Rosja: Putin zaprasza Prochorowa do dialogu

27 lipca, 2020
Category: odmienne

TASS, Media) – Premier Rosji i równoczesnie przyszły prezydent Władimir Putin zaprosił po poniedziałek byłego kontrkandydata, miliardera Michaiła Prochorowa do „konstruktywnego dialogu”, kiedy już utworzy swą partię. Prochorow zajął w typach trzecie obszar.

Stało się to na zebraniu z Prochorowem i 2 innymi kandydatami w typach prezydenckich: przywódcą nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimirem Żyrinowskim i szefem socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergiejem Mironowem.

46-letni miliarder Prochorow – nowicjusz przy polityce a mianowicie zajął nieoczekiwanie trzecie miejsce za Putinem i przywódcą komunistów Giennadijem Ziuganowem jak i równiez, wg niemal całkowitych wyników, zdobył szóstej, 86 proc. głosów.

Czlowiek biznesu Prochorow już wcześniej zapowiedział utworzenie oryginalnej partii, i to sluzace do końca marca. Nie wykluczył, że osobiscie stanie na czele nowego ugrupowania. Powiedział też, że nie zamierza, gdyby mu proponowano, wejść do władz.

W pierwszej kolejnosci kroki po polityce Prochorow stawiał, jakim sposobem pisze AFP, z poparciem Kremla, kiedy to przy czerwcu roku 2011 stanął na czele liberalnej partii Słuszna Sprawa, którą miał poprowadzić do grudniowych wyborów parlamentarnych. Lecz wkrótce, jak pisze AFP, zrezygnowano z niego, bo, jak utrzymują eksperci, przejawiał zbyt dużą niezależność od czasu swych sponsorów.

Kilka miesięcy później, kiedy w Rosji po typach parlamentarnych doszło do antyputinowskich protestów, Prochorow zgłosił swą kandydaturę sluzace do wyborów prezydenckich.

Nigdy jednak, jak pisze AFP, nie zaakceptowac atakował Putina i mnóstwo uważa, że startował po wyborach wraz z błogosławieństwem Kremla, który chciał uspokoić bezprecedensowe protesty przeciw władzom.

Lider komunistów Giennadij Ziuganow – choć zaproszony – nie zaakceptowac był aktualny na spotkaniu z Putinem. Na rady prasowej powiedział, że „takich wyborów” nie zaakceptowac należy gratulować ani Putinowi, ani swoim ludziom, ani państwu, gdyż „Putin i jego drużyna nie zaproponowali żadnych rozwiązań nabrzmiałych problemów”.

Powiedział też, że jego partia przy dalszym ciągu uważa decyzje za nieuczciwe, lecz nie oznacza to, że odmawia dialogu. „Są 2 drogi rozwiązywania problemów panstwie: kostka brukowa z karabinem lub dialog”. „Wolę dialog” – powiedział Ziuganow, który zajął drugie miejsce (ok. 17 proc. głosów). (PAP)

mmp/ mc/

10930092 10929875 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy