Senatorowie zgłosili dwie poprawki do ustawy o SKOK-ach

27 lipca, 2020
Category: rózne

Senatorowie zgłosili w czwartek dwie poprawki az do ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z 2009 r.. Zmiany ów mają usunąć niezgodne sposród konstytucją przepisy.

Zbyt zmianami w ustawie o SKOK-ach głosowało 62 senatorów, 27 było przeciw, natomiast dwóch wstrzymało się od momentu głosu.

Zgodnie z pierwszą poprawką zgłoszoną przez senatorów, przy ciągu dwóch lat od czasu wejścia po życie ustawy w przypadku np. ogłoszenia upadłości kas, prawa ich członków z tytułu zgromadzonych przy kasach pieniędzy będą mogły być finansowane ze środków tzw. funduszu stabilizacyjnego.

Inna poprawka wskazuje, że organami kasy są: walne zgromadzenie, rada nadzorcza oraz zarząd.

Pod koniec maja Sejm uchwałą wprowadził modyfikacje w ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z 2009 roku. Usuwają one sposród ustawy przepisy niezgodne z konstytucją.

1-wszy z przepisów, uznany po styczniu za posrednictwem TK zbyt niezgodny z ustawą zasadniczą (art. 17 pkt 1) mówił, że w SKOK-ach, zamiast zebrania wszystkich członków, ma występować zebranie wybranych przedstawicieli. Inny z przepisów (art. 91 ust. 1-wsza i 2) dotyczył tak zwanym. funduszu stabilizacyjnego, na który składają się wszystkie biura; w ustawie zapisano, że w czasach 2009-10 może być mezczyzna przeznaczony na pokrycie roszczeń osób oszczędzających, które stracą pieniądze w sytuacji upadłości którejś z kas.

Zdaniem TK, art. 17 pkt 1-wsza ustawy na temat SKOK przez to, że pomija możliwość tworzenia walnego zebrania jako organu kasy, pozbawia tym samym członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych możliwości udziału po walnym zgromadzeniu. Tym samym powstrzymuje prawa członków kas az do współdecydowania po podejmowaniu najważniejszych dla tych podmiotów woli.

W zwróceniu do art. 91 warg. 1 jak i równiez 2 a mianowicie TK uznał, że prawo są przeterminowane, bo odnoszą się sluzace do lat 2009-2010.

W 2009 roku ustawę o SKOK-ach do TK zaskarżył przy całości prezydent Lech Kaczyński. W marcu 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski wycofał część zarzutów sformułowanych za posrednictwem swego poprzednika. Ostatecznie Trybunał zajął się badaniem art. 17 pkt 1 i art. 91 ust. 1 i dwa ustawy jak i równiez w styczniu br. stwierdził, że oba przepisy są niezgodne wraz z konstytucją. Uznał przy tym, że nie są one nierozlacznie związane z ustawą.

W momencie, gdy Trybunał orzeknie, że tylko niektóre przepisy są niezgodne wraz z konstytucją jak i równiez nie są nierozerwalnie związane z ustawą, prezydent może zwrócić ustawę Sejmowi dla usunięcia niezgodności. Z tego powodu Sejm musiał znowu zająć się ustawą na temat SKOK-ach, ale tylko po to, by zmienić regulace zakwestionowane przez Trybunał. (PAP)

rbk/ pad/ jbr/