6 złotych za litr bezołowiówki?  Surowce

Ceny ropy mogą skoczyć o kilkadziesiąt %, a na polskich stacjach za litr benzyny mamy możliwość zapłacić wkrótce nawet rekordowe 6 złotych - uprzedza Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz. pl. Wszystko poprzez gwałtowny wzrost napięcia na rynku surowców energetycznych i ryzyko blokady Cieśniny Ormuz przez Iran.

Jak pisze Marcin Lipka, Stany Zjednoczone chcą ograniczenia eksportu irańskiej ropy do zera, a w odpowiedzi Teheran wysyła sygnały o możliwości blokady cieśniny Ormuz. Ten krok "może poważnie zmącić eksport surowca z innych krajów" - czytamy w komentarzu analityka.

Irańskie groźby

Rewolucja w tankowaniu. Na stacjach paliw pojawiają się nowe symbole

Według danych Amerykańskiej Agencji Energetycznej przez Ormuz przepływa co dziennie 18, 5 miliona baryłek ropy, czyli niemal dwadzieścia proc. globalnej produkcji.

Lipka przypomina, że na wtorkowej konferencji prasowej w szwajcarskim Bernie prezydent Iranu był pytany, czy rozważana jest blokada cieśniny. Hassan Rouhani odpowiedział, że "błędne wydaje się myślenie, że wszyscy fabrykanci będą mogli eksportować ropę, an Iran będzie jedynym krajem, który nie zostanie mógł tego robić".

Bardziej dosadnie wypowiedział się generał Esmail Kowsari. Podług Bloomberga, który powołuje się na irańskie media, proch on powiedzieć, że jeżeli eksport irańskiej ropy pozostanie wstrzymany, to "Iran odrzucić pozwoli, by ropa była eksportowana przez cieśninę Ormuz" przez inne kraje.

Źródło: Google Maps Cieśnina Ormuz ma wielkie znaczenie dla przesyłu ropy

"Bez poważniejszych zaburzeń z cieśniny Ormuz ceny podstawowych paliw w najbliższych tygodniach powinny się wzorować się kilka bądź kilkanaście groszy powyżej granicy 5 zł/litr. Gdyby jednak doszło aż do blokady eksportu drogą morską z Zatoki Perskiej, wówczas moglibyśmy zobaczyć nawet świeże historyczne rekordy cen diesla czy benzyny bezołowiowej" - pisze Lipka.

Ceny paliw spadają, jednak jest drożej niż rok temu

"W przypadku szoku naftowego powiązanego z działaniami militarnymi wzrost cen ropy może być praktycznie jakikolwiek. Jednak już o ok. 30 proc. wyższa wartość ropy przełożyłaby się przypuszczalnie na podniesienie się przeciętnej ceny paliw do sześć zł/litr" - dodaje.

Będzie drożej

W czwartek baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku była wyceniana po 73, jedenastu dolarów, po spadku na temat 0, 5 proc. We wtorek benchmark przebił 75 dolarów, po raz główny od listopada 2014 r.. Brent w dostawach dzięki sierpień na giełdzie materiałów ICE Futures Europe przy Londynie traci 0, 6 proc. do 77, 12 dolarów za baryłkę.

Ekonomiści Citi prognozują, iż na koniec roku notowania ropy Brent dotrą aż do poziomu 79 dolarów zbytnio baryłkę, jednak wcześniej dopuszczalne są nawet jeszcze lepsze poziomy. Wiele zależy od momentu tego, jak dotkliwe będą ewentualne przestoje w produkowaniu surowca w USA połączone ze zbliżającym się okresem huraganów oraz w jakim stopniu na wezwanie Donalda Trumpa do zaprzestania importu ropy z Iranu odpowiedzą jego sojusznicy.Aktualności

500 zł na dziecko po Sejmie

500 zł na dziecko po Sejmie

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

50 mln dolarów na testowania od Chan Zuckerberg Biohub

50 mln dolarów na testowania od Chan Zuckerberg Biohub

Stworzony przez Marka Zuckerberga i swoim żonę Priscillę Chan kasa zapomogowa Chan Zuckerberg Biohub przeznaczy pięćdziesięciu mln dolarów na projekty badawcze związane z medycyną. Pieniądze zostaną podzielone pośród 47 naukowców z amerykańskich…...

21 października wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

21 października wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

Zbliża się kolejna korekta w rozkładzie jazdy pociągów. Zmiany są związane z realizowanymi inwestycjami Krajowego Programu Kolejowego. Pasażerom zostaną oddane do użytku nowe perony, a pociągi powrócą na trasę Warszawa Gdańska…...

100 zmian dla firm. Urzędnicy będą mieli mało czasu na nowy KPA

100 zmian dla firm. Urzędnicy będą mieli mało czasu na nowy KPA

Nowela Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), która składa się na pakiet stu odmian dla firm, ma wejść w życie już od czerwca. - Projektodawca mniema bardzo krótki, jak w tak dużą reformę…...