Bruksela zablokuje opłaty za niemieckie drogi? Na razie czeka na szczegóły  Informacje

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że oczekuje na szczegóły planów rządu w Berlinie dotyczących powtykania opłat za użytkowanie szos. Dopiero wtedy będzie wykonalna ocena, czy są dane kabiny prysznicowe zgodne z prawem Unii europejskiej Europejskiej. Komisja uprzedza, że "nie zgodzi się na żadną formę dyskryminacji".

W poniedziałek minister przewozu Niemiec Alexander Dobrindt przedstawił plan wprowadzenia od 2016 r. opłat za używanie przez kierowców samochodów osobowych z sieci dróg przy tym kraju. Opłaty musieliby uiszczać zarówno Niemcy, jak na przykład i obcokrajowcy jeżdżący według niemieckich drogach. Jednak zgodnie z założeniami planu rządu po Berlinie obywatelom Niemiec opłaty mają zostać zrekompensowane za pośrednictwem obniżenie podatku od aut.

Komisja popiera, ale

Wszystkie drogi płatne dla cudzoziemców? Niemcy mają taki plan

Komisja Europejska popiera plany niemieckiego rządu dotyczące wprowadzenia opłat gwoli użytkowników dróg, które miałyby być przeznaczane na opłacanie infrastruktury - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli Helen Kearns, rzeczniczka unijnego komisarza ds. transportu Siima Kallasa.

Zaznaczyła jednocześnie, że chociaż zmiany systemu opodatkowania przebywają w gestii państwa członkowskiego, to nie powinny ów kredyty prowadzić do dyskryminacji kierujących zagranicznych. Podkreśliła, że "KE nigdy nie zaakceptuje żadnej formy dyskryminacji".

- Niedyskryminacja to podstawowa reguła zapisana w Traktacie na temat UE. Komisja może nadzorować - i to czyni - czy zasada poniższa jest przestrzegana. Jednak potrzebujemy więcej szczegółów na sprawa niemieckiej propozycji, zanim wydamy ostateczną ocenę. Jak przedtem wciąż brakuje nam tychże szczegółów - powiedziała rzeczniczka komisarza UE ds. transportu.

Zaznaczyła, że Komisja jest otwarta na kooperację z niemieckim rządem, by upewnić się, że planowany system opłat drogowych wydaje się zgodny z prawem UE. - W zeszłym tygodniu odbyliśmy bardzo konstruktywną dyskusję z ministrem Dobrindtem na temat do tej kwestii i mamy nadzieję na kontynuowanie tych kontaktów - dodała Kearns.

Wybierasz niemieckie drogi? Berlin potwierdza: wprowadzamy opłaty

Jak zaznaczyła, KE liczy, że "Niemcy zrobią wszystko, co niezbędne, aby pozostać w zgodzie zarówno z duchem, jakim sposobem i literą unijnego prawa".

Miliardowe dochody

Niemiecki minister transportu oczekuje, że ustawiony przez niego plan da przychody rzędu 2, pięć miliarda euro podczas czterech lat. Środki te miałyby być w całości przeznaczone jedynie na budowę dróg.

Dobrindt zamierza wprowadzić te opłaty od 2016 roku. Niemcy otrzymywaliby stosowne winiety przy rejestracji samochodu, ewentualnie pocztą. Roczna opłata ma być uzależniona od przepustowości silnika oraz od czystości (standardu emisji) spalin jak i również wynieść średnio 88 €. Dla cudzoziemców plan prognozuje winiety roczne, dwumiesięczne albo 10-dniowe, kupowane online lub na stacjach benzynowych. 10-dniowa winieta miałaby kosztować 10 euro.

Plany owe od pewnego czasu rodzą kontrowersje nie tylko w Niemczech, ale i po krajach sąsiednich, które obawiają się, iż w praktyce płacić za użytkowanie niemieckich dróg będą tylko zagraniczni kierowcy.

Jest sprzeciw

Niemcy wprowadzą opłaty za autostrady. Dotkną głównie cudzoziemców

Sprzeciw wobec niemieckich planów wyrazili we wtorek europosłowie PO z komisji transportu Parlamentu Europejskiego.

"Wprowadzenie podatku, który w biznesi obejmowałby tylko cudzoziemców, wydaje się być całkowicie niedopuszczalne. Mam nadzieję, że Komisja Europejska przedstawi w tej sprawie zdecydowane stanowisko, ponieważ żadnego typu dyskryminacja nie powinna być dozwolona" - napisał w danych przesłanej mediom europoseł Producentów Plura.

"Nie rozchodzi o to, czy wzór jest formalnie zgodny wraz z przepisami europejskimi, lecz bądź jest on zgodny wraz z europejskimi wartościami. Wprowadzenie opłat drogowych jest jak najbardziej dopuszczalne, jednak powinny dane kabiny prysznicowe na równi traktować kierujących niemieckich i pozostałych mieszkańcówrezydentów UE" – zaznaczyła europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Eurodeputowani zwrócili uwagę, że projekt zakłada wprowadzenie opłat nie tylko na autostradach, ale na wszystkich niemieckich szosach.Aktualności

dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Stacje telewizyjne nie chcą latem zwracać walki o widza. TVN polski kolejny raz zainwestuje w wakacyjne premiery, po raz pierwszy własny serial w letnie dni puszczać w obieg będzie też…...

digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Technologiczny wyścig utrzymuje w najlepsze. Jaką pozycję na świecie zajmuje Polska? Według autorów raportu DESI 2018 (Digital Economy and Society Index) porównującego stopień cyfryzacji gospodarek w UE Nasz kraj zajmuje niechlubne 24. obszar.…...

deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Spotify, Netflix, Facebook, Evernote, Medium – internetowych serwisów i usług jest na tyle dużo, że można pogubić się, w których spośród nich zakładałeś już rachunek rozliczeniowy. Nawet jeśli nie korzystasz…...

deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jednakże obecnie deficyt nie maleje, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go nadal zwiększyć…...

darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od momentu rodziców to jeden wraz ze sposobów finansowego wsparcia pociechy. W tym przypadku obdarowany nie powinien płacić podatku, ale to nie znaczy, że nie musi faktu darowizny zgłaszać fiskusowi.…...

dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu  Informacje

Dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu Informacje

Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Zwiększy najęcie dwukrotnie Allegro zwalnia i stawia na…...