Opolskie: Marszałek województwa zrezygnował z funkcji

Opolskie: Marszałek województwa zrezygnował z funkcji
27 lipca, 2020
Category: inne

# dochodzą kolejne szczegóły #

28. 10. Opole (PAP) – Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta poinformował w poniedziałek, że rezygnuje ze wlasnej funkcji. Motywem rezygnacji są problemy lecznicze marszałka. Sebesta chce być teraz szeregowym radnym sejmiku.

Józef Sebesta o rezygnacji z zajmowanego stanowiska powiedział dziennikarzom po poniedziałek w czasie specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Powodem tej decyzji – jak mówił – są problemy zdrowotne. W ubiegłym tygodniu marszałek przebywał w szpitalu w Zabrzu, dokad przeszedł zabieg kardiologiczny.

„Miałem kolejny incydent zdrowotny, musiałem przejść zlozone badania zdrowia, co skutkowało koniecznością przeprowadzenia kolejnego zabiegu. Uwzględniając skalę obowiązków, które na moja osobe ciążą az do końca kadencji w 2014 r., zdecydowałem się złożyć rezygnację sposród funkcji marszałka województwa” – powiedział Sebesta.

Jego rezygnację musi w tej chwili przyjąć sejmik. Może to zrobić w sesji szablonowej albo w nadzwyczajnej. Wraz z odejściem marszałka pracę zakończy także cały zarząd województwa.

Sebesta obowiązki marszałka będzie pełnił do czasu wyłonienia swoim następcy. Sejmik ma na to trzy miesiące. Następcę wytypuje PO, a następnie zaprezentuje ją koalicjantom Mniejszości Niemieckiej i PSL. „Proszę nie oczekiwać, że w tej chwili będziemy mówić na temat ewentualnym następcy. To nie wydaje sie byc decyzja, którą podejmuje się tak blyskawicznie. O tej decyzji nalezy też wcześniej poinformować koalicjanta” – powiedział szef WEDLUG na Opolszczyźnie Leszek Korzeniowski. Nie chciał rozmawiać o żadnych nazwiskach, które wchodzą w grę.

Decyzją marszałka są zdziwieni wszyscy politycy w woj. opolskim. Także koalicjanci PO z Mniejszości Niemieckiej i PSL.

„Wolałbym się na temat dowiedzieć od marszałka, natomiast nie z mediów. To niedobre zachowanie” – powiedział PAP szef radnych klubu Mniejszości Niemieckiej Norbert Rasch. Dodał, że Sebesta to silny polityk, który dużo zrobił.

„To osobista postanowienie marszałka Sebesty. Życzę mu jak najlepiej” – powiedział z kolei poseł SLD Tomasz Garbowski. „Lider PO Leszek Korzeniowski powinien teraz wytypować nową osobę, która dokończy tę kadencję” – dodał. Oceniając kadencję Sebesty Garbowski powiedział, że w do niej trakcie były zarówno wzloty jak i spadki. O podsumowanie jego rządów Sojusz pokusi się zbyt kilkanaście dni i wówczas przedstawi ją opinii ogólnej.

„Chciałem podziękować marszałkowi za te 8 lat ciężkiej pracy. Byliśmy świadkami wykonania tematów, których inna osoba by nie przeprowadziła” a mianowicie powiedział przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak (PO).

Sebesta az do końca kadencji pozostanie radnym sejmiku.

Zapowiedział również, że później planuje wycofać się z życia publicznego. Sebesta jest członkiem PO. Był marszałkiem województwa opolskiego poprzez dwie kolejne kadencje, od momentu 2006 r.. Za jego rządów woj. opolskie wygrało konkurs o Krajową Rezerwę Wykonania, to znaczy na region najszybciej wydający unijne pieniądze. (PAP)

mtn/ gł/ son/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy