FE: gospodarstwa domowe mogłyby zaoszczędzić na energii  Surowce

Rachunki za prąd mogłyby spaść nawet o 160 zł rocznie, czyli na temat ok. 11 proc. - przekonują eksperci Forum Ciepła. Wystarczy, by odbiorcy osobni mieli informacje kiedy jak i również ile energii zużywają i gdyby zmianie uległy taryfy. Forum proponuje niższe stawki w godzinach porannych albo nocnych oraz udostępnianie klientom informacji o godzinowym eksploatacji energii.

Eksperci Forum internetowym wyliczyli, że dzięki nim, iż ludzie dostaną dobrą informację, zrozumiałe rachunki, w podstawie których będą rozumieć ile i za co płacą, poprawią efektywność energetyczną swoich gospodarstw.

Ich zdaniem, dzięki temu wolno by zaoszczędzić w wielkości kraju taką ilość ciepła, która daje elektrownia o mocy 200 MW. Koszt takiej elektrowni to ok. 1 mld zł.

Rachunki za energię

Jak ocenia dr Joanna Maćkowiak - Pandera z Forum Energii roczna wartość rynku energii elektrycznej w Naszym narodzie to 60 mld złotych - z czego piętnasty mld zł stanowią należności za prąd właśnie spośród gospodarstw indywidualnych. Statystyczna nasze państwo rodzina płaci rocznie zbytnio prąd rocznie 1400 złotych.

W ocenie Pandery można odnieść wrażenie, hdy branża energetyczna "nieco zaniedbuje" tych odbiorców.

Jak sfinansować polski atom? Minister energii daje sobie kwadrans roku na plan

- Indywidualny odbiorca ciepła jest w Polsce nadal postrzegany jak petent, an odrzucić klient, a przecież inwencja to towar. W dysputy o budowie nowych energii - czy to węglowych, atomowych i OZE, brak perspektywy konsumenta, a przecież to na niego pozostaną przeniesione koszta budowy tych mocy - mówiła ekspertka w konferencji w niniejszym tygodniu.

Jak dodała, konieczna wydaje się być dyskusja na temat, jak zoptymalizować system elektroenergetyczny i jak szukać oszczędności.

Taryfy za prąd

Większość gospodarstw indywidualnych jest na tzw. taryfy G 11, co znaczy, że przez całą dobę koszty zarówno energii jak na przykład jej dostarczenia są stałe. Jak ocenia ekspert Forum internetowym Energii dr Jan Ucho ludzie nie mają zachęt, by ograniczać pobór prądu w szczytach.

Gigantyczna ciepłownia słoneczna. "Możesz okazać się pewien, że cena ogrzewania nie wzrośnie"

W Polsce mamy też ok. dwóch mln aktywnych konsumentów, którzy mają taryfę dwustrefową (G12), czyli płacą różne zapłaty w różnych porach miesiąca.

- Ci konsumenci dostosowują zużycie energii do jej kosztu. Ten rezultat można wykorzystać do odciążenia Krajowego Systemu Energetycznego po godzinach szczytowego obciążenia – mówił Rączka.

Eksperci Forum Energii uważają, że powinno się zlikwidować bądź przenieść strefę niskich wartości w godz. 13. 00-15. 00 w taryfach dwustrefowych (G12), stworzyć nową taryfę, która będzie przenosić zużycie poza godziny szczytu zimą, czyli zaproponować niższe zapłaty w godzinach porannych lub nocnych, ale też użyczyć klientom dostęp do godzinowych informacji o zużyciu siły, promować automatyczne sterowanie obładowaniem urządzeń.

- Rozkład pokazuje, że informacja ma wartość dla odbiorców energii. Jeśli byłyby dostępne dane godzinowe o zużyciu ciepła, to konsument mógłby oszczędzić od 35 do 160 zł rocznie poprzez dobór korzystniejszej taryfy – dodał Rączka.

Forum Siły na podstawie o dane jak i również analizy tworzy raporty na temat. energetyki. Jest kontynuacją Forum Analiz Energetycznych, inicjatywy non-profit stworzonej w 2014 roku. Działalność Forum Energii jest finansowana przez Europejską Fundację Klimatyczną.Aktualności

faraday Future zaprezentował samochód FFZERO1  Tech

Faraday Future zaprezentował samochód FFZERO1 Tech

W środę w Las Vegas ruszają targi CES (Consumer Electronics Show) - międzynarodowa wystawa sprzętu elektronicznego, która to przyciąga największe firmy i najlepszych specjalistów z na całym świecie. Ale pierwszą sensację obecnie dzisiaj…...

facebook - livemap - mapa relacji na żywo

Facebook - livemap - mapa relacji na żywo

Relacje live na Facebooku były strzałem w dziesiątkę - skwapliwie korzystają wraz z nich zarówno media, politycy, biznes, jak i osobni użytkownicy. Ale dopiero odwzorowanie wszystkich live'ów na FB pokazuje…...

ewakuacja lotniska w Londynie

Ewakuacja lotniska w Londynie

Lotnisko po Londynie zostało ewakuowane, na tym, jak 26 podróżnych uskarżało się na bariery z oddychaniem. Dwie osoby zabrano do szpitala - informuje BBC. Obecnie lotnisko wróciło do normalnej robocie. Istniało podejrzenie…...

europejski rynek piłkarski - referat Deloitte

Europejski rynek piłkarski - referat Deloitte

Piłka nożna to nie tylko wielkie emocje sportowe, ale także wielkie pieniądze. W okresie 2015/2016 przychody europejskiego rynku futbolowego zbliżyły się do odwiedzenia kwoty 25 mld euro - wynika z 26.…...

eSET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie  Tech

ESET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie Tech

Hakerzy zainfekowali złośliwym oprogramowaniem trzy firmy energetyczne i transportowe w Polsce i na Ukrainie i możliwe, że planują destrukcyjne cyberataki - poinformował Reuters, powołując się w raport słowackiej firmy ESET. Nie…...

«Emeryturę plus» otrzymają też ludzie z matczyną emeryturą

«Emeryturę plus» otrzymają też ludzie z matczyną emeryturą

Przelew z ZUS na 888 złotych. Jest decyzja Sejmu Belka o obietnicach PiS. "Przyjdzie Wigilia i wiadomo, gdzie karpie się znajdą" Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Jak innego mówi premier, jakie możliwości…...