Auto-coach jak GPS do podjęcia decyzji funduszu Bridgewater

- Czy komuś się to podoba, czy nie zaakceptować, algorytmiczne podejmowanie decyzji przyjdzie szybciej, niż się wydaje i odmieni twoje los - stwierdził w kwietniu podczas TED Talk Ray Dalio, założyciel funduszu hedgingowego Bridgewater Associates, jednego spośród największych na świecie. Toteż pracownicy jego firmy współdziałają z "automatycznym coachem", który to w ciągu 2-3 lat ma podejmować za osób decyzje.

Dalio zostaje w funduszu w miejscu Chief Information Officer i naturalnie w 2017 roku zakończył siedmioletnią fazę odchodzenia od zarządzania, gdyż chce skupić się na technologiach. Tuż przy tej okazji wydał lekturę "Principles: Life and Work", w której dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi prowadzenia spółki.

Automatyczne zarządzanie, czyli auto-coach

Podkreśla w niej, że zanim ustąpił ze posady CEO, upewnił się, czy zasady zarządzania funduszem były zautomatyzowane na tyle, dzięki ile się da - podobnie jak w przypadku zasad inwestycyjnych, które zostały ustanowione już wcześniej.

Jak wyjaśnia Dalio w swej książce, ludzie w tej firmie od lat działają z automatycznymi inwestorami - mogą brać pod uwagę ich propozycje i na tej bazie podjąć decyzje lub sprawdzić, że np. algorytmowi jakiegoś elementu brakuje. Wówczas taka wada jest zgłaszana, an projekt poprawiany.

Równocześnie fundusz tworzy automatycznego coacha, jednak nie do inwestycji, natomiast... zarządzania pracownikami. - Zbiera informacje o danej jednostce i jej sytuacji, a następnie analizuje, jaka wydaje się być ta osoba i dostarcza wskazówek, co robić a mianowicie tłumaczył Dalio.

W praktyce innymi słowy, że obecnie pracownicy mogą codziennie aktualizować to, jak się czują z różnymi kwestiami - i np. stwierdzić, że oceniają swoje przemęczenie aktywnością na "5" w wielkości 1-5. Założyciel Bridgewater zaznacza, iż to niejako rezultat prac prowadzonych przez fundusz od lat 80., gdy to Dalio i jego ludzie zaczęli pracować ponad algorytmami inwestycyjnymi.

Foto: Bridgewater Associates via TED Talk / BusinessInsider. com Ray Dalio wyjaśnia działanie auto-coacha na TED Talk

System ten jest wciąż w fazie beta-testów, ale i tak już "bardzo pomaga" w zarządzaniu, wedle Dalio. Założyciel Bridgewater zaznacza przy tym, że coach ten "nie zbliżył się jeszcze nawet do gra swojego potencjału". Auto-coach ma być dostępny w całości dla pracowników w ciągu trzech lat i identycznie jak algorytm inwestycyjny, nieustannie ewoluować.

Zobacz też: Komputery nie będą już niemowlętami. Czas w samodzielność maszyn

Kluczową sprawą w systemie jest zjawisko, że ma on mieć dostęp do większej liczbie informacji o pracownikach niźli jakakolwiek osoba w spółce.

Auto-coach łączy się z istniejącymi już aplikacjami do zarządzania w Bridgewater. Chodzi m. in. na temat "Dots" - iPadową kandydaturę, którą Dalio zaprezentował na raz pierwszy właśnie dzięki TED w kwietniu. Pozwala ona oceniać wydajność odmiennych pracowników w czasie realnym w trakcie spotkań, ale w podstawie takich czynników, jakim sposobem np. asertywność czy prosty umysł.

Oceny spośród Dots są istotne wraz ze względu na proces "podejmowanie decyzji w oparciu o wiarygodność" używany w Bridgewater. To znaczy, że gdy team osób musi odpowiedzieć na jakieś pytanie bądź powziąć decyzję, bierze się u dołu uwagę nie tylko liczbę głosów za konkretnymi rozwiązaniami, ale również wagę przy postaci wiarygodności poszczególnych głosów. W praktyce innymi słowy, iż gdy przy jakiejś decyzji 13 osób zagłosuje dzięki "tak", a cztery dzięki "nie", to bynajmniej nie oznacza automatycznej zgody grupy.

System bowiem może sprawdzić, iż cztery osoby, które nie wyraziły zgody, w dużym stopniu przewyższają pozostałych w jakościach istotnych dla podejmowania takich decyzji - np. szczeblu doświadczenia albo znajomości bardziej zaawansowanych strategii inwestycyjnych.

W idealnej wizji Dalio system automatycznego zarządzania ma dawać pracownikowi całkowicie grającego coacha, który coś znacznie więcej aniżeli tylko wspomoże podjąć decyzję, ale także współpracować z innymi ludźmi.

Zobacz też: Bill Gates: Jeśli pracy przejmą pracę ludzi, mają obowiązek być opodatkowane

Oczywiście, Ray Dalio uważa, że przybory Bridgewater wyprzedzają nadchodzący światowy trend, dlatego system ten ma być w przyszłości dostępny także dla pozostałych.

- To odrobinę jak grać w szachy i mieć, w trakcie gry, komputerowy system szachowy, który obok ciebie robi ruchy w tej samej rozgrywce - wyjaśniał Dalio. - Ty wykonujesz ruch, on wykonuje ruch. Porównujecie oba ruchy i zdołasz je dopracować. Dokładnie wówczas robimy w zarządzaniu a mianowicie podkreślał założyciel Bridgewater.Aktualności

deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jednakże obecnie deficyt nie maleje, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go nadal zwiększyć…...

darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od momentu rodziców to jeden wraz ze sposobów finansowego wsparcia pociechy. W tym przypadku obdarowany nie powinien płacić podatku, ale to nie znaczy, że nie musi faktu darowizny zgłaszać fiskusowi.…...

dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu  Informacje

Dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu Informacje

Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Zwiększy najęcie dwukrotnie Allegro zwalnia i stawia na…...

członek RPP o obawach zanim impulsem fiskalnym

Członek RPP o obawach zanim impulsem fiskalnym

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej, Kamila Zubelewicza w RPP znalazły się obawy, że impuls fiskalny może przyczynić się do odwiedzenia przeciętnego wzrostu poziomu wartości nawet o 1 pkt proc. w skali…...

czy samorządy udźwigną 500 oraz?  Pieniądze

Czy samorządy udźwigną 500 oraz? Pieniądze

300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

czerwińska: mocny złoty to rezultat silnej gospodarki  Pieniądze

Czerwińska: mocny złoty to rezultat silnej gospodarki Pieniądze

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność jakie możliwości do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią…...