Bruksela zablokuje opłaty za niemieckie drogi? Na razie czeka na szczegóły  Informacje

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że oczekuje na szczegóły planów rządu w Berlinie dotyczących powtykania opłat za użytkowanie szos. Dopiero wtedy będzie wykonalna ocena, czy są dane kabiny prysznicowe zgodne z prawem Unii europejskiej Europejskiej. Komisja uprzedza, że "nie zgodzi się na żadną formę dyskryminacji".

W poniedziałek minister przewozu Niemiec Alexander Dobrindt przedstawił plan wprowadzenia od 2016 r. opłat za używanie przez kierowców samochodów osobowych z sieci dróg przy tym kraju. Opłaty musieliby uiszczać zarówno Niemcy, jak na przykład i obcokrajowcy jeżdżący według niemieckich drogach. Jednak zgodnie z założeniami planu rządu po Berlinie obywatelom Niemiec opłaty mają zostać zrekompensowane za pośrednictwem obniżenie podatku od aut.

Komisja popiera, ale

Wszystkie drogi płatne dla cudzoziemców? Niemcy mają taki plan

Komisja Europejska popiera plany niemieckiego rządu dotyczące wprowadzenia opłat gwoli użytkowników dróg, które miałyby być przeznaczane na opłacanie infrastruktury - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli Helen Kearns, rzeczniczka unijnego komisarza ds. transportu Siima Kallasa.

Zaznaczyła jednocześnie, że chociaż zmiany systemu opodatkowania przebywają w gestii państwa członkowskiego, to nie powinny ów kredyty prowadzić do dyskryminacji kierujących zagranicznych. Podkreśliła, że "KE nigdy nie zaakceptuje żadnej formy dyskryminacji".

- Niedyskryminacja to podstawowa reguła zapisana w Traktacie na temat UE. Komisja może nadzorować - i to czyni - czy zasada poniższa jest przestrzegana. Jednak potrzebujemy więcej szczegółów na sprawa niemieckiej propozycji, zanim wydamy ostateczną ocenę. Jak przedtem wciąż brakuje nam tychże szczegółów - powiedziała rzeczniczka komisarza UE ds. transportu.

Zaznaczyła, że Komisja jest otwarta na kooperację z niemieckim rządem, by upewnić się, że planowany system opłat drogowych wydaje się zgodny z prawem UE. - W zeszłym tygodniu odbyliśmy bardzo konstruktywną dyskusję z ministrem Dobrindtem na temat do tej kwestii i mamy nadzieję na kontynuowanie tych kontaktów - dodała Kearns.

Wybierasz niemieckie drogi? Berlin potwierdza: wprowadzamy opłaty

Jak zaznaczyła, KE liczy, że "Niemcy zrobią wszystko, co niezbędne, aby pozostać w zgodzie zarówno z duchem, jakim sposobem i literą unijnego prawa".

Miliardowe dochody

Niemiecki minister transportu oczekuje, że ustawiony przez niego plan da przychody rzędu 2, pięć miliarda euro podczas czterech lat. Środki te miałyby być w całości przeznaczone jedynie na budowę dróg.

Dobrindt zamierza wprowadzić te opłaty od 2016 roku. Niemcy otrzymywaliby stosowne winiety przy rejestracji samochodu, ewentualnie pocztą. Roczna opłata ma być uzależniona od przepustowości silnika oraz od czystości (standardu emisji) spalin jak i również wynieść średnio 88 €. Dla cudzoziemców plan prognozuje winiety roczne, dwumiesięczne albo 10-dniowe, kupowane online lub na stacjach benzynowych. 10-dniowa winieta miałaby kosztować 10 euro.

Plany owe od pewnego czasu rodzą kontrowersje nie tylko w Niemczech, ale i po krajach sąsiednich, które obawiają się, iż w praktyce płacić za użytkowanie niemieckich dróg będą tylko zagraniczni kierowcy.

Jest sprzeciw

Niemcy wprowadzą opłaty za autostrady. Dotkną głównie cudzoziemców

Sprzeciw wobec niemieckich planów wyrazili we wtorek europosłowie PO z komisji transportu Parlamentu Europejskiego.

"Wprowadzenie podatku, który w biznesi obejmowałby tylko cudzoziemców, wydaje się być całkowicie niedopuszczalne. Mam nadzieję, że Komisja Europejska przedstawi w tej sprawie zdecydowane stanowisko, ponieważ żadnego typu dyskryminacja nie powinna być dozwolona" - napisał w danych przesłanej mediom europoseł Producentów Plura.

"Nie rozchodzi o to, czy wzór jest formalnie zgodny wraz z przepisami europejskimi, lecz bądź jest on zgodny wraz z europejskimi wartościami. Wprowadzenie opłat drogowych jest jak najbardziej dopuszczalne, jednak powinny dane kabiny prysznicowe na równi traktować kierujących niemieckich i pozostałych mieszkańcówrezydentów UE" – zaznaczyła europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Eurodeputowani zwrócili uwagę, że projekt zakłada wprowadzenie opłat nie tylko na autostradach, ale na wszystkich niemieckich szosach.Aktualności

british Airways. Wstrzymano loty wraz z Heathrow i Gatwick  Ze świata

British Airways. Wstrzymano loty wraz z Heathrow i Gatwick Ze świata

Nowa należność dla kierowców. "Najostrzejsze" prawo na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków za granicą. Wszystko, co musisz…...

brexit obniży wzrost gospodarczy w Niemczech o 0, 25 pkt proc.  Wraz z świata

Brexit obniży wzrost gospodarczy w Niemczech o 0, 25 pkt proc. Wraz z świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Młodych polaków za granicą. Wszystko, co powinieneś…...

branża meblarska ma problem wraz z długami

Branża meblarska ma problem wraz z długami

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, lecz inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

bOŚ będzie finansował domy z drewna

BOŚ będzie finansował domy z drewna

Bank Gwarancji Środowiska będzie finansował konstrukcji domów z drewna. Argumentuje, że takie budownictwo to "szansa na zaspokojenie wymagań mieszkaniowych setek tysięcy Polaków" i przyczyni się jednocześnie do "pobudzenia gospodarki". "Budownictwo…...

bMW 6 Gran Turismo a mianowicie wrażenia z jazdy

BMW 6 Gran Turismo a mianowicie wrażenia z jazdy

Dziś z producentami samochodów jest tak, hdy starają się odpowiadać na niewypowiedziane jeszcze przez naszą firmę potrzeby. Bo czy ktokolwiek z was kiedykolwiek marzył o pięciodrzwiowym, luksusowym liftbacku? BMW, sprzedając serię…...

«Biznes dla Ludzi», 30. 10  Magazyny

«Biznes dla Ludzi», 30. 10 Magazyny

"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - które to mamy prawa? "Biznes dla Ludzi". Nowe wyraźnie dla Modlina "Biznes dla Ludzi". Zmiany w zależności z RODO "Biznes gwoli Ludzi". Na…...