Ekspert: Zmiany w opodatkowaniu firm cyfrowych korzystne dla fiskusa  Tech

Wprowadzenie międzynarodowych zasad odnoszących się opodatkowania zysków firm spośród gospodarki cyfrowej byłoby pożądane dla fiskusa i pomoże rozwiać wątpliwości firm lokalnych, które chciałyby świadczyć pomoce za granicą – ocenia doradca podatkowy, starszy menedżer w Crido Taxand Agnieszka Wnuk. Zdaniem Rady Unii europejskiej Europejskiej zmiana przepisów w sprawie opodatkowania technologicznych gigantów jest sprawą pilną.

Ekspertka oceniła, że dziś obowiązujące międzynarodowe zasady prawa podatkowego nie przystają do odwiedzenia rzeczywistości. Bazują bowiem dzięki regułach ekonomii tradycyjnej, prawidłowo z którą prowadzenie funkcjonowania na terytorium danego kraju wymaga fizycznej obecności firmy w postaci oddziału lub biura lub zależnego przedstawiciela.

Naciski w kwestii chińskiego producenta smartfonów. W tle poważne oskarżenia

- Tymczasem w gospodarce cyfrowej działalność może stać się prowadzona z odległości, poza jurysdykcją podatkową, w której osiągane są dochody. Bardzo często nie istnieje bowiem znaczenia z jakiego miejsca świadczymy, np. e-usługi – tłumaczyła Wnuk.

Nierówność w podatkach

Opodatkowanie takowej działalności na podstawie aktualnych przepisów jest trudne. Funkcjonujące globalnie firmy cyfrowe, np. Facebook, czy Google skorzystały z niedostosowania systemu mimo wszystko lokowały działalność, aby zapłacić jak najniższy podatek.

W praktyce wygląda to np. tak: użytkownicy spośród kraju UE mają bezpłatny dostęp do portalu społecznościowego prowadzonego przez firmę X mającą siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Główne przychody przedsiębiorstwo uzyskuje ze sprzedaży reklam. Wykorzystuje do tego dane dotyczące użytkowników portalu. Zyski z reklam nie podlegają jednak opodatkowaniu CIT w konkretnym kraju, bowiem firma nie istnieje w nim fizycznego zakładu.

- W państwach UE efektywna stawka opodatkowania przedsiębiorstw cyfrowych działających przy międzynarodowym środowisku wynosi 10, 1 proc., podczas wówczas gdy firmy wykorzystujące tradycyjne wzory biznesowe są efektywnie opodatkowane na poziomie 23, 2 proc. – powiedziała Wnuk. Mamy więc styczność wraz z nierównością opodatkowania.

Zaznaczyła, że zjawisko to wydaje się być dostrzegane nie tylko na poziomie UE, próbują sobie z nim poradzić także Stany Zjednoczone.

Apple może zapłacić za spowalnianie iPhone'ów. We Francji rusza śledztwo

- Jednocześnie dodajmy, że brak jednolitych reguł opodatkowania rodzi problemy jak i również wątpliwości nie tylko dla fiskusa, w tym naszego, ale także dla rodzimych firm z branży cyfrowej, które chciałyby prowadzić aktywność także za granicą, otworzyć się na inne rynki, znaczyć tam usługi – powiedziała ekspertka.

Kiedy oryginalne regulacje

Próby uregulowania tej kwestii podejmowane są również na poziomie UE, jak na przykład i OECD.

- Zakończyły się konsultacje na poziomie europejskim. Prawdopodobnie raport pojawi się w pierwszym, bądź drugim kwartale tego roku. W kolejnym kroku musi pojawić się projekt przepisów – powiedziała.

Jej zdaniem ważne jest, żeby nowe zasady wypracować wraz. Uregulowanie kwestii na poziomie poszczególnych państw mogłoby bowiem prowadzić do sytuacji, przy której mielibyśmy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem.

W ocenie ekspertki z Crido Taxand, widać preferuję polityczną do wprowadzenia odmian na poziomie UE. Pozwala to – jej zdaniem - przypuszczać, że nowe przepisy zaczną obowiązywać w 2019 r. lub 2020. Wnuk uważa, że ustawodawca wspólnotowy będzie miał jednak niełatwe zadanie.

Popularne aplikacje na Androida zbierają dane i śledzą

- To temat budzący bardzo duże zainteresowanie, zwłaszcza według stronie firm z ekonomii cyfrowej. W zakresie dotychczasowych naradzie przestawiono bardzo wiele stanowisk. Sądzę, że firmy będą nadal aktywnie włączać się po konsultacje projektowanych zmian, po to, aby miały ów lampy jak najmniej niekorzystny wpływ na ich biznes – przewiduje.

Pilna sprawa

Według Wnuk potencjalne wyniki budżetowe zmian dla indywidualnych państw mogą być istotne. Po 2017 r. w dwudziestce przedsiębiorstw o największej zalety znajdowało się aż dziewięć firm działających w sąsiedztwie cyfrowym.

- Prognozuje się, że do końca 2020 r. przedsiębiorstwa działające za pośrednictwem technologii cyfrowych w krajach należących do odwiedzenia G-20 będą odpowiadały zbyt tworzenie ponad 7 proc. ich produktu krajowego brutto – dodała Wnuk.

W grudniu zeszłego roku kalendarzowego Rada UE uzgodniła, jak na przykład Unia ma prowadzić międzynarodowe rozmowy o opodatkowaniu zysków z gospodarki cyfrowej. Zapowiedziano wówczas, że na początku 2018 r. KE posiada przedstawić odpowiednie wnioski ustawodawcze.

Imponujące efekty Facebooka i Apple, fatalniej radził sobie Twitter. Wyniki finansowe olbrzymów

Jak wskazano w komunikacie Rady, funkcjonowania w tym zakresie istnieją konieczne, "gdyż gospodarka cyfrowa stawia pod znakiem zapytania uzgodnione dotychczas koncepcje zagranicznych przepisów podatkowych".

Zaznaczono, że obecne przepisy potwierdzają się w gospodarkach zwykłych, ale nie dają się zastosować do czynności niewymagających fizycznej obecności w państwa, w którym następuje sprzedaż towarów i usług.

Rada podkreśliła, że ustalenie reakcji na szczeblu internacjonalnym to sprawa pilna. Wezwała do ścisłej współpracy spośród OECD i innymi partnerami spoza UE i zaproponowała, by zbadać koncepcję "wirtualnego stałego zakładu" oraz zmianę zasad ustalania cen transferowych i przypisywania zysków.

"Samodzielne działania nie przekazują egzaminu"

Na problem często zwracał uwagę premier Mateusz Morawiecki. Jesienią ubiegłego r. podczas nieformalnego ECOFIN-u przy Tallinie w Estonii dedykowanego m. in. gospodarce cyfrowej, Morawiecki (wówczas wicepremier, minister rozwoju i finansów) rozmawiał z ministrami finansów Francji, Niemiec, czy wiceprzewodniczącym KE Valdisem Dombrovskisem o potrzebie zbudowania koalicji na rzecz wyrobienia uczciwych zasad opodatkowania internacjonalnych korporacji.

Morawiecki zauważył, że w UE można zobaczyć zmianę stanowiska w tej sprawie.

- Przypadki takie, które miały obszar w Irlandii (KE nakazała zapłacić Apple 13 mld euro zaległego podatku przy związku z ulgami podatkowymi, które przyznała firmie Irlandia), wzburzyły opinię publiczną na tyle, że stało się jasne, że te zasady trzeba zmienić. Jednocześnie poszczególne kraje, które próbują same wdrażać takie regulacje, jak "Facebook Tax" we Francji, bądź "Google Tax" w Ogromnej Brytanii, widzą, że swoje działania nie zdają egzaminu — mówił Polskiej Filii Prasowej Morawiecki.Aktualności

eksperci Rady UE o Nord Stream 2

Eksperci Rady UE o Nord Stream 2

Komisja Europejska nie ma kompetencji do prowadzenia konwersacyj z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 6 – tak uważają specjaliści Rady Unii Europejskiej. Opinia jest zgodna ze stanowiskiem rządu Niemiec. Informację…...

eksperci komentują projekt «małego ZUS-u»  Dla firm

Eksperci komentują projekt «małego ZUS-u» Dla firm

Może pomóc drobnym przedsiębiorcom z małych okolicy, zachęcić do wyjścia z szarej strefy i przechodzenia na samozatrudnienie. Obejmie jednak tylko nielicznych - tak eksperci komentują projekt "małego ZUS-u" dla drobnych…...

ekonomiści: Eksport netto nie ciągnie już gospodarki  Informacje

Ekonomiści: Eksport netto nie ciągnie już gospodarki Informacje

Piątkowe dane GUS tyczące deficytu w handlu zagranicznym świadczą o tym, iż eksport netto nie gra już znaczącej roli we wzroście gospodarczym - mniemają ekonomiści. Dodają, że mimo konfliktu rosyjsko-ukraińskiego polscy…...

e-commerce a zmiany w aeronautycznym transporcie cargo

E-commerce a zmiany w aeronautycznym transporcie cargo

E-commerce rozkręca się w tempie, jakiego nikt nie mógł założyć. Jego wpływ na aeronautyczny transport cargo może okazać się niszczycielski, jeśli linie aeronautyczne nie zareagują. Taką tezę stawia Michael Sales w książce…...

dymisja Szymona Kołeckiego

Dymisja Szymona Kołeckiego

Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Szymon Kołecki podał się do odwiedzenia dymisji. Stało się to, jak tylko ujawniono, że biorący udział w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro sztangista Tomasz Zieliński…...

drużyna Fenix 3. na Turnieju Młodych Fizyków w Singapurze

Drużyna Fenix 3. na Turnieju Młodych Fizyków w Singapurze

Drużyna z Polski odniosła ogromny sukces w Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków w Singapurze, zajmując 3 miejsce. Ekipa składa się z uczniów, którzy dopiero co rozpoczęli naukę w liceum. Dzięki temu zwycięstwu…...