Rosja: Ławrow o CFE i tarczy antyrakietowej

Rosja: Ławrow o CFE i tarczy antyrakietowej
27 lipca, 2020
Category: inne

*TASS) – Rosyjski minister spraw obcych Siergiej Ławrow powtórzył we wtorek, że rozmieszczenie na starym kontynencie Środkowo-Wschodniej elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej stanowi zagrożenie zarówno dla Rosji, jak i całej Europy. *

Ostrzegł też, że Rosja może wyjść sposród układu o ograniczeniu sił konwencjonalnych na starym kontynencie (ang. CFE), jeśli nie zostanie mezczyzna ratyfikowany za posrednictwem państwa NATO.

Ławrow wypowiadał się w czasie wizyty przy Azerbejdżanie.

W wykładzie, wygłoszonym we wtorek na uniwersytecie w Baku, podkreślił, że jednostronna rozstrzygniecie w sprawie rozmieszczenia w Europie amerykańskiej tarczy, zas także cała problematyka defensywy przeciwrakietowej dotyczą także regionu Kaukazu.

„Nigdy nie byliśmy przeciwni wspólnym działaniom, podejmowanych w ramach obrony przed konkretnymi zagrożeniami, w wypadku jednak, że działania owe były rzeczywiscie kolektywne, zas zagrożenia a mianowicie realne” a mianowicie powiedział rosyjski minister.

Dodał, że „wszelkie jednostronne etapy, a tym bardziej podejmowane po pośpiechu, ciezko ocenić odmiennie jak +przygotowanie gruntu+ dla doprowadzenie do nowego rozłamu w Europie”.

Zapowiadając mozliwe wyjście Rosji z układu CFE, Ławrow przypomniał, że kraje NATO już 8 lat zwlekają z ratyfikacją porozumienia na temat realizacji układu.

„Sprawa ratyfikacji stała się narzędziem politycznego nacisku, wywieranego na Rosję przy okazji innych kwestii” – oświadczył. Zaznaczył, że Rosja gotowa wydaje sie byc prowadzić „przedmiotowe konsultacje” w tej sprawie, także w zakresie samych procedur CFE.

Rosyjski minister zaprzeczył, by wyjście Rosji z samego układu miało przynieść uszczerbek bezpieczeństwu europejskiemu. „Rosja w każdej sytuacji odnajdzie sposób zapewnienia wojskowo-politycznej równowagi na kontynencie” – zapewnił.

Rosja wcześniej zapowiedziała już podjęcie wlasciwych kroków w odniesieniu do plany konstrukcji baz amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach; jednym sposród nich miało być wyjście z układu o obnizeniu sił konwencjonalnych w Europie a mianowicie CFE.

Na początku maja wicepremier Rosji Siergiej Iwanow zapowiedział, że jego panstwo po ogłoszeniu moratorium w wykonywanie zapisów CFE przestanie podawać, gdzie i jak wiele ma wojsk.

Iwanow nie sprecyzował, kiedy Moskwa ma zamiar wprowadzić swoje jednostronne moratorium. Powiedział wylacznie, że będzie ono obowiązywało do czasu, aż wszyscy sygnatariusze ratyfikują układ i zaczną fita realizować. (PAP)

hb/ kar/

1071 1074 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy