Firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uciekają poprzednio politykami PiS  Pieniądze

  • Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie zaakceptować została podjęta"
  • Co w dalszym ciągu z reformą OFE?
  • Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników
  • OFE znikną z sektorze. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy przekazać pieniądze Polakom"
  • Wicepremier serwuje poranną dozę niepewności na rynku. Giełda, złoty tracą

Coraz więcej polskich firm planuje skup własnych akcji a mianowicie podaje agencja Reuters. Obawiają się planów rządu dotyczących przejęcia ich akcji, należących obecnie do prywatnych funduszy emerytalnych. Dziś możliwe zmiany w OFE zasygnalizował Jarosław Kaczyński.

Co prawda polski rząd oficjalnie informuje, że nie istnieje planów likwidacji prywatnych funduszy emerytalnych, lecz prezes PiS Jarosław Kaczyński na dzisiejszym kongresie PiS zasygnalizował nowe plany, po tym propozycje dotyczące otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

- One już istnieją, choćby propozycja jak ów, która odnosi się do odwiedzenia tego, co zrobić z tymi pieniędzmi, które są w OFE, które dziś istotnie tracą na wartości, a które mogą stanowić podstawą nowych, ważnych przedsięwzięć, które będą budowały moc naszej polityki gospodarczej, jednak będą też wspierały milion polskich domach - powiedział prezes PiS.

Kaczyński: trzeba odrzucić koncepcje szkodnika Balcerowicza

Kaczyński odrzucić przedstawił szczegółów, ale przedsiębiorstwa, w których fundusze mogą mieć duże udziały, obawiają się przejęcia ich przez rząd - podaje Reuters. Zarządy boją się utraty kontroli nad dywidendą i finansami oraz zwiększenia kontroli nad spółkami przez państwo.

Drenaż giełdy

Agencja wspomina, że przejęcie OFE za pośrednictwem państwo może oznaczać odpływ kapitału z giełdy, dokąd zagraniczne fundusze, takie jak Nationale Nederlanden, Aviva, AXA i MetLife, inwestują pieniądze z oszczędności Polaków.

Według agencji co najmniej siedem średniej wielkości firm ma w planach odkup własnych akcji lub rozważa inny sposób ograniczenia udziału po akcjonariacie OFE. Jedną wraz z takich firm jest Robyg.

- To nie zaakceptować jest sposób na dystrybucję zysków wśród naszych udziałowców. Ma na celu obronę w razie ewentualnych przemian na rynku kapitałowym jak i również w funduszach emerytalnych - powiedział Artur Ceglarz, prezes spółki, z którym filia rozmawiała przed dzisiejszym wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego.

OFE posiadają ok. 60 proc. akcji w spółce Robyg. Następnie w firmie windykacyjnej Kruk udział OFE wynosi 41 proc.

Polityczne nadania w PKO BP. Blikle: Państwo nie wydaje się być właścicielem Skarbu Państwa

- Ewentualna likwidacja kapitałów emerytalnych to dla naszą firmę scenariusz nieprawdopodobny i niesłychanie negatywny. Program skupu działaniu własnych to rozwiązanie dzięki możliwe złe czasy - mówi Michał Zasępa, prezes Kruka.

Miliardy oszczędności

Według bankierów, z którymi rozmawiała agencja, w grę wchodzą udziały w sumie o wartości ok. 100 mld zł, jakie być może przejąć rząd po zlikwidowaniu funduszy emerytalnych. Nie wydaje się jednak jasne, w który sposób miałoby to nastąpić.

Ekonomiści wskazują natomiast na konieczność łatania dziury budżetowej. Rząd zobowiązał się do utrzymywania deficytu powyżej 3 proc. PKB, według unijnymi zaleceniami, ale jak na przykład dotąd nie przedstawił wyników dodatkowych wpływów.

- Rząd obiecuje zasypać dziurę poprzez zwiększenie wpływów wraz z poboru podatków, ale odrzucić widzimy znaczącej poprawy - powiedział starszy ekonomista ING BSK Piotr Popławski.

Jego zdaniem w ewentualnym roku deficyt budżetowy zdobędzie 3, 5 proc. PKB.Aktualności

fE: gospodarstwa domowe mogłyby zaoszczędzić na energii  Surowce

FE: gospodarstwa domowe mogłyby zaoszczędzić na energii Surowce

Rachunki za prąd mogłyby spaść nawet o 160 zł rocznie, czyli na temat ok. 11 proc. - przekonują eksperci Forum Ciepła. Wystarczy, by odbiorcy osobni mieli informacje kiedy jak i również…...

faraday Future zaprezentował samochód FFZERO1  Tech

Faraday Future zaprezentował samochód FFZERO1 Tech

W środę w Las Vegas ruszają targi CES (Consumer Electronics Show) - międzynarodowa wystawa sprzętu elektronicznego, która to przyciąga największe firmy i najlepszych specjalistów z na całym świecie. Ale pierwszą sensację obecnie dzisiaj…...

facebook - livemap - mapa relacji na żywo

Facebook - livemap - mapa relacji na żywo

Relacje live na Facebooku były strzałem w dziesiątkę - skwapliwie korzystają wraz z nich zarówno media, politycy, biznes, jak i osobni użytkownicy. Ale dopiero odwzorowanie wszystkich live'ów na FB pokazuje…...

ewakuacja lotniska w Londynie

Ewakuacja lotniska w Londynie

Lotnisko po Londynie zostało ewakuowane, na tym, jak 26 podróżnych uskarżało się na bariery z oddychaniem. Dwie osoby zabrano do szpitala - informuje BBC. Obecnie lotnisko wróciło do normalnej robocie. Istniało podejrzenie…...

europejski rynek piłkarski - referat Deloitte

Europejski rynek piłkarski - referat Deloitte

Piłka nożna to nie tylko wielkie emocje sportowe, ale także wielkie pieniądze. W okresie 2015/2016 przychody europejskiego rynku futbolowego zbliżyły się do odwiedzenia kwoty 25 mld euro - wynika z 26.…...

eSET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie  Tech

ESET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie Tech

Hakerzy zainfekowali złośliwym oprogramowaniem trzy firmy energetyczne i transportowe w Polsce i na Ukrainie i możliwe, że planują destrukcyjne cyberataki - poinformował Reuters, powołując się w raport słowackiej firmy ESET. Nie…...