Porzadne dane z Polski nie zaakceptowac pomogły złotemu

27 lipca, 2020
Category: waluty

Słabe nastroje panujące w naszym regionie oraz umacniający się dolar wciąż szkodzą złotemu. Dzisiaj w nocy kurs USD/PLN zbliżył się do psychologicznej bariery trzy, 0000, jakkolwiek kurs EUR/PLN znalazł się nieco powyżej poziomu trzy, 8000.

W kolejnych godzinach wspomniane wartości musza hamować deprecjację polskiej waluty. Wczorajsza decyzja węgierskiego banku centralnego o podwyższeniu stóp procentowych aż o trzy p. p., w celu powstrzymania odpływu kapitału zagranicznego sposród kraju, zdołała zahamować osłabienie forinta. Dzieki dzisiejszym otworzeniu sesji europejskiej kurs EUR/HUF kształtował się nieco poniżej poziomu z chwili interwencji. Nastroje na rynkach wschodzących aczkolwiek wciąż są fatalne. Wczoraj dodatkowo pogorszyła je dane o tym, że Białoruś zwróciła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego z prośbą o pożyczkę opiewającą na kwotę 2 mld USD. Jak stwierdził kierownik MFW, swiatowy kryzys finansowy silnie uderzył w gospodarkę tego panstwie i jego dostęp sluzace do zewnętrznego finansowania.

Warto zauważyć, że złoty jest obecnie jedną sposród najszybciej osłabiających się walut obcych naszego obszaru, choć dysponuje wciąż intensywne fundamenty. Taką sytuację można tłumaczyć faktem, iż do niedawna należał az do grona walut obcych najsilniej zyskujących na wartości. W momencie, wówczas gdy na rynkach nastroje ulegają gwałtownemu pogorszeniu i objawia się panika, zwykle najsilniej spada wycena aktywów, które wcześniej dawały największą stopę zwrotu, mniejsza z tym jakie wartosci za nimi stoją.

Informację na temat tego, że istoty naszej ekonomii pozostają mocne, dostarczyły nam przedstawione dzis dane makroekonomiczne z Naszego kraju. O godz. 10. 00 poznaliśmy dynamikę wzrostu sprzedaży detalicznej a takze stopę bezrobocia we wrześniu. Odczyty zarówno pierwszego, jak i drugiego wskaźnika okazały się optymistyczne. Dynamika wzrostu sprzedaży powróciła przeszlo poziom 10% r/r (wyniosła 11, 6%), natomiast stopa bezrobocia spadła do poziomu 8, 9%. Dane te są świadectwem tego, że nasz kraj na razie opiera się światowemu spowolnieniu. Choć jest to pozytywna informacja gwoli rodzimej waluty, to jednakze złoty nie uległ umocnieniu. Takie postepowanie złotego potwierdza pogląd, że w momencie kiepskich nastrojów panujących w rejonie, dobre dane z poszczególnych gospodarek nie mają większego wpływu w notowania katalogów walut.

Dziś w nocy eurodolar zanotował nastepne, tym razem prawie dwuletnie minimum na poziomie jednej, 2730. Trend spadkowy dzieki głównej parze walutowej wydaje sie bardzo potezny, a osłabienie euro wydaje się przeczyć fundamentom – gospodarka Stanów Zjednoczonych nie wydaje sie byc w wyzszej kondycji od czasu Eurolandu i nic nie wskazuje na to, żeby podniosła się predzej z recesji. Inwestorzy wciąż oczekują obniżki stóp procentowych w Europie. Dzis koszt pieniądza w Eurolandzie wynosi 3, 75% względem 1, 5% w USA. Analiza sektorze kontraktów terminowych sugeruje, iż główna stawka referencyjna Europejskiego Banku Srodkowego powinna spaść do czerwca przyszłego roku kalendarzowego o 70 punktów bazowych, co tworzy presję w spadek eurodolara. Ponadto wspólna waluta umacniała się względem dolara do połowy lipca zeszłego roku – w przypadku, w którym z Swiata zaczęły napływać negatywne wiadomości gospodarcze, wspólnicy zrozumieli, że kryzys nie ograniczy się jedynie do USA jak i równiez
mile wspomnienia dla ó znacząco się osłabił. Od tej pory rynek po jeszcze większym stopniu podlega emocjom, które niestety są nieprzewidywalne. Póki co dyktują one osłabienie euro. Dopóki nie nastąpią jakieś znaczące zmiany po gospodarce światowej, czy na międzynarodowym branzy finansowym, które byłyby mógl zmienić nastroje inwestorów, wspólna waluta pozostaje pod presją spadków.

Na fali gorszych nastrojów, zyskuje natomiast waluta związana sposród tak zwanym carry-tradingiem – japoński jen. Waluta te charakteryzują się niskim oprocentowaniem – często więc wykorzystywana jest w planach spekulacyjnych. Kryzys na rynkach finansowych doprowadził jednak az do znaczącego postepu awersji az do ryzyka jak i równiez wycofywania się z sprawie giełdowych finansowanych pożyczkami w jenie. W efekcie dziś warsztaty USD/JPY spadł do stopnia 97, 00.