Ekonomiści: Eksport netto nie ciągnie już gospodarki  Informacje

Piątkowe dane GUS tyczące deficytu w handlu zagranicznym świadczą o tym, iż eksport netto nie gra już znaczącej roli we wzroście gospodarczym - mniemają ekonomiści. Dodają, że mimo konfliktu rosyjsko-ukraińskiego polscy eksporterzy radzą sobie dobrze.

GUS poinformował w piątek, że deficyt w gospodarki zagranicznym w okresie styczeń-sierpień tego roku wyniósł 989, 7 mln euro. Poprzednio rokiem deficyt sięgał jednej mld 163 mln euro.

Polskimi jabłkami będą zajadać się Hindusi? Do Indii może dotrzeć 100 tys. ton słodkich

Eksport w krajowej walucie sięgnął 441 mld 501, 7 mln zł, an import 445 mld 626, 2 mln zł. Po porównaniu z analogicznym okresem ub. r. eksport zwiększył się o 4, sześć proc., an import na temat 4, 4 proc. Po efekcie ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 4 mld 124, 5 mln zł, wobec minus cztery mld 791, 7 mln zł rok wcześniej.

Decyduje popyt krajowy

Główny ekonomista Business Centre Club (BCC) prof. Stanisław Gomułka podkreślił, iż piątkowe dane GUS świadczą o tym, iż eksport netto nie odgrywa już istotnej roli w pobudzaniu wzrostu gospodarczego. a mianowicie O wzroście gospodarczym w tym i przyszłym roku będzie decydował popyt krajowy - zaznaczył.

- Te dane wskazują także na to, że jakim sposobem na razie wojna handlowa na linii Unia Europejska - Rosja oraz stosunkowo wolny wzrost gospodarczy przy Unii nie wpłynęły dokładnie negatywnie na wzrost eksportu - dodał.

To - w jego mniemaniu - oferuje o ciągle wysokiej konkurencyjności polskiej oferty eksportowej. a mianowicie Obserwujemy też przesunięcie budowle eksportu dla UE, wraz ze zmniejszeniem roli eksportu do Rosji i na Ukrainę - zauważył.

Dobrą wiadomością - jak gadał główny ekonomista BCC a mianowicie jest także to, iż deficyty: handlowy i obrotów bieżących pozostają nadal dzięki bardzo niskim poziomie.

Słabsze inwestycje

Szczurek: wzrost gospodarczy Polski nie wydaje się na kredyt

Również główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek przyznała, że eksport netto przestał wpływać znamiennie na wzrost gospodarczy. Dodała, że inwestycje w pozostałej połowie roku będą słabsze niż w pierwszej.

Zwróciła uwagę, że pomimo zawiłej sytuacji gospodarczej na Ukrainie, a także rosyjskiego embarga na nasze produkty, nasz eksport wzrósł. - Pomimo tego widać silny wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na lokalny eksport - dodała.

Jak mówiła Starczewska-Krzysztoszek, polscy przedsiębiorcy, eksporterzy próbują osobiście radzić i całkiem właściwie im to wychodzi na trudnych rynkach. Zauważyła silny wzrost eksportu do państw Unii Europejskiej, a w szczególności do strefy euro. a mianowicie Chociaż niemiecka gospodarka sygnalizowała słabszy sierpień niż początek roku to polski eksport do Niemiec jest świetnym wynikiem - oceniła.

Znają naszą jakość

Zdaniem Starczewskiej-Krzysztoszek nasi eksporterzy potrafią wykorzystać relacje handlowe. - Kraje, do których eksportujemy, nas znają, wiedzą, iż mamy bardzo dobre towary, o dobrej jakości, ciągle konkurencyjne cenowo. Potrafimy używać przewagi, które zdobyliśmy dzięki tych rynkach - zaznaczyła.

Według ekonomistki Konfederacji Lewiatan potencjałem dla naszą firmę są rynki rozwijające się. - Nasza oferta produktowa może być dla nich interesująca. Nie udaje się nam tego przyspieszyć. Zaś przecież rynki strefy euro są trudniejsze - wyjaśniła.

Z danych GUS wynika, że wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Szwecji, na Węgry, a też do Niemiec, Holandii, Włoch, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii i Słowacji.Aktualności

e-commerce a zmiany w aeronautycznym transporcie cargo

E-commerce a zmiany w aeronautycznym transporcie cargo

E-commerce rozkręca się w tempie, jakiego nikt nie mógł założyć. Jego wpływ na aeronautyczny transport cargo może okazać się niszczycielski, jeśli linie aeronautyczne nie zareagują. Taką tezę stawia Michael Sales w książce…...

dymisja Szymona Kołeckiego

Dymisja Szymona Kołeckiego

Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Szymon Kołecki podał się do odwiedzenia dymisji. Stało się to, jak tylko ujawniono, że biorący udział w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro sztangista Tomasz Zieliński…...

drużyna Fenix 3. na Turnieju Młodych Fizyków w Singapurze

Drużyna Fenix 3. na Turnieju Młodych Fizyków w Singapurze

Drużyna z Polski odniosła ogromny sukces w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Singapurze, zajmując 3 miejsce. Ekipa składa się z uczniów, którzy dopiero co rozpoczęli naukę w liceum. Dzięki temu zwycięstwu…...

dostałeś wezwanie z urzędu skarbowego? Podpowiadamy, jak się zachować

Dostałeś wezwanie z urzędu skarbowego? Podpowiadamy, jak się zachować

"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie posiadamy prawa? "Biznes gwoli Ludzi". Nowe otwarcie na rzecz Modlina "Biznes dla Ludzi". Zmiany w związku z RODO "Biznes dla Ludzi". Na…...

dopłaty do czynszów mieszkaniowych, plan trafił do konsultacji  Nieruchomości

Dopłaty do czynszów mieszkaniowych, plan trafił do konsultacji Nieruchomości

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

dolar rośnie. Mocniejszy wobec każdego walut  Ze świata

Dolar rośnie. Mocniejszy wobec każdego walut Ze świata

"To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo właściwie! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...