PiS podsumował pracę byłego ministra przewozu

27 lipca, 2020
Category: inne

Posłowie PiS w czwartek przedstawili raport podsumowujący pracę byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Zarzucili mu błędne decyzje i zaniechania w wielu domenach m. in. przy strukturze dróg oraz doprowadzenie sluzace do złej sprawy na kolei.

Posłowie PiS Andrzej Adamczyk, Krzysztof Tchórzewski, Jerzy Polaczek i Jerzy Szmit nazwali w trakcie konferencji po Sejmie byłego ministra „niekompetentnym i nieudolnym”. „Raport otwarcia dla kobieta minister Bieńkowskiej staje się raportem dramatycznym” – powiedział Adamczyk.

Posłowie PiS stwierdzili m. in., że b. minister jest odpowiedzialny metrów. in. za doprowadzenie sluzace do sytuacji, po której deficyt Krajowego Funduszu Drogowego wynosi obecnie 42 mld zł, a w roku 2014 może wynieść 50 mld zł. Jak wskazywali roczny koszt obsługi długu wyniesie 2 mld zł.

Mówili też w ten sposób, że Urząd Lotnictwa Obywatelskiego, który nadzorował Nowak, wydał z naruszeniem prawa koncesję na działalność linii lotniczej OLT Express w skutek czegoz zostało oszukanych wiele tysięcy pasażerów. Zarzucali też nikły postęp po pracach ponad nowelizacją prawa budowlanego i nad ustawą o projektowaniu i gospodarowaniu przestrzennym i podkreślali trudną sytuację dzieki kolei. Mówili o rosnących płacach kierujących spółkami kolejowymi i raz za razem gorszej formie tych spółek.

Wspomnieli na temat decyzji ministra transportu o „zamrożeniu” do 2030 r. prac ponad budową Transportu Dużych Prędkości. Zaznaczyli, że szlaki kolejowe w Polsce są w nieznacznym stopniu przygotowywane do możliwości zakupionych pociągów Pendolino.

Po ocenie posłów PiS minister odpowiada zbyt dramatycznie niską absorbcję środków unijnych. Podkreślili, że Polska może stracić od trzydziestu do czterdziesci proc. dofinansowania unijnego na kolej.

Za niedopuszczalne uznali przyzwolenie dzieki „dziką prywatyzację” Polskich Kolei Linowych oraz niską wycenę spółki PKP Cargo tuz przy prywatyzacji. Posłowie PiS ocenili ponadto, że Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, zamiast dokladnie oceniać umiejętności osób przystępujących do egzaminu na prawo jazdy wolą w nich porzadnie zarabiać, natomiast to powoduje spadek osób przystępujących sluzace do egzaminu jak i równiez wzrost kierujących bez prawa jazdy.

Politycy PiS zarzucili też Nowakowi doprowadzenie sluzace do bankructwa firm budujących mily i autostrady oraz brak harmonii obok budowie centralnych odcinków dróg. Stwierdzili, że przy pierwotnego budowie dochodziło do licznych nieprawidłowości. Przytoczyli m. in. wnioski pokontrolne NIK sposród realizacji przekroju autostrady od węzła Konotopa do węzła Prymasa Tysiąclecia.

Izba zawiadomiła prokuraturę, że mogło dojść do przestępstwa polegającego dzieki niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w toku starannego gospodarowania nad środkami publicznymi oraz nadzoru ponad ich wydatkowaniem. Skarb Państwa miał stracić ponad 150 mln zł.

Posłowie PiS zarzucili też Nowakowi brak zainteresowania gospodarką morską po szczególności rozwojem polskich portów morskich i brak odpowiedzi na zagrożenia dla portu Świnoujście wynikające z umiejscowienia rurociągu Nord Stream.

Po tym jak w ubiegłym tygodniu prokuratura złożyła moral o uchylenie mu immunitetu, Nowak złożył rezygnację z funkcji ministra transportu, którą premier Donald Tusk przyjął.

Wniosek o uchylenie Nowakowi immunitetu wydaje sie byc efektem prowadzonego od maja śledztwa ws. złożenia przez niego niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. Minister przewozu w nastepnych dokumentach składanych od listopada 2011 az do marca 2013 r. nie wykazał zegarka renomowanej przedsiebiorstwa, który a mianowicie jak wyplywa z dwóch opinii biegłego – był wart najmniejsza wartosc 17 tys. zł (przepisy nakazują wpisywać do oświadczenia przedmioty warte co najmniej dziesieciu tys. zł).

W środę premier poinformował, że Elżbieta Bieńkowska bedzie wicepremierem a takze szefem nieznanego resortu infrastruktury i wzrostu. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

tgo/ mok/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy