Ceny paliw. Jest tanio  Surowce

  • "Ruch jest jeden i banalny". PO apeluje do odwiedzenia rządu w sprawie opłat paliw
  • Zanieczyszczona ropa spośród Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa z Rosji. Nasze państwo wstrzymała odbiór surowca
  • Połowa ropy dla Orlenu przy Polsce spoza Rosji
  • Cena ropy szybko pokonuje następne poziomy. Powodów jest "całkiem sporo"

Tania ropa na globalnych rynkach odbija się na cenach materiałów w Polsce. Za olej napędowy już płacimy w mniejszym stopniu niż 4 zł, jednak wkrótce mniej wydamy również tankując popularną 95. informuje BM Reflex. - Dalsze zejście nawet o kilka groszy dla benzyny jak i również oleju napędowego jest możliwe - prognozuje w TVN24 Biznes i Świat dr Jakub Bogucki, analityk branży paliw.

Średni poziom cen w czwartek wynosił według MX Reflex: dla benzyny bezołowiowej 95 a mianowicie 4, 14 zł/l (-4 gr/l), benzyny bezołowiowej większość - 4, 48 zł/l (-3 gr/l), oleju napędowego – 3, 98 zł/l (-5 gr/l) i autogazu – 1, 95 zł/l (-3 gr/l).

Ropa znów niedaleko 35 dol. "Sprawa Chin nadal dominuje na rynkach"

Jakie ceny?

W naszym tygodniu najniższe ceny bezołowiówki 95 odnotowano w województwie dolnośląskim oraz małopolskim. Tu za litr bezołowiowej 95 należało zapłacić od 4, 07 do 4, 08 zł.

W wypadku bezołowiowej 98, najmniej zapłacimy w województwie małopolskim, w którym miejscu litr kosztował 4, 40 zł.

Najdroższe paliwa mamy zaś w województwie zachodniopomorskim, tu litr Pb 95 kosztuje średnio czterech, 26 zł, a Pb 98 - 4, 59 zł.

Najmniej zbytnio litr diesla zapłacimy przy województwie pomorskim - 3, 89 zł, podczas gdy przy województwie opolskim litr diesla kosztuje najwięcej, średnio cztery, 11 zł. W przypadku autogazu najmniej zapłacimy w woj. małopolskim - 1, 86 zł.

Dalsze obniżki

Zdaniem doktora Jakuba Boguckiego, analityka rynku paliw z portalu E-petrol prawdopodobne są dalsze obniżki. - Przy tym tygodniu po przy jednym spotkaniu pierwszy średnia ogólnopolska na rzecz oleju napędowego jest powyżej 4 zł. Dalsze zejście nawet o kilka groszy dla benzyny i oleju napędowego jest możliwe. Zwłaszcza w miejscach, gdzie jest większa konkurencja między stacjami - dodaje.

- Cały pierwszy kwartał zostanie pod znakiem niewielkich spadków, a później stabilizacji powyżej 4 zł jeżeli idzie o ceny zarówno oleju napędowego jak i benzyny - prognozuje.

Jego zdaniem odbicia możemy spodziewać się w drugiej połówce roku. - Bardzo dużo zależy od koniunktury w rynku międzynarodowym. Od tegoż, czy uda się uporać z nadpodażą surowca. Jednak jeżeli bierzemy pod uwagę cały 2016 rok zostanie on rokiem tańszym aniżeli rok, który właśnie się zakończył - zaznacza dr Bogucki.

Brak impulsu

Jak zauważa, "od zarania tygodnia ropa potaniała na temat prawie 4 dolary i nie istnieje silnego impulsu, który pchałby ją w górę. Natomiast nie brakuje takich, które mogłyby ją pociągnąć w dół". - Powiada się nawet o poziomie granicznym 30 dolarów, który to jest realny w perspektywie kilku tygodni - prognozuje dr Jakub Bogucki.

Jego zdaniem dotyczy to zarówno amerykańskiej baryłki ropy West Texas Intermediate i europejskiej Brent. - Mamy w tej chwili faktycznie dużą nadpodaż na rynku ropy i tak niedużo czynników prowzrostowych, że ten ruch spadkowy jest jak najbardziej prawdopodobny - dodaje.

Notowania ropy Brent w 2015 roku

Ostatnia aktualizacja:

Notowania ropy WTI od zarania 2015 roku

Ostatnia uaktualnienie:Aktualności

ceny energii - podwyżki - wnioski spółek do URE - opinia ministra

Ceny energii - podwyżki - wnioski spółek do URE - opinia ministra

- Spółki energetyczne nie mają podstaw do wycofywania wniosków z URE - stwierdził podczas sejmowej komisji skarbu Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w czwartek trzynaście grudnia. Zapowiedział też, iż rząd ma różne plany…...

cechy Marka Zuckerberga jako lidera - opinia wiceprezesa Facebooka

Cechy Marka Zuckerberga jako lidera - opinia wiceprezesa Facebooka

Chociaż z zewnątrz Mark Zuckerberg nie zawsze powinien jawić się jako wydajny lider, to pracownicy Facebooka nie mają wątpliwości jakie możliwości do tego, jakim wydaje się managerem. Choć jak mówi nam Ime…...

cameron wskazał kluczowe obszary renegocjacji z UE  Wraz ze świata

Cameron wskazał kluczowe obszary renegocjacji z UE Wraz ze świata

Premier David Cameron powiedział w poniedziałek w parlamencie, że spodziewa się zamknięcia negocjacji odnośnie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej z końcem r.. W wystąpieniu Cameron określił cztery kluczowe obszary renegocjacji.…...

calatrava Capital - wykluczenie działaniu z obrotu na GPW. Kara finansowa

Calatrava Capital - wykluczenie działaniu z obrotu na GPW. Kara finansowa

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 700 tys. zł kary w Calatrava Capital i bezterminowo wykluczyła akcje spółki z obrotu na warszawskiej giełdzie - podał regulator rynku. To efekt nienależytego tworzenia przez spółkę obowiązków…...

były prezydent Francji Nicolas Sarkozy może stanąć przed sądem

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy może stanąć przed sądem

Paryska prokuratura chce, by Nicolas Sarkozy stanął przed sądem w związku z zarzutem nielegalnego opłacania swojej kampanii wyborczej po 2012 roku. Poinformowały na temat agencje dpa i Reutera, powołując się na pochodzenia we francuskim…...

bułgaria chce kontynuować budowę South Streamu z Gazpromem  Ze świata

Bułgaria chce kontynuować budowę South Streamu z Gazpromem Ze świata

PKN Orlen analizuje udział w budowie elektrowni jądrowej Ogromny rozwój zainteresowania taryfą antysmogową. Spółki stawiają na ekologię Gazprom chce negocjować cenę gazu. Polska spółka odpowiada Miała pomóc, a zdemoluje branżę. Sprawdź…...