Republika federalna niemiec: Merkel pozostanie kanclerzem po wygraniu wyborów do Bundestagu

Republika federalna niemiec: Merkel pozostanie kanclerzem po wygraniu wyborów do Bundestagu
27 lipca, 2020
Category: inne

Angela Merkel pozostaje kanclerzem Niemiec przez trzecią kadencję; jej CDU oraz bawarska CSU wygrały wybory do Bundestagu z wynikiem 41, 5 proc. – podał w nocy z niedzieli na poniedziałek federalny komisarz wyborczy. Koalicjant chadeków – FDP – nie wszedł do parlamentu.

Federalny komisarz wyborów opublikował na swojej stronie internetowej wyniki zastepcze po podliczeniu głosów we wszystkich 299 okręgach wyborczych.

Tworzące w Bundestagu 1 klub parlamentarny Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) jak i równiez działająca na terytorium Bawarii Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) uzyskały najkorzystniejszy wynik od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. Do absolutnej większości chadekom zabrakło tylko czterech mandatów. W liczącym przynajmniej 598 miejsc Bundestagu CDU i CSU będą miały 296 mandaty. Niemiecka gazety pisze na temat tryumfie dama kanclerz.

Merkel uznała rezultat swojej partii za „super”. Zapewniła, że podejmując dalsze kroki będzie postępowała wnikliwie. W swoim okręgu wyborczym Rugia-Greifswald na Pomorzu Przednim szefowa CDU zdobyła rekordową liczbę głosów – 56, 2 proc.

Dotychczasowemu koalicjantowi partii chadeckich, liberalnej FDP, nie udało się przekroczyć progu wyborczego. Sposród wynikiem czterech, 8 proc. liberałowie nie dostali się do Bundestagu po przy jednym spotkaniu pierwszy po historii RFN. Cztery okres temu wsad zdobyła prawie 10 punktów procentowych więcej.

„To dla ludzi trudny wieczór” – powiedział przewodniczący frakcji parlamentarnej liberałów Rainer Bruederle. „FDP przeżywa ciężkie chwile” – przyznał, ale też podkreślił, że „to nie jawi sie byc jeszcze koniec partii”. FDP była zaprezentowana w Bundestagu od powstania RFN w 1949 r.. Wielokrotnie odgrywała rolę języczka u wagi, przesądzając o powstaniu rządu SPD-FDP kanclerza Willy’ego Brandta czy w 1982 roku koalicji CDU/CSU-FDP pod kierownictwem Helmuta Kohla. Polityk FDP Hans-Dietrich Genscher kierował przy latach 1974-1992 niemiecką dyplomacją. Wobec porażki FDP jak i równiez nieuzyskania absolutnej większości Merkel musi poszukać sobie nowego koalicjanta. Pytana w studiu telewizji ARD o preferencje, Merkel zaznaczyła, że jej celem jest utworzenie stabilnego rząd. „Dążę do stabilnego układu, nie zaakceptowac będę grała va banque” – zapewniła, odmawiając aczkolwiek bardziej szczegółowych informacji o planowanych krokach. Merkel powiedziała, że zamierza pozostać na stanowisku przez całą czteroletnią kadencję. Media spekulowały wcześniej, że
mogłaby się wycofać po dwóch latach.

Za najbardziej przypuszczalne rozwiązanie uważa się sojusz CDU jak i równiez CSU sposród największą partią opozycyjną SPD. Na socjaldemokratów głosowało 25, 7 proc. wyborców, czyli ustanowieniem nieznaczną poprawę notowań (o 2, siedmiu pkt. proc. ) po porównaniu z 2009 rokiem. Koalicja dwóch największych ugrupowań rządziła przy latach 2005-2009, uzyskując rzetelne oceny, szczególnie za skuteczną walkę wraz z skutkami światowego kryzysu finansowego.

Liderzy SPD unikali w niedzielę wieczorem zajęcia jednoznacznego stanowiska wzgledem perspektywy powtórnej koalicji wraz z chadekami. „Nie ma tu żadnego automatyzmu, liczą się sprawy, które będziemy zdolali przeforsować” a mianowicie powiedział kierownik partii Sigmar Gabriel. „Piłka znajduje się po witrynie boiska pani Merkel. To ona ma obowiazek zatroszczyć się o większość (parlamentarną) a mianowicie zauważył kandydat SPD na kanclerza Peer Steinbrueck.

Teoretycznie CDU jak i równiez CSU mogłyby utworzyć rząd także sposród Zielonymi. Wsad koncentrująca się na problemach ekologii uzyskała 8, 4 proc. głosów – znacznie mniej niż się spodziewała. Dwa okres temu, wedlug katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, na Zielonych chciało głosować 24 proc. wyborców.

Lewica Die Linke musiała zadowolić się skutkiem 8, 6 proc. Przed wyborami postkomuniści namawiali SPD i Zielonych do utworzenia wspólnego rządu. Taka koalicja miałaby arytmetyczną większość w Bundestagu, jednakze SPD wykluczyła taki sojusz, wskazując na nieodpowiedzialne postulaty lewicy w polityce obcej. Partia domaga się likwidacji NATO jak i równiez natychmiastowego wycofania niemieckich żołnierzy z obcych misji pokojowych.

Za czarnego konia wyborów obserwatorzy uznali eurosceptyczną Alternatywę dla Niemiec AfD. Istniejące dopiero od czasu kwietnia ugrupowanie nie przekroczyło co prawda progu wyborczego, ale uzyskało poparcie 4, siedmiu proc. wyborców, co uznano za duży sukces. „Nasza obecność oznacza wzbogacenie demokracji” – powiedział szef AfD Bernd Lucke. Partia domaga się likwidacji strefy euro i powrotów do walut narodowych. Sondaże powyborcze dawały AfD cztery, 9 proc. poparcia.

Gremia kierownicze partii uczestniczących po wyborach ocenią w poniedziałek wyniki wyborów. Pierwsza sesja nowego Bundestagu musi odbyć się przy ciągu najbliższego miesiąca.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ zab/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy