Jak nauczyć się grafiki komputerowej

Cyfrowa rewolucja przeniosła nas do odwiedzenia epoki obrazkowej i bynajmniej nie chodzi tutaj na temat regres. Dziś praktyczne wszelkie produkty i usługi wyprzedaje się obrazem. Jeżeli potrzebujesz zaistnieć, musisz być widzialny. Tak jak osiągnąć?

Zdjęcia, infografiki oraz filmy wideo zaczynają dominować w sieci. Wynika to nie tylko z ogromnej popularności tych formatów wśród Internautów, ale też ich skuteczności w komunikacji marketingowej.

Czy tego chcemy, czy nie, obecnie to obrazy rządzą naszą wyobraźnią. Jeśli wiek 20 można określić epoką masowej perswazji słownej, tak ilość lat XXI opiera się dzięki wizualnej komunikacji. Rewolucja wizualności to głównie efekt przyśpieszenia technologicznego. Nadmiar bodźców, przerost informacji sprawiły, że przekazy muszą być coraz w wyższym stopniu skondensowane. Już teraz wielu naukowców zauważa, że dzisiejsi konsumenci nie potrafią skupić baczności dłużej niż złota rybka (efekt złotej rybki). Atakowani komunikatami uciekamy w uproszczenia. Reklama internetowa trwająca ponad minutę to już pewien dinozaur. W kategoriach czytelniczych pojawił się skrót opisujący niemożność skupienia się nad przyswajanym tekstem – TL; DR, czyli too long, didn’t read (za długie, nieprzeczytane).

Pewnym symbolem uproszczonej narracji są memy. Wiele osób jest osiągalnych online niemal przez całą dobę. Internet podsuwa naszej firmie nie tylko, o im mamy myśleć, ale też jak. Szybko i pobieżnie. Komentować powinniśmy celnie jak i również dobitnie, bez wahania stawiać kropkę nad "i", amen w internetowej litanii. Idealnym narzędziem do tego wydaje się właśnie owy mem – obrazek z podpisem, łatwy i łatwy, w założeniu błyskotliwy, roszczący sobie pretensje do zamknięcia i podsumowania tematu. Tak jak się wydarzyło, że memy, owe tablice mojżeszowe naszych czasów, przejęły taką popularność?

Samo pojęcie "mem" stworzył, jeszcze w analogowej epoce, wspaniały biolog prof. Richard Dawkins. W jego książce "Samolubny gen" z 1976 roku opisane jest masowe przenoszenie idei między ludźmi. Rozpowszechniające się informacje zupełnie jak na przykład biologiczne geny same kopiują się i dopasowują do odwiedzenia dynamicznej rzeczywistości lub popadają w zapomnienie. Przyjmując ideę, naśladujemy, a ponieważ naśladownictwo po grecku jest definiowane słowem "mimesthai", Dawkins nazwał takie kulturowe geny memami. Zapewne Dawkins nie przypuszczał, że to lapidarne ustalenie stworzone na potrzeby naukowej albumów tematycznych, zrobi taką zawrotną karierę.

Media cyfrowe - które otrzymują od grupy internautów darmowy kontent po postaci memów - mają obowiązek być wdzięczne neuronom lustrzanym. To właśnie one replikują za czytanie i uczenie się, ale także dzięki imitowanie i powielanie. Przy ich użyciu ziewamy, widząc ziewanie jak i również uśmiechamy się, gdy ktokolwiek uśmiecha się do naszej firmy, boimy się, czując postrach bliskich. Geny lustrzane przekazują proste, łatwo przyswajalne, czytelne dla każdego komunikaty. Świetnym towarem są dla nich właśnie memy.

Oczywiście memy to jedynie model z całego wizualnego uniwersum. Umysł współczesnego człowieka kocha wszelkie obrazki. Wzrok, będący absolutnie dominującym zmysłem, odpowiada za nasze rozumienie globu. Możemy się zaklinać, racjonalizować, że liczą słowne, wyraziste, weryfikowalne argumenty, ale wówczas warstwa ilustracyjna jest decydująca.

Przechodząc na poziom biznesu i pozostawiając całkowitą społeczno-biologiczną podstawę, musimy zaakcentować, że jeżeli komunikacja opiera się na obrazach, to wymiana biznesowa tym bardziej powinna być oparta na wizualności.

Przy zastosowaniu ujęć w komunikacji marketingowej wolno: dotrzeć szybciej i sprawniej do dużej grupy konsumentów; zbudować dobre relacje wraz z otoczeniem; prowadzić rozmowę z odbiorcami; angażować naszych zwolenników we wspólne działania i wykreować pożądany obraz marki.

Budowanie siły marki przez obraz to podstawa, toteż też tak duży parcie jest dziś kładziony dzięki zespoły graficzne. Dotyczy wówczas zarówno małych biznesów, jakim sposobem i wielkich korporacji. O ile za własną markę uznajemy samych siebie, to także powinniśmy zainwestować w komunikację wizualną.

Dziś każdy powinien znać podstawy grafiki – czy dla potrzeb zawodowych, czy prywatnych. Szczęśliwie nie trzeba kończyć atelier czy specjalistycznych kursów. Szansą zdobycia podstaw, które starczą na ogół, są kursy, które można samodzielnie realizować w domu, po godzinach, obok porannej kawie bądź na kolacji.

Dostępne są kursy Photoshopa, czyli najbardziej wszechstronnego i popularnego programu graficznego

> > Jedynie dziś i jutro kurs Photoshop-cc-od-podstaw dostępny jest zbyt 34, 99 PLN < <

Foto: Udemy

Obok edycji zdjęć stworzysz w nim także interfejsy stron WWW i aplikacji, fantastyczne ilustracje, a nawet będziesz pracował z materiałem wideo i 3D. Ogrom możliwości jak również ilość zasobów może nawet przytłaczać. Efekty graficzne, które możemy uzyskać dzięki programowi mogą być pomocne przy realizacji prezentacji, wizualizacji produktów czy kreacji dowolnych materiałów reklamowych.

Zdolności graficzne przydają się również przy tworzeniu infografik, które są absolutnym hitem komunikacyjnym. To takie memy, tyle, że na serio. Infografika jest komunikatem, który łączy obraz z tekstem. Pozwala w sposób obrazowy przedstawić różnego rodzaju wyniki badań, zestawienia, analizy i raporty. Obecnie każda firma, która chce podążać za trendami i wyróżnić się z tłumu, musi infografiki włączyć do arsenału marketingowego. 

Wizualne materiały to także podstawa mediów społecznościowych. Powszechnie wiadomo, że posty z obrazkami – wspomnianymi memami czy infografikami – bądź zdjęciami klikają się lepiej. Treści z obrazem promuje sam Facebook, który „wypycha” wizualne tematy na tablice za pomocą algorytmu. Sam słowa – nawet najciekawsze czy najmądrzejsze – już nie wystarczą.

Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Nie ważne jak banalne jest to stwierdzenie, to zawiera w sobie prawdę, której nie sposób odrzucić. Komunikacja wizualna jest dominująca narracją XXI wieku i każdy z nas, o ile chce rozumieć współczesny świat, powinien cokolwiek o grafice wiedzieć.

> Skorzystaj wraz z oferty promocyjnej na kurs Photoshop CC od zasadach za jedyne 34, 99 PLN < <

 Materiał powstał we współpracy z firmą UDEMY

Tagi: reklama marketing Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

jaguar hitem sprzedażowym Tata Motors. Ogromne wzrosty  Informacje

Jaguar hitem sprzedażowym Tata Motors. Ogromne wzrosty Informacje

Grożą śmiercią aktorce. Kontrowersyjny film wszedł dzięki ekrany kin w Indiach Basen, spa i solarium. Otwarto pięciogwiazdkowy hotel dla psów Nagroda za ścięcie głowy gwiazdy Bollywood. Za rolę w filmie…...

izba Gmin przegłosowała drugie przeglądanie ustawy o Brexicie  Ze świata

Izba Gmin przegłosowała drugie przeglądanie ustawy o Brexicie Ze świata

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu złotych. Kolejne "nie" na rzecz brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co musisz…...

iPhone 7 i 7 Plus - powody zakupu

IPhone 7 i 7 Plus - powody zakupu

Jeśli korzystałeś wcześniej z iPhone’a wówczas smartfon Apple’a z numerem 7, nie powinien stanowić dla ciebie wielką modyfikacją. Nowa słuchawka sprzedaje się jednak w milionach. Co tak przyciąga ludzi służące…...

inwestycje firm w Polsce - ankieta EBI, marzec 2019

Inwestycje firm w Polsce - ankieta EBI, marzec 2019

23 proc. polskich firm wykrywa, że inwestowała zbyt niewiele w ciągu ostatnich trzech czasów, co przewyższa odsetek przedsiębiorstw postrzegających tak swoją aktywność inwestycyjną w Unii Europejskiej, który wynosi 16 proc., wynika z ankiety…...

instytut Bronisława Komorowskiego wyprowadza się z Zamku Królewskiego

Instytut Bronisława Komorowskiego wyprowadza się z Zamku Królewskiego

Instytut Bronisława Komorowskiego, organizacja prowadzona za pośrednictwem byłego prezydenta RP, zobligowany wynieść się z siedziby na terenie Zamku Królewskiego w Warszawie. Według zarządców zamku, umowa po prostu wygasła, według instytutu…...

ile warty jest Apple? Szacunek firmy przekroczyła 776 mld dol.

Ile warty jest Apple? Szacunek firmy przekroczyła 776 mld dol.

Gdy jest się w danej domenie rekordzistą, zostaje już wyłącznie bić własne rekordy. Apple, kolejny już raz, poprawił swoją rynkową wycenę. Jeden z analityków przewiduje poniekąd, że kapitalizacja rynkowa producenta iPhone'ów przebije…...