Okres na EBC i Fed

Okres na EBC i Fed
27 lipca, 2020
Category: gielda

Na rynkach znów dominuje niepewność. Nielatwo się wstecz dziwić, bowiem złym notatkom gospodarczym sposród Chin, tereny euro i Stanów Zjednoczonych towarzyszy rosnący niepokój związany z sytuacją w Cypru i Hiszpanii, o Cyprze nie wspominając. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że zanim poznamy wyniki wyborów w Grecji, doczekamy się hiszpańskiej korridy. Jeśli do tego dojdzie, byki mogą wyjść z niej mocno poturbowane.

We wtorek na giełdach naszego kontynentu wielkich klesk (za wyjątkiem Aten i Warszawy) nie zaakceptowac poniosły. O odcieniu ujemnym wpływ nastepnych kiepskich danych makroekonomicznych został zneutralizowany nadzieją na to, że do rozrywki włączą się czołowe bazy centralne świata, by jeszcze raz załagodzić napięcia. Nadzieje ów znalazły wsparcie w doniesieniach z telekonferencji G7. Japoński minister finansów poinformował o woli współpracy w rozwiązywaniu europejskich problemów. Podobno działania podjęte mają być szybko.

Bez echa przeszła wiadomosc, że niemiecki rząd przygotował plan stymulowania wzrostu ekonomicznego w Ue. To predzej nie przełom w stanowisku Niemiec, wymuszonym przez partie opozycyjne. Przedstawione propozycje należą raczej az do kategorii „nisko kosztowych”, czyli mało poszczególnych.

Nerwowość przejawia się na giełdach w postaci nietypowych zjawisk. Jednym z tych propozycji była zaskakująca siła indeksu w Madrycie, w dniu, w którym dwóch ministrów niemal jawnie sugerowało konieczność udzielenia Francji pomocy finansowej, a jednocześnie pond 5 proc. zmniejszenie wskaźnika przy Atenach, pomimo braku niepokojących informacji.

Kolejne to widoczne od kilku dni różnice w zachowaniu indeksów po Paryżu i Frankfurcie, na korzyść tego pierwszego. Po ubiegły piątek DAX stracił 3, cztery proc., a CAC40 tylko 2, dwóch proc. Poniedziałek i wtorek to ciagle mocne zachowanie francuskiej giełdy i kontynuacja spadków na niemieckiej. 3 wreszcie, to utrzymująca się zaskakująca względna siła naszego wlasnego parkietu. Po mocnym tąpnięciu z 23 maja WIG20 przez 8 sesji demonstrował swoją niezależność. Niestety, większość uciułanego w tym momencie dorobku roztrwonił wczoraj, spadając o 1, 8 proc.

Wall Street wychodzi wraz z szoku po piątkowych katastrofalnych danych sektora zatrudnienia. Wczoraj Dow Jones zyskał 0, dwóch proc., zas S&P500 niemal 0, szesc proc. Dziś w Azji także powiało optymizmem. Na godzinę zanim końcem gospodarki Nikkei rósł o 1-wsza, 9 proc. Niewiele to zmienia, gdyż indeks od marca stracił prawie dwadziescia proc. W Hong Kongu zwyżki sięgały po 0, 8 proc. Jedynie w Szanghaju wskaźniki pozostawały nieznacznie nad kreską.

Rosnące na 0, 5-0, 6 proc. kontrakty na amerykańskie indeksy sugerują pozadany dla byków początek handlu. O końcówce zadecydują dzieki naszym kontynencie słowa szefa EBC, zaś za oceanem publikacja Beżowej Księgi, to znaczy raportu Fed o bedzie i perspektywach gospodarki.

  • Notowania spółek na GPW
  • Indeksy GPW w
  • Indeksy giełd na świecie
  • Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy