Co pomoże SKOK-om? «Fundusz Stabilizacyjny i Kasa Krajowa»  Informacje

Komisja Nadzoru Finansowego liczy, że Fundusz Stabilizacyjny i Kasa Krajowa pomogą SKOK-om, które mają trudności finansowe. Szef KNF Andrzej Jakubiak poinformował po poniedziałek, że Kasa Krajowa ma dostęp do ok. 400 mln zł na pomoc SKOK-om.

KNF krytycznie o SKOK-ach. Kasy: To Komisja utrudnia pracę

Zgodnie z podanymi po poniedziałek danymi KNF na końcu zeszłego roku współczynnik wypłacalności SKOK-ów spadł do 0, 85 proc. z 0, 70 proc. na skraj III kwartału 2013 r. Podkreślono, że wielkości ów nie uwzględniają korekt wynikających z ustaleń inspekcji Urzędu KNF prowadzonych w 11 kasach, których aktywa konstytuują ponad 75 proc. kompletnego sektora SKOK. Według KNF po uwzględnieniu tych cenzur wyniki finansowe kas objętych kontrolą powinny zostać obniżone o 652 mln złotych do minus 502 mln zł, a współczynnik wypłacalności wyniósłby wtedy minus dwa, 87 proc.

Jakubiak poinformował, że ustawowy wymóg wypłacalności SKOK-ów to 5 proc. - Na razie, znając sytuację systemu SKOK, to nie stawiamy wyższych postulatów, jeśli chodzi o wymogi kapitałowe, jak w wypadku banków (... ). Będziemy dążyli, aby większość kas ten współczynnik miała dzięki poziomie 5 proc. do końca roku - dodał.

Istotne decyzje

Jakubiak powiedział, że w przeszłym tygodniu Komisja podjęła ważne decyzje związane z przebiegiem restrukturyzacji SKOK-ów - zatwierdziła umowy pożyczek dla SKOK-ów przeżywających trudności finansowe wraz z Funduszu Stabilizacyjnego, którym rozporządza Kasa Krajowa SKOK.

Zdaniem szefa KNF kasa zapomogowa ma wolne środki rzędu ponad 170 mln złotych, ale gdyby Kasa Krajowa chciała uruchomić wszystkie nakłady, do których może posiadać dostęp, to system może uzyskać wsparcie w poziomie ok. 400 mln złotych. Zdaniem Jakubiaka w sytuacji wielu kas nawet niewielkie dokapitalizowanie kwotą od kilkuset milionów złotych do miliona złotych umożliwiłoby im wyjście na prostą i osiągnięcie wymogów ustawowych.

Wsparcie spośród BFG

SKOK-i przegrały po Trybunale. "Systemowi grozi likwidacja"

Przewodniczący KNF poinformował, hdy liczy, iż do samego końca maja udzielona zostanie pomoc z Funduszu Stabilizacyjnego, a do końca czerwca wykorzystane zostaną pozostałe pieniądze, do których ma dostęp Kasa Krajowa. Jeżeli tych środków odrzucić starczyłoby na poprawę kwestii kas, należałoby uruchomić pomoc z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Od decyzji BFG zależałoby, komu i na których warunkach fundusz udzieliłby wsparcia.

Jakubiak zaznaczył, że depozyty w SKOK-ach, tak jak na przykład w przypadku banków istnieją objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w wysokości w celu 100 tys. euro.

Zgodnie z danymi KNF w 2013 roku Kasa Krajowa udzieliła niektórym Kasom pomocy z funduszu stabilizacyjnego w wysokości 193 mln zł. Na koniec 2013 roku 44 kasy w 55 kas były objęte postępowaniami naprawczymi. W kilku kasach powołano zarządy komisaryczne. Aktywa Kas na skraj 2013 roku wynosiły 19, 14 mld zł.

Od czego zależą rezultaty?

Rzecznik prasowy Biura Krajowej Andrzej Dunajski wyjaśnił, że wyniki SKOK-ów są w dużym stopniu wynikiem zmian uwarunkowań regulacyjnych, wpływających na sposób funkcjonowania Kas i zasady ich księgowości. - W istocie sposób prezentacji efektów finansowych Kas obecnie po większym stopniu zależy od momentu wymogów regulacyjnych niż od czasu bieżącej działalności Kas - poinformował.

Dodał, że Kasa Krajowa wspiera SKOK-i środkami zgromadzonymi w Funduszu Stabilizacyjnym Kasy Krajowej, powstałym z wkładów poszczególnych kas oraz z odkładanej poprzez lata nadwyżki bilansowej Kasy Krajowej. Zaznaczył, że zgoda KNF z ubiegłego tygodnia jest niezbędna do uruchomienia istotnej części środków Funduszu Stabilizacyjnego.

SKOK-i chwalą się zyskiem. Jednak 80 proc. z wymienionych do naprawy

- Za pomocą temu Kasa Krajowa będzie mogła uruchomić zobowiązania podporządkowane w celu zwiększenia stopnia funduszy własnych Kas. W tym samym czasie w trakcie realizacji wydaje się być projekt oparty o obejmowanie udziałów w Kasach przez Kasę Krajową - poinformował.

Otoczenie prawne

Zaznaczył, iż bezpośredni wpływ na okazywane przez Kasy wyniki pieniężne oraz sposób ich operowania ma "wysoce niestabilne" środowisko prawne i regulacyjne SKOK-ów. - Zmiany często wpisywane są praktycznie bez jakichkolwiek okresów przejściowych lub dostosowawczych, czego najlepszym przykładem zostały trzy kolejne rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące szczególnych reguł rachunkowości Kas. W efekcie dane Kas z poszczególnych lat są trudno porównywalne - podkreślił Dunajski.

Dodał, że także KNF istotnie ingeruje w sposób działania Kas. - W wyniku tych działań niesłychanie duża część aktywności Kas musi koncentrować się na realizacji oczekiwań KNF i dostosowywaniu do nich systemów informatycznych Kas - poinformował. Zaznaczył, że KK posiada nadzieję, że w skalę jak KNF i do niej urzędnicy lepiej będą rozumieć specyfikę Kas, nadzór ponad nimi i Kasą Krajową w większym stopniu stanie się ją uwzględniał.Aktualności

co dla Ciebie oznaczają zmiany w OFE, jak dobrać, na co uważać? Program specjalny w TVN CNBC  Informacje

Co dla Ciebie oznaczają zmiany w OFE, jak dobrać, na co uważać? Program specjalny w TVN CNBC Informacje

Reforma emerytur po rządowej zamrażarce. "Decyzja nie zaakceptować została podjęta" Co dalej z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z rynku. "To zwykła kradzież"…...

cichoń na komisji ds. VAT: problem oszustw był jak i również jest też dzisiaj

Cichoń na komisji ds. VAT: problem oszustw był jak i również jest też dzisiaj

Mieliśmy i dzisiaj też posiadamy problem z poważnymi ubytkami dochodów budżetowych związanych po oszustwami VAT - oświadczył przed komisją śledczą do spraw VAT były wiceminister finansów Janusz Cichoń. Jak zauważył…...

chińskie embargo na węgiel wraz z Australii

Chińskie embargo na węgiel wraz z Australii

21 lutego agencja Reutera poinformowała, iż jeden z pięciu największych portów w Chinach, znajdujący się w mieście Dalian, przestaje odbierać dostawy australijskiego węgla. Wraz wraz z Dalianem cztery pozostałe porty…...

chiny: rekordowa nadwyżka w gospodarki z USA może podsycić wojnę celną  Wraz ze świata

Chiny: rekordowa nadwyżka w gospodarki z USA może podsycić wojnę celną Wraz ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier na temat obietnicy szefa chińskiego rządu "To rekord! ". Orędownik USA o handlu spośród Polską Wrzucił…...

chiny inwestowały w Wenezueli miliardy dolarów

Chiny inwestowały w Wenezueli miliardy dolarów

Polityczne zamieszanie po Wenezueli dobitnie pokazuje, jak w praktyce może mieć wygląd uzależnienie od chińskiego oszczędności. Podczas minionej dekady nakłady uzyskane przez Caracas od momentu Pekinu szacuje się dzięki 62 mld…...

cezariusz Lesisz pełnomocnikiem premiera ds. rozwoju gospodarczego

Cezariusz Lesisz pełnomocnikiem premiera ds. rozwoju gospodarczego

Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska uobecni propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...