Wedlug południu zebranie z premierem Gabinetu Cieni Kongresu Dziewczyn

27 lipca, 2020
Category: inne

Gabinet Cieni Kongresu Pan spotka się w piątek po południu z premierem Donaldem Tuskiem. Rozmowy mają dotyczyć metrów. in. związków partnerskich, ratyfikowania konwencji o zapobieganiu przemocy wobec pan, wprowadzenia na terytorium polski euro jak i równiez energetyki a mianowicie poinformował Kongres.

Jakim sposobem poinformowała po piątek na konferencji prasowej rzeczniczka Kongresu Kobiet Dorota Warakomska, spotkanie z premierem zostało zaplanowane na godz. 16. Dodała, że weźmie w nim udział 14 przedstawicielek Gabinetu Cieni Kongresu Pan, m. in. Danuta Huebner, Barbara Labuda, Danuta Waniek, Kazimiera Szczuka, Lena Kolarska-Bobińska, Małgorzata Fuszara, Henryka Bochniarz, Magdalena Środa. Przypomniała, że to już czwarte zgromadzenie Gabinetu Cieni z premierem.

„Kongres Pan sformułował sporo postulatów dotyczących wyrównywania szans kobiet i mężczyzn. Spośród 200, które były rezultatem pierwszego Kongresu, zaledwie 4 możemy uznać za częściowo załatwione – parytety dzieki listach wyborczych (mamy 30-proc. kwoty), żłobki – choć jeszcze wydaje sie byc wiele az do zrobienia po tej sprawie – i kwestię przemocy wobec pan, bo Nasz kraj podpisała Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wzgledem kobiet i przemocy rodzinnej. Ale to też dopiero początek mily. Naszym zadaniem jest pilnować, by owe postulaty były realizowane, totez m. in. spotykamy się z premierem” – powiedziała Warakomska.

Kolarska-Bobińska dodała, że rozmowa dotyczyć ma m. in. wejścia Polski do strefy ó i obszaru naszego kraju w Unii Europejskiej, zas także energetyki, związków partnerskich oraz konwencji o zapobieganiu przemocy wzgledem kobiet. „Chcemy podziękować zbytnio podpisanie jak i równiez prosić na temat szybką ratyfikację konwencji” – dodała.

Warakomska poinformowała, że w piątek rusza wpis na V Kongres Kobiet, zaplanowany na 14 jak i równiez 15 czerwca. Hasło tegorocznego Kongresu to „Partnerstwo, solidarność, różnorodność”. Dodała, że trwają prace morzem agendą, jednak wiadomo już, że będzie mowa na temat partnerstwie w różnych wymiarach. „Nowością będą sesje poświęcone mężczyznom, pod wstępnym hasłem +Mężczyzna a mianowicie istota nieznana+. Dlatego w tym roku szczególnie zachecamy panów. My na co dzień nie zaakceptowac zdajemy sobie sprawy, jak duzo możemy zrobić wspólnie, natomiast nie rywalizując ze sobą” – mówiła.

Przypomniała, że nie będą wysyłane żadne oficjalne zaproszenia na Zjazd, każdy może wejść dzieki stronę www.kongreskobiet.pl i się zarejestrować, wstęp jest bezpłatny.

Drugi dzień Kongresu zbiega się sposród datą tegorocznej Parady Równości. Warakomska zapewniła, że nie będzie z tego powodu żadnych konfliktów. Przeciwnie, Zjazd jest w kontakcie z organizatorami Parady jak i równiez będzie starał się wręcz wzmocnić przekaz tej zabawy. „Prawdopodobnie zaplanujemy przerwę w Kongresie, aby te uczestniczki, które będą chciały, mogły wziąć udział w Paradzie. Przypuszczam, że duża pierwotnego część się do niej przyłączy. Pragniemy też pokazywać, że Parada nie jest niepoważną imprezą, jak często jest pokazywana, lecz ważnym głosem w walce o prawa dyskryminowanych mniejszości” – powiedziała.

Szczuka przypomniała, że po środę wskazówka programowa Kongresu wydała oświadczenie w sprawie inicjatywy Europa Oraz, tworzonej przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca. Łącznikiem formacji wraz z środowiskami kobiecymi i równościowymi, m. in. z Kongresem Kobiet, miał być Ryszard Kalisz. „Zachowujemy dystans w stosunku do tej i podobnych inicjatyw” – powiedziała Szczuka. Dodała, że Zjazd jest otwarty na polityczną współpracę, na poważne jak i równiez konkretne sugestie. „Ale takich jeszcze nie dostałyśmy” – zaznaczyła.

„Jesteśmy ruchem społecznym, organizacją ponadpartyjną, ale polityczną. Chcemy, żeby spośród nasza firme wyłoniło się jak najwięcej polityczek, które będą walczyć o uprawnienia kobiet wiecej niz partyjnymi podziałami” – podkreśliła.

„Interesuje nas polityka w charakterze sposób zmieniania świata, a nie partyjne rozgrywki” a mianowicie dodała Kolarska-Bobińska. (PAP)

akw/ bos/ gma/