Podwyżki dla rządu będą co rok. Po 2020 roku prezydent i premier zarobią ponad 30 tys. zł

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Jeśli oryginalny projekt PiS wejdzie w życie, podwyżki dla rządzących będą coroczną normą. Za cztery czasy pensje prezydenta i przedstawienie premierowe wyniosą ponad 30 tys. zł a mianowicie wynika z wyliczeń. Posłowie miesięcznie zainkasują wtedy aż 17 tys. zł. To więcej niż obecnie uzyskuje szef rządu. A najlepsze, że wzór wynagrodzeń jest tak zaprojektowany, że każda podwyżka pensji wśród Polaków będzie skutkować co najmniej dwukrotną podwyżką gwoli rządzących.

Z naszych wyliczeń wynika, że w 2020 roku kończący kadencję prezydent Duda otrzymanie pensję po wysokości 31 418 zł brutto. Zarazem premier otrzyma wynagrodzenie przekraczające 30 tys. zł. To prawie dwukrotnie więcej niż obecnie. Minister zarobi przeszlo 25 tys. zł. Swoim uposażenie wzrośnie o przeszlo 10 tys. zł.

Wiceministrowie – faktycznie często wymieniani jako tobie najgorzej zarabiający – zamiast obecnych 11-12 tys., otrzymają 19-22 tys. zł brutto miesięcznie. Dzieki rękę będzie to więc nawet kolejny tys. zł. Na zmianach sporo zyskają parlamentarzyści. Pensja posła czy senatora wraz z dietą wyniesie 17 237 zł.

W poniedziałek wieczorem do Sejmu wpłynął plan ustawy PiS zwiększającej wynagrodzenia dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Choć teoretycznie nowe regulace jedynie „uzależniają pensje od czasu kondycji gospodarki”, to po rzeczywistości jest to spora podwyżka nie tylko na rzecz ministrów i wiceministrów, jednak także na rzecz parlamentarzystów jak i równiez wielu innych urzędników. Na dodatek przy kolejnych latach pensje będą rosły dalej.

Jeśli ustawa zostanie szybko uchwalona (w poniedziałkowej wieczornej debacie wszystkie kluby opozycyjne były jej przeciwne i wytykały PiS szastanie pieniędzmi), to w pierwszej kolejnosci wyższe wynagrodzenia trafią na konta rządzących już po październiku. Pózniej będą się zmieniać 1 kwietnia każdego roku.