Ceny ropy w dół, ale niewiele  Surowce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Świeżym Jorku lekko spadają, jednak i tak są niedaleko najwyższego poziomu od czerwca 2015 roku. Uwaga udziałowców przenosi się z OPEC na dane o zapasach ropy w USA - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku wydaje się być wyceniana po 52, 72 USD, po zniżce o 11 centów, czyli o 0, 2 proc.

Brent w dostawach dzięki luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 3 centy do 55, 66 USD za baryłkę.

Ropa mocno w górę. Rynek czeka na wieść tygodnia

Uwaga skupiona na zapasach

Teraz dla inwestorów najważniejsze będą informacje o amerykańskich zapasach ropy i jej produktów po ub. tygodniu.

We wtorek po 16. trzydzieści. wyliczenia na ten sprawa poda niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a po środę oficjalnie zrobi to Departament Energii USA (DoE).

Analitycy oceniają, hdy w minionym tygodniu zapasy ropy spadły w USA o 1, 5 mln baryłek.

Obecnie zapasy surowca wynoszą 485, jedenastu mln baryłek i są na najwyższym poziomie, od kiedy DoE rozpoczął redagowanie danym na ten sprawa - w 1982 r.

W ciągu dawnych dni gracze rynkowi interesowali się działaniami podejmowanymi poprzez OPEC, aby mocniej zredukować dostawy ropy na ogólne rynki paliw.

OPEC się porozumiało

30 listopada państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się w sprawie zredukowania wydobycia surowca przez państwa kartelu do 32, pięć mln baryłek dziennie. Porozumienie ma zacząć obowiązywać od momentu początku 2017 r.

W sobotę producenci ropy nienależący do Organizacji Państw Eksportujących Ropę (OPEC) potwierdzili decyzję o redukcji wydobycia tego surowca od 1-wszą stycznia - o nieopodal 560 tys. baryłek co dziennie.

Historyczne porozumienie kolosów rynku ropy. Kierowcy zapłacą więcej

Podtrzymanie rajdu

W sumie produkcja państw niezrzeszonych zostanie ograniczona o 558 tys. baryłek na dzień. Z cięciami OPEC zapewnia to razem ok. 1-wszą, 8 mln baryłek ropy dziennie mniej.

- Podtrzymanie rajdu cen ropy będzie trudne do uzyskania ze względu na zagrożenie powrotu "obciętej" produkcji materiału i kwestii dochowania przewidzianych postanowień przez OPEC i innych dostawców ropy a mianowicie mówi David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney.

- Możemy mieć powrót ropy na rynki, kiedy cena surowca będzie po granicach 55-60 dolarów zbytnio baryłkę i to wydaje się być jeden z powodów, z jakiego powodu nie widzieliśmy mocniejszego wystrzału cen - ocenia.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 2, 6 proc., ale w trakcie poniedziałkowego handlu zwyżki notowań ropy w NA JUKATAN zbliżały się do sześć proc.Aktualności

ceny paliw spadają  Surowce

Ceny paliw spadają Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do rządu w sprawie cen paliw Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Polska wstrzymała odbiór surowca Połowa ropy…...

ceny paliw. Jest tanio  Surowce

Ceny paliw. Jest tanio Surowce

"Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie opłat paliw Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne" "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca…...

ceny energii - podwyżki - wnioski spółek do URE - opinia ministra

Ceny energii - podwyżki - wnioski spółek do URE - opinia ministra

- Spółki energetyczne nie mają podstaw do wycofywania wniosków z URE - stwierdził podczas sejmowej komisji skarbu Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w czwartek trzynaście grudnia. Zapowiedział też, iż rząd ma różne plany…...

cechy Marka Zuckerberga jako lidera - opinia wiceprezesa Facebooka

Cechy Marka Zuckerberga jako lidera - opinia wiceprezesa Facebooka

Chociaż z zewnątrz Mark Zuckerberg nie zawsze powinien jawić się jako wydajny lider, to pracownicy Facebooka nie mają wątpliwości jakie możliwości do tego, jakim wydaje się managerem. Choć jak mówi nam Ime…...

cameron wskazał kluczowe obszary renegocjacji z UE  Wraz ze świata

Cameron wskazał kluczowe obszary renegocjacji z UE Wraz ze świata

Premier David Cameron powiedział w poniedziałek w parlamencie, że spodziewa się zamknięcia negocjacji odnośnie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej z końcem r.. W wystąpieniu Cameron określił cztery kluczowe obszary renegocjacji.…...

calatrava Capital - wykluczenie działaniu z obrotu na GPW. Kara finansowa

Calatrava Capital - wykluczenie działaniu z obrotu na GPW. Kara finansowa

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 700 tys. zł kary w Calatrava Capital i bezterminowo wykluczyła akcje spółki z obrotu na warszawskiej giełdzie - podał regulator rynku. To efekt nienależytego tworzenia przez spółkę obowiązków…...