Solidniejsze nastroje dzieki GPW. Nowa lista alertów

Solidniejsze nastroje dzieki GPW. Nowa lista alertów
27 lipca, 2020
Category: gielda

Lepsze nastroje zagościły przed końcem roku dzieki warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 kończy wtorkową sesję przy okolicach 1. 900 punktów.

Uwagę w czasie wtorkowego handlu na GPW zwróciły notowania KGHM. Szkolenie miedziowej spółki zyskiwał około 4 %, co wydaje sie wynikiem wyraźnego odbicia notowań miedzi na światowych rynkach. Tymczasem notowania PZU zyskiwały w odpowiedzi na wieści o tym, że podatek, który ta instytucja będzie musiała płacić, będzie niższy od czasu pierwotnie zakładanego. Banki dość spokojnie reagowały dziś dzieki sejmową dyskusję o datku bankowym, jak może oznaczać, że inwestorzy uwzględnili już tę kwestię w swoich szacunkach.

Do zakupów dzialaniu zachęcała też we wtorek inwestorów sytuacja na zachodnich parkietach.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas sesji we wtorek

Warto zwrócić uwagę, że podczas nowoczesnej sesji władze GPW opublikowały kolejną, tak zwanym. listę alertów, czyli listę spółek groszowych, których średnia cena akcji w niedawnych trzech miesiącach nie przekroczyła 50 groszy zbytnio sztukę. W liście teraz znalazły się 22 spółki. Co aczkolwiek ciekawe, tok scalenia dzialaniu spowodował, że listę opuściła spółka Polimex-Mostostal. Od sesji 4 stycznia ma kobieta również być notowana przy systemie ciągłym.

_ _Aktualizacja: 16: 36
GPW: Coraz mocniej w górę. PZU cieszy się niższym podatkiem

Jacek Frączyk

Nawet deklaracja podwyższenia stopu podatku bankowego nie zdołała zachwiać wiary inwestorów giełdowych przy to, że wzrosty są obecnie potrzebne. Do coraz to szybciej rosnących akcji spółek surowcowych dołączyło PZU.

PiS zapowiedziało złożenie poprawki podwyższającej stawkę datku bankowego a mianowicie z 0, 0325 proc. miesięcznie do 0, 0366 proc. We wtorek w trakcie drugiego opowiadania projektu ustawy dotyczącej wprowadzenia tego datku, poinformował na temat poseł Wiesław Janczyk (PiS). Stawki podatku dla ubezpieczycieli i banków maja być zrównane.

Zupełnie nie zraziło to giełdy. Kilka miesięcy wcześniej mówiło się przecież o podatku 0, 39 proc. rocznie, więc jak i równiez obecny poziom – 0, 44 proc. rocznie (12 razy 0, 0366 proc. ) a mianowicie może być już przy cenach. To nie banki jednak decydują o wzroście WIG20 o 1, dwa proc. na pięciu godzinach sesji, lecz jak i kilka godzin wcześniej, akcje KGHM (+3, cztery proc. ) i PKN Orlen (+2, 5 proc. ), zas dołączył az do nich wciaz PZU (+2, 6 proc. ).

W sytuacji PZU idzie oczywiście o zrównanie stawki podatku z bankami. 0, 44 proc. rocznie to dużo w mniejszym stopniu niż oferowane wcześniej 0, 6 proc., to dla największego firmy patronus oszczędność rzędu 100 mln zł.

Notowania dzienne dzialaniu PZU

Coraz większe chęci do wzrostu przejawiają nie tylko zawodnicy w Warszawie, ale i takze w całej Europie. Niemiecki DAX zdobywa 1, 6 proc., francuski CAC40 1, 5 proc., a brytyjski FTSE100 0, 4 proc. Obroty to jednak 1-a piąta średniej z ostatnich trzech miesięcy.

Relatywna słabość rynku brytyjskiego to notowania akcji spółek wydobywczych, które dają 5 proc. kapitalizacji rynku. Rynek brytyjski zachowuje się zresztą w tym roku gorzej od innych europejskich parkietów, tracąc czterech proc., kiedy największe giełdy Europy zyskiwały 6 proc.

_ _Aktualizacja: 9: 56

GPW: Akcje przy górę. Spółki surowcowe liderami

Jacek Frączyk

Wzrosty w ostatnim tygodniu roku spodobały się inwestorom na warszawskiej giełdzie. Stosunkowo male obroty pozwalają małym wydatkiem redukować straty ostatniego miesiąca.

Otwarcie giełdy w Warszawie przyniosło 0, 6-procentowy wzrost WIG20 i pozycja jeszcze poprawiła się wedlug pół godzinie sesji, poniewaz indeks zyskuje już 0, 9 proc.

Największe zaciekawienie rynku związane jest sposród akcjami KGHM (+1, siedmiu proc. ), PKN Orlen (+2, 0 proc. ) i PKO BP (+0, 4 proc. ).

Kwotowania indeksu WIG20

Miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych kosztowała rano 4617 dolarów za tonę, na spadku notowań aż na temat 1, szesc proc., lecz później nastąpiło wybicie az do poziomów wczorajszego zamknięcia. W nastepstwie mamy 4680 dolarów za tonę jak i równiez ponad dwuprocentowy wzrost koszty w grudniu.

W ślad za miedzią rosną dzis akcje KGHM (+1, cztery proc. ) i dominują obrotami notowania w Warszawie. Ubytek na akcjach spółki po grudniu to aż 13 procent, jakie mozliwosci wynika wedlug części wraz z rozczarowania deklaracją braku prognozowanej likwidacji podatku od kopalin.

Ropa postanawia o notowaniach akcji

Koszta ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez przemian, lekko poniżej 37 dolarów za baryłkę. Niskie notowania ropy na świecie widać jednak już w budżecie Arabii Saudyjskiej.

Deficyt budżetowy Arabii Saudyjskiej, największego eksportera ropy dzieki świecie, przy 2015 roku wzrósł do rekordowego pulapu 98 mld dolarów. Prognozowany deficyt przy roku 2016 ma wynieść około 87 mld dol. – poinformował w poniedziałek saudyjski minister finansów. Jeśli rząd nie zaakceptowac dokona dewaluacji związanego z dolarem kursu waluty, to trudno będzie mu zbilansować budżet.

Podobnie rzecz się ma z budżetami duzej liczby uzależnionych od czasu ceny ropy krajów. Przy obecnych wartosciach właściwie kazde kraje OPEC wykazują deficyty fiskalne. To samo przebieg zdarzen się sposród państwami prócz OPEC, innymi slowy z Rosją, Jemenem, czy Bahrajnem. Az do spadków cen byłoby blisko, gdyby do walki na temat rynek nie zaakceptowac przystępował Iran, któremu kończą się konsekwencje od początku roku. Jednocześnie produkcję łupkową wygaszają jednakze w Ameryce co wstrzymuje dalszy zmniejszenie cen.

W kazdym razie spadki kursu ropy są bardzo pomyslne dla dzialaniu PKN Orlen (+2, 0 proc. ), bo poprawiają marże koncernu, dzięki opóźnionemu w czasie obniżaniu cen w stacjach benzynowych. Akcje spółki zyskują w niniejszym miesiącu prawie 2 proc., po 8-procentowym skoku wzwyż w listopadzie. To ewenement na warszawskiej giełdzie, która ostatnio tylko spadała.

Akcje w Europie w fali

Chińska giełda zredukowała dzisiaj odrobine dwuprocentowy zmniejszenie z poprzedniej sesji. Rejestr największych spółek z Szanghaju i Shenzhen CSI300 wzrósł dzisiaj na temat 0, 9 proc. Zyskiwał też japoński Nikkei 225 (+0, szesc proc. ), nadrabiając zmniejszenie z poniedziałku (-0, siedmiu proc. ).

W Europie sytuacja jest nadal lepsza. Niemiecki DAX zyskuje 1, trzy proc., natomiast wczoraj tracił „tylko” 0, 7 proc. Zachowujący się najlepiej w ostatnim czasie brytyjski FTSE100 rośnie 0, 4 proc. po długiej świątecznej przerwie. Francuski CAC40 zyskuje 1, 1 proc. po stracie 1-procentowej w poniedziałek. Strony giełd europejskich oceniane są na przyszły rok korzystnie, ze względu na wsparcie gospodarki wraz z banku centralnego.

Z wydarzeń rynkowych najważniejszy jest rozwój akcji Deutsche Banku o 1, 6 proc. po sprzedaży 20 proc. dzialaniu chińskiego China’s Hua Xia Banku za 4 mld dolarów.

Sprzedaż detaliczna przy Hiszpanii okazała się gorsza od prognoz i wzrosła w listopadzie o trzy, 3 proc. rok az do roku, kiedy oczekiwano +4, 6 proc. Giełda po Madrycie aczkolwiek rośnie na temat 0, 9 proc.

_ _Aktualizacja: siedmiu: 35

GPW: Końcówka roku kalendarzowego po największym odbiciu od dwóch latek

Jacek Frączyk

Wszystko pokazuje na to, że 2015 rok kalendarzowy skończy się piątym najgorszym rocznym wynikiem w relacji warszawskiej giełdy. Wczorajszy zmniejszenie WIG20 na siedmiu nastepnych sesjach wzrostów nie przynosi dużej mozliwosci na to, żeby grudzień nie był ósmym z rzędu miesiącem spadków. To wyrówna historyczny niechlubny rekord długości utrzymywania się złego nastroju na rynku akcji.

Podobnie długo – 8 miesięcy sposród rzędu a mianowicie depresja giełdy utrzymywała się tylko przy 2000 roku, tyle że wtedy miesiąc, poprzedzający upadki – luty 2000 roku kalendarzowego – dał aż 23-procentowe wybicie, a cały rok kalendarzowy skończył się na nieznacznym plusie. W tym momencie nie ma mozliwosci na to, żeby WIG20 nadrobił tegoroczny 19-procentowy spadek, zas i małe jest prawdopodobieństwo odrobienia dwa, 6-procentowych utrat samego grudnia.

Kwotowania WIG20 w grudniu

Naprawde dynamiczne jakim sposobem w niedawnych ośmiu dniach wybicie z poprzednich spadków notowano ostatnio w lutym 2014 roku kalendarzowego, a nadal wcześniej w sierpniu 2012 roku a mianowicie potem następowała korekta.

Jakie mozliwosci wcale nie świadczy o tym, że i w tej chwili to powinien nastąpić, przeciez sytuacja wokół giełdy wydaje sie nieporównywalna. Upadki w końcówce roku podyktowane były przecież strachem na temat to,, co rząd wymyśli”. Obecnie część obaw już nieco wyparowała, jak jedynie otrzymano od czasu Ministerstwa Finansów komunikaty o tym, że deficyt budżetu pozostanie na rozsądnym poziomie.

Przy ostatnich kilkunastu dniach światowym rynkiem akcji rządziły koszty ropy naftowej i gazu. Ceny amerykańskiej WTI odbiły w górę z stopnia 34 dolarów za baryłkę 21 grudnia do niemal 37 dolarów, zrównując się z europejską Brent. Koszty gazu ziemnego wzrosły po tydzień o aż 19 proc. W rytm notowań ropy poruszały się i akcje największych jej producentów, a to wpływało w największym poziomie na najważniejsze indeksy świata.

Dolne ekstrema cen ropy wydają się już ustalone, tym bardziej że przy tego rodzaju poziomach ropę z łupków z zyskiem mogą produkować już zapewne tylko Chińczycy, więc podaż surowca wydobywanego tą technologią spadnie, na temat co wydaje się chodzić przewodzącej OPEC Arabii Saudyjskiej.

Prognozy amerykańskiej EIA wskazują na wybicie cen az do poziomów rzędu 50 dolarów za baryłkę w przyszłym roku. Wahnięcie w dół może wciaz nastąpić w początku stycznia, kiedy zwiększona podaż napłynie z Iranu, któremu kończą się ograniczenia eksportowe wraz z względu dzieki sankcje.

Wtorek będzie dość ubogi po tematy makroekonomiczne. Najważniejszy będzie Indeks Powierzenia Konsumentów Conference Board, którego grudniową wartość poznamy o godzinie 16: 00. Prognozuje się wzrost do stopnia 93, 8 pkt. wraz z 90, czterech pkt. miesiąc wcześniej. Po ostatniej podwyżce stóp Fed dobre wiadomosci makro już nie maja obowiazek powodować spadków, a poziomy nastrojów konsumenckich mierzonych przez indeks Conference Board są w 2015 roku najwyższe od 2008 roku.

Z USA dostaniemy dzisiaj jeszcze informacje o towarowym bilansie handlowym za listopad (prognoza deficytu -60, 9 mld dolarów) a takze cotygodniową informację o odmianie zapasów ropy wg APPLICATION PROGRAMMING INTERFACE.

Z Swiata swoimi informacjami chwalą się tylko Hiszpanie – sprzedaż detaliczna przy listopadzie miała według prognoz wzrosnąć o 4, szesc proc. rok kalendarzowy do roku kalendarzowego, a wartości poznamy na temat 9: 00.

Z wydarzeń w spółkach mamy walne zgromadzenie PGNiG, które posiada zatwierdzić modyfikacje w zarządzie i radzie nadzorczej spółki. Zmiany najpierw w radzie nadzorczej, a potem w zarządzie dokonano w czolowej połowie grudnia, więc WZA będzie pierwotnego formalnym unaocznieniem.

Poza tym dywidendę 3, jednej mln zł wypłaci Tell (0, 6 zł w akcję) jak i równiez można będzie pierwszy dzień zgłaszać chęć do sprzedaży akcji Quantum w wezwaniu ogłoszonym za posrednictwem Quantum Qguar Sp. wraz z o. na temat. – cena oferowana to 6, piecdziesiat zł za akcję.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy