Auto-coach jak GPS do podjęcia decyzji funduszu Bridgewater

- Czy komuś się to podoba, czy nie zaakceptować, algorytmiczne podejmowanie decyzji przyjdzie szybciej, niż się wydaje i odmieni twoje los - stwierdził w kwietniu podczas TED Talk Ray Dalio, założyciel funduszu hedgingowego Bridgewater Associates, jednego spośród największych na świecie. Toteż pracownicy jego firmy współdziałają z "automatycznym coachem", który to w ciągu 2-3 lat ma podejmować za osób decyzje.

Dalio zostaje w funduszu w miejscu Chief Information Officer i naturalnie w 2017 roku zakończył siedmioletnią fazę odchodzenia od zarządzania, gdyż chce skupić się na technologiach. Tuż przy tej okazji wydał lekturę "Principles: Life and Work", w której dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi prowadzenia spółki.

Automatyczne zarządzanie, czyli auto-coach

Podkreśla w niej, że zanim ustąpił ze posady CEO, upewnił się, czy zasady zarządzania funduszem były zautomatyzowane na tyle, dzięki ile się da - podobnie jak w przypadku zasad inwestycyjnych, które zostały ustanowione już wcześniej.

Jak wyjaśnia Dalio w swej książce, ludzie w tej firmie od lat działają z automatycznymi inwestorami - mogą brać pod uwagę ich propozycje i na tej bazie podjąć decyzje lub sprawdzić, że np. algorytmowi jakiegoś elementu brakuje. Wówczas taka wada jest zgłaszana, an projekt poprawiany.

Równocześnie fundusz tworzy automatycznego coacha, jednak nie do inwestycji, natomiast... zarządzania pracownikami. - Zbiera informacje o danej jednostce i jej sytuacji, a następnie analizuje, jaka wydaje się być ta osoba i dostarcza wskazówek, co robić a mianowicie tłumaczył Dalio.

W praktyce innymi słowy, że obecnie pracownicy mogą codziennie aktualizować to, jak się czują z różnymi kwestiami - i np. stwierdzić, że oceniają swoje przemęczenie aktywnością na "5" w wielkości 1-5. Założyciel Bridgewater zaznacza, iż to niejako rezultat prac prowadzonych przez fundusz od lat 80., gdy to Dalio i jego ludzie zaczęli pracować ponad algorytmami inwestycyjnymi.

Foto: Bridgewater Associates via TED Talk / BusinessInsider. com Ray Dalio wyjaśnia działanie auto-coacha na TED Talk

System ten jest wciąż w fazie beta-testów, ale i tak już "bardzo pomaga" w zarządzaniu, wedle Dalio. Założyciel Bridgewater zaznacza przy tym, że coach ten "nie zbliżył się jeszcze nawet do gra swojego potencjału". Auto-coach ma być dostępny w całości dla pracowników w ciągu trzech lat i identycznie jak algorytm inwestycyjny, nieustannie ewoluować.

Zobacz też: Komputery nie będą już niemowlętami. Czas w samodzielność maszyn

Kluczową sprawą w systemie jest zjawisko, że ma on mieć dostęp do większej liczbie informacji o pracownikach niźli jakakolwiek osoba w spółce.

Auto-coach łączy się z istniejącymi już aplikacjami do zarządzania w Bridgewater. Chodzi m. in. na temat "Dots" - iPadową kandydaturę, którą Dalio zaprezentował na raz pierwszy właśnie dzięki TED w kwietniu. Pozwala ona oceniać wydajność odmiennych pracowników w czasie realnym w trakcie spotkań, ale w podstawie takich czynników, jakim sposobem np. asertywność czy prosty umysł.

Oceny spośród Dots są istotne wraz ze względu na proces "podejmowanie decyzji w oparciu o wiarygodność" używany w Bridgewater. To znaczy, że gdy team osób musi odpowiedzieć na jakieś pytanie bądź powziąć decyzję, bierze się u dołu uwagę nie tylko liczbę głosów za konkretnymi rozwiązaniami, ale również wagę przy postaci wiarygodności poszczególnych głosów. W praktyce innymi słowy, iż gdy przy jakiejś decyzji 13 osób zagłosuje dzięki "tak", a cztery dzięki "nie", to bynajmniej nie oznacza automatycznej zgody grupy.

System bowiem może sprawdzić, iż cztery osoby, które nie wyraziły zgody, w dużym stopniu przewyższają pozostałych w jakościach istotnych dla podejmowania takich decyzji - np. szczeblu doświadczenia albo znajomości bardziej zaawansowanych strategii inwestycyjnych.

W idealnej wizji Dalio system automatycznego zarządzania ma dawać pracownikowi całkowicie grającego coacha, który coś znacznie więcej aniżeli tylko wspomoże podjąć decyzję, ale także współpracować z innymi ludźmi.

Zobacz też: Bill Gates: Jeśli pracy przejmą pracę ludzi, mają obowiązek być opodatkowane

Oczywiście, Ray Dalio uważa, że przybory Bridgewater wyprzedzają nadchodzący światowy trend, dlatego system ten ma być w przyszłości dostępny także dla pozostałych.

- To odrobinę jak grać w szachy i mieć, w trakcie gry, komputerowy system szachowy, który obok ciebie robi ruchy w tej samej rozgrywce - wyjaśniał Dalio. - Ty wykonujesz ruch, on wykonuje ruch. Porównujecie oba ruchy i zdołasz je dopracować. Dokładnie wówczas robimy w zarządzaniu a mianowicie podkreślał założyciel Bridgewater.Aktualności

atak na bazę w Jordani - konsekwencje

Atak na bazę w Jordani - konsekwencje

Echa ataku na bazę przy Syrii. Szef brytyjskiej dyplomacji odwołuje wizytę w Rosji, USA grożą sankcjami, natomiast wizyta Angeli Merkel przy Moskwie świadczy o zwrocie w polityce Niemiec w stosunku do…...

asseco - wyniki za pierwszy kwartał 2017

Asseco - wyniki za pierwszy kwartał 2017

Wyniki grupy Asseco za I kw. 2017 r. okazały się nieznacznie niższe od konsensusu, za co odpowiadały przede wszystkim rezultaty grupy Formula. Przy ocenie analityków rynek ogromniejszą uwagę niż do rezultatów może…...

apple pokaże swój serwis muzyczny  Tech

Apple pokaże swój serwis muzyczny Tech

Fani nowych technologii na całym świecie zacierają ręce. Dziś rada Apple, gdzie firma pokaże swoje nowe produkty. Czegoż możemy się spodziewać? Apple zazwyczaj nie mówi o swoich produktach zanim nie…...

apel KNF w sprawie ustawy o kredycie hipotecznym

Apel KNF w sprawie ustawy o kredycie hipotecznym

Komisja Nadzoru Finansowego apeluje do Senatu apeluje, aby ten wprowadził do ustawy o kredycie hipotecznym poprawki. Chodzi o zapisy zakazujące wynagradzania pośredników finansowych przez kredytodawcę. Senat w posiedzeniu rozpoczynającym się…...

andrzej Adamczyk został ministrem infrastruktury

Andrzej Adamczyk został ministrem infrastruktury

Andrzej Adamczyk został powołany poprzez prezydenta na stanowisko ministra infrastruktury. Wcześniej pełnił wyobrażenie ministra infrastruktury i budownictwa. Jeszcze przed doborami PiS zapowiadało wydzielenie resortu infrastruktury z obecnego Ministerstwa Infrastruktury…...

amica - wyniki finansowe przy 2018 roku

Amica - wyniki finansowe przy 2018 roku

Takich wyników finansowych Amica odrzucić miała nigdy w historii. Polski producent sprzętu GOSPODARSTWA DOMOWEGO narastająco po czterech kwartałach 2017 r. zarobił dzięki czysto 146, 3 mln zł. To wynik…...