została dotknięta poważnym cyberatakiem. Po śledztwie przeprowadzonym przez lokalnych ekspertów cybernetycznych, premier Morrison stwierdził publicznie, że rząd padł ofiarą cyberataku przeprowadzonego przez jedno z państw narodowych.

Jak oświadczono przed komisją senacką - nie ma dowodów na to, by nadzorująca elekcję Krajowa Komisja Wyborcza, lub któraś ze współpracujących z systemem federalnym komisji stanowych, ucierpiała w wyniku ataku.

„Nasi eksperci od bezpieczeństwa cybernetycznego uważają, że za wyrafinowanym atakiem stoi jakieś państwo” - powiedział premier Australii i dodał, hdy nie istnieje żadnych dowodów na jakąkolwiek ingerencję wyborczą. Choć nie wymieniono nazwy jakiegokolwiek bądź państwa odpowiedzialnego za atak, to jednak Chiny istnieją jednym spośród krajów, na które skierowana jest uwaga filii obserwujących przestępczość cybernetyczną.

Wybory parlamentarne w Australii odbędą się w 2019 dwukrotnie - w maju (połowa miejsc w senacie) i pod koniec roku kalendarzowego (do sejmu). Kadencja przedstawienie premierowe trwa w niniejszym kraju trzy lata, od 2007 roku kalendarzowego cyklicznie szefowie rządu rezygnują przed końcem kadencji. Poprzednik Morrisona, Malcolm Turnbull złożył urząd każdego dnia pod skraj sierpnia 2018 roku.Aktualności

chiny: rekordowa nadwyżka w gospodarki z USA może podsycić wojnę celną  Wraz ze świata

Chiny: rekordowa nadwyżka w gospodarki z USA może podsycić wojnę celną Wraz ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "To rekord! ". Orędownik USA o handlu spośród Polską Wrzucił…...

chiny inwestowały w Wenezueli miliardy dolarów

Chiny inwestowały w Wenezueli miliardy dolarów

Polityczne zamieszanie po Wenezueli dobitnie pokazuje, jak w praktyce może mieć wygląd uzależnienie od chińskiego oszczędności. Podczas minionej dekady nakłady uzyskane przez Caracas od momentu Pekinu szacuje się dzięki 62 mld…...

cezariusz Lesisz pełnomocnikiem premiera ds. rozwoju gospodarczego

Cezariusz Lesisz pełnomocnikiem premiera ds. rozwoju gospodarczego

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

ceny ropy w dół, ale niewiele  Surowce

Ceny ropy w dół, ale niewiele Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Świeżym Jorku lekko spadają, jednak i tak są niedaleko najwyższego poziomu od czerwca 2015 roku. Uwaga udziałowców przenosi się z OPEC…...

ceny paliw spadają  Surowce

Ceny paliw spadają Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

ceny paliw. Jest tanio  Surowce

Ceny paliw. Jest tanio Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie opłat paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca…...