Rosja: Rosbałt: zabójca Politkowskiej mógł ukrywać się także w Polsce

27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą nazwiska nowych podejrzanych, w niniejszym kolejnego oficera milicji #

07. 10. Moskwa (PAP) – Rustam Machmudow, ukrywający się za granicą domniemany zabójca dziennikarki „Nowej Gaziety” Anny Politkowskiej, mógł przebywać również w Polsce a mianowicie informuje przy środę agencja Rosbałt, powołując się na źródło zbliżone do śledztwa.

Rozmówca tejze związanej z Kremlem filii przekazał, że „wiosną (tego roku – PAP) pojawiły się informacje, iż Machmudow został wytropiony w Belgii”. „Potem pojawiły się informacje, że podejrzany może znajdować się w Polsce, innych krajach Unii Europejskiej” – dodało źródło Rosbałtu.

Informator filii podał, iż w Belgii domniemany zabójca Politkowskiej „został jakoby przesłuchany, jednak jego zeznania sprawiły, że belgijskie organy ścigania nabrały pewnych wątpliwości”.

„W rezultacie pozostawiono go dzieki wolności, a w czasie gdy strona rosyjska przygotowywała materiały pod kątem jego aresztowania i ekstradycji, Machmudow opuścił Belgię” – dodał.

O tym, że dorozumiany morderca dziennikarki ukrywa się na terytorium Unii Europejskiej we wtorek na rady prasowej po Moskwie mówił także zastępca redaktora naczelnego „Nowej Gaziety” Siergiej Sokołow.

Redakcja, przy której pracowała Politkowska, wiedzie własne dochodzenie w sprawie do niej zabójstwa.

Według Sokołowa, „Machmudow przemieszcza się po UE i obce organy ścigania miały już możliwość zatrzymania go, dzieki przykład przy kwietniu tego roku”. Reprezentant „Nowej Gaziety” nie zdradził żadnych dodatkowych szczegółów.

Sokołow ujawnił z kolei, że co do zabójstwa Politkowskiej pojawili się nowi podejrzani. „Z rozmów ze śledczymi zrozumiałem, że w polu ich zaintrygowania znalazły się nowe postacie” – oświadczył, nie precyzując jednak, który znalazł się w kręgu podejrzanych.

Wiceszef „Nowej Gaziety” podał jedynie, że ludzie te nie były dotąd publicznie wiązane z mordem na Politkowskiej.

„Ze zrozumiałych względów nie zaakceptowac mogę podać ich personaliów, ani też skomentować sprawy. Fakt pozostaje jednak faktem” – oznajmił i wyraził nadzieję, że wkrótce jednostki te zostaną pociągnięte az do odpowiedzialności karnej.

„Jeśli caloksztalt pójdzie dobrze, to na ławie oskarżonych zasiądzie więcej osób niż poprzednio. Oczywiście zasiądą ów lampy obok ludzi, które już tam były” – dodał.

Powołując się na swego anonimowego informatora, agencja Rosbałt podała, że wśród watpliwych znalazło się sześć swiezych osób, w tym były oficer Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Moskwie Oleg Szoszin i czlowiek biznesu Czerwone Ogły. Pozostali podejrzani, to pochodzący z Azerbejdżanu i Dagestanu, Sejmur Isazade, Murad Abdułazizow, Chizri Alijew i Asłambek Bizajew.

Źródło Rosbałtu zdradziło, że szóstka ta tworzyła bandę, która dokonała duzej liczby ciężkich zbrodni w Moskwie i obszarach. W styczniu 2009 roku kalendarzowego zamordowali te banki w rosyjskiej stolicy biznesmena Fariza Bekirowa. Zostali ujęci w lipcu w Moskwie.

Rozmówca filii przekazał, że jeden wraz z nich a mianowicie Szoszin a mianowicie sam opowiedział śledczym o swoim związku ze sprawą zabójstwa Politkowskiej.

Tabloid „Nowyj Dień” poinformował w środę, że 35-letni Szoszin przyznał się w dodatku, że we wrześniu 2006 roku w prośbę wlasnego byłego szefa Dmitrija Pawliuczenkowa przez wiecej niz jeden tygodnie śledził Politkowską.

Pawliuczenkow był dotąd głównym świadkiem oskarżenia w tej kwestii. To mezczyzna wskazał Rustama Machmudowa jako ewentualnego zabójcę Politkowskiej. Machmudow używał wówczas nazwiska Nail.

W środę mija trzecia rocznica śmierci Politkowskiej, wybitnej dziennikarki, obrończyni praw człowieka i autorki książek o współczesnej Rosji, w tym na temat wojnie w Czeczenii jak i równiez autorytarnej polityce Władimira Putina.

Została zastrzelona 7 października 2006 roku, w dniu urodzin Putina, na klatce schodowej schodowej swego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

W ubiegłym miesiącu Sąd Najwyższy Rosji nakazał wykonanie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarki.

Przy lutym tegoz roku Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy, kierując się werdyktem ławy przysięgłych, uniewinnił kilku mężczyzn oskarżonych o udział w mordzie na Politkowskiej i czwartego, którego łączono z tą sprawą.

Według aktu oskarżenia, dwaj Czeczeni – bracia Dżabrail jak i równiez Ibrahim Machmudow, pomogli zabójcy dotrzeć do Politkowskiej, a oficer milicji Siergiej Chadżikurbanow zapewnił jemu wsparcie fachowe. Z morderstwem wiązany wydaje sie byc też oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Paweł Riaguzow.

Wszyscy czterej utrzymują, że są niewinni.

Trzeci wraz z braci Machmudow – Rustam, uznany poprzez prokuraturę za faktycznego zabójcę, nie został ujęty. Zleceniodawców zbrodni organy piszczalkowe śledcze do tej pory nie zidentyfikowały.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy