Ekonomiści: Eksport netto nie ciągnie już gospodarki  Informacje

Piątkowe dane GUS tyczące deficytu w handlu zagranicznym świadczą o tym, iż eksport netto nie gra już znaczącej roli we wzroście gospodarczym - mniemają ekonomiści. Dodają, że mimo konfliktu rosyjsko-ukraińskiego polscy eksporterzy radzą sobie dobrze.

GUS poinformował w piątek, że deficyt w gospodarki zagranicznym w okresie styczeń-sierpień tego roku wyniósł 989, 7 mln euro. Poprzednio rokiem deficyt sięgał jednej mld 163 mln euro.

Polskimi jabłkami będą zajadać się Hindusi? Do Indii może dotrzeć 100 tys. ton słodkich

Eksport w krajowej walucie sięgnął 441 mld 501, 7 mln zł, an import 445 mld 626, 2 mln zł. Po porównaniu z analogicznym okresem ub. r. eksport zwiększył się o 4, sześć proc., an import na temat 4, 4 proc. Po efekcie ujemne saldo ukształtowało się na poziomie 4 mld 124, 5 mln zł, wobec minus cztery mld 791, 7 mln zł rok wcześniej.

Decyduje popyt krajowy

Główny ekonomista Business Centre Club (BCC) prof. Stanisław Gomułka podkreślił, iż piątkowe dane GUS świadczą o tym, iż eksport netto nie odgrywa już istotnej roli w pobudzaniu wzrostu gospodarczego. a mianowicie O wzroście gospodarczym w tym i przyszłym roku będzie decydował popyt krajowy - zaznaczył.

- Te dane wskazują także na to, że jakim sposobem na razie wojna handlowa na linii Unia Europejska - Rosja oraz stosunkowo wolny wzrost gospodarczy przy Unii nie wpłynęły dokładnie negatywnie na wzrost eksportu - dodał.

To - w jego mniemaniu - oferuje o ciągle wysokiej konkurencyjności polskiej oferty eksportowej. a mianowicie Obserwujemy też przesunięcie budowle eksportu dla UE, wraz ze zmniejszeniem roli eksportu do Rosji i na Ukrainę - zauważył.

Dobrą wiadomością - jak gadał główny ekonomista BCC a mianowicie jest także to, iż deficyty: handlowy i obrotów bieżących pozostają nadal dzięki bardzo niskim poziomie.

Słabsze inwestycje

Szczurek: wzrost gospodarczy Polski nie wydaje się na kredyt

Również główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek przyznała, że eksport netto przestał wpływać znamiennie na wzrost gospodarczy. Dodała, że inwestycje w pozostałej połowie roku będą słabsze niż w pierwszej.

Zwróciła uwagę, że pomimo zawiłej sytuacji gospodarczej na Ukrainie, a także rosyjskiego embarga na nasze produkty, nasz eksport wzrósł. - Pomimo tego widać silny wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na lokalny eksport - dodała.

Jak mówiła Starczewska-Krzysztoszek, polscy przedsiębiorcy, eksporterzy próbują osobiście radzić i całkiem właściwie im to wychodzi na trudnych rynkach. Zauważyła silny wzrost eksportu do państw Unii Europejskiej, a w szczególności do strefy euro. a mianowicie Chociaż niemiecka gospodarka sygnalizowała słabszy sierpień niż początek roku to polski eksport do Niemiec jest świetnym wynikiem - oceniła.

Znają naszą jakość

Zdaniem Starczewskiej-Krzysztoszek nasi eksporterzy potrafią wykorzystać relacje handlowe. - Kraje, do których eksportujemy, nas znają, wiedzą, iż mamy bardzo dobre towary, o dobrej jakości, ciągle konkurencyjne cenowo. Potrafimy używać przewagi, które zdobyliśmy dzięki tych rynkach - zaznaczyła.

Według ekonomistki Konfederacji Lewiatan potencjałem dla naszą firmę są rynki rozwijające się. - Nasza oferta produktowa może być dla nich interesująca. Nie udaje się nam tego przyspieszyć. Zaś przecież rynki strefy euro są trudniejsze - wyjaśniła.

Z danych GUS wynika, że wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Szwecji, na Węgry, a też do Niemiec, Holandii, Włoch, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii i Słowacji.Aktualności

gazprom rozbuduje Nord Stream 2  Surowce

Gazprom rozbuduje Nord Stream 2 Surowce

Podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku podpisano porozumienie w kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2. Dokument podpisali pełnomocnicy Gazpromu i zachodnich przedsiębiorstw, m. in. Shella, OMV, E. ON. Wcześniej, jeszcze nieoficjalnie, o podpisaniu…...

fundusze inwestycyjne - obniżka strat za zarządzanie

Fundusze inwestycyjne - obniżka strat za zarządzanie

Polskie fundusze inwestycyjne są najdroższe w Europie. A to ogranicza ich zyskowność i sprawia, że popularność tychże produktów wśród krajowych udziałowców jest niewielka. Resort finansów wprowadza obniżki opłat. Ministerstwo Finansów ustaliło…...

frank szwajcarski najtańszy od czarnego czwartku

Frank szwajcarski najtańszy od czarnego czwartku

Mniej niż 3, 6 zł kosztował w poniedziałek (27 listopada) frank szwajcarski. To najmniej od stycznia 2015 roku, czyli tak zwanym. czarnego czwartku, kiedy bank centralny Szwajcarii przestał bronić swojej waluty…...

francja. Policja przełamała strajk przy rafinerii. Będą kolejne akcje  Ze świata

Francja. Policja przełamała strajk przy rafinerii. Będą kolejne akcje Ze świata

Posiadłość wraz z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Mieszkania jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa robota Banksy'ego…...

flakka - co to jest i jak działa nowy narkotyk

Flakka - co to jest i jak działa nowy narkotyk

W USA, Australii i prawdopodobnie na starym kontynencie pojawił się niedawno nowy narkotyk na temat nazwie flakka. Liczne doniesienia mówią, że rozprzestrzenia się m. in. na Florydzie, w Ohio i Teksasie.…...

firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uciekają poprzednio politykami PiS  Pieniądze

Firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uciekają poprzednio politykami PiS Pieniądze

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie zaakceptować została podjęta" Co w dalszym ciągu z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z sektorze.…...