Dopłaty do czynszów mieszkaniowych, plan trafił do konsultacji  Nieruchomości

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Możliwość ubiegania się o dopłaty do czynszów mieszkaniowych w pierwszych latach wynajmu zakłada projekt ustawy, który w poniedziałek został skierowany do konsultacji publicznych. Systemem dopłat mogłoby zostać objęte nawet 40 procent gospodarstw domowych.

Za projekt ustawy o pomocy ciebie w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach wynajmu mieszkania odpowiedzialne jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Propozycja nowych przepisów została wycelowana już do konsultacji publicznych.

Limit dochodów

Zgodnie z proponowanymi przepisami wraz z dopłat do czynszów są mogły skorzystać gospodarstwa domowe, wskazane jest dochody nie przekroczą ustalonego w ustawie limitu. 1 osoba (jednoosobowe gospodarstwo domowe) będzie mogła zabiegać o wsparcie, jeśli jej średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (według Głównego Urzędu Statystycznego przy 2017 roku było wówczas 4271, 51 zł).

Długi frankowiczów prędko topnieją. Maleje kwota do spłaty

Za każdą następną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt proc. Oznacza to, że w wypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 procent.

Wysokość dopłat

Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie oraz powierzchni mieszkania. Im więcej liczne gospodarstw, o tymże wyższe mają być dopłaty.

Dopłaty będą przyznawane na dziewięć lat. Na trzech i sześciu latach mają być stopniowo zmniejszane.

Dodatkowo co 4 lata beneficjenci będą weryfikowani.

Kryteria pierwszeństwa

Kryteria pierwszeństwa co do dopłat do czynszów określi rada gminy w drodze uchwały. Rada gminy będzie miała do dyspozycji zawarty w ustawie katalog, z którego zostanie wybierała najważniejsze dla tej dziewczyny kryteria.

Do folderu trafiło 13 kryteriów, metrów. in.: wysokość dochodów, cyfra dzieci w domu, niepełnosprawność jednego z członków gospodarstwa, utrata mieszkania w efekcie funkcjonowania żywiołu bądź katastrofy ogólnobudowlanej.

Rada gminy ma możliwość nadać części kryteriów charakter bezwzględnie obowiązujący.

Specjalne umowy

Spór o rządowy pomysł na przyspieszenie wybudowania mieszkań. "Wylewanie dziecka wraz z kąpielą"

Dopłaty będą wykorzystywane w przypadku mieszkań na raz pierwszy zasiedlanych a mianowicie wtedy, gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od dnia dokończenia inwestycji mieszkaniowej. Mogą to być nowo wybudowane domu lub lokale w domu znajdującym się w szczegółowej strefie rewitalizacji, który wyremontowano lub przebudowano.

Dopłaty będą mogły zostać użyczone, gdy inwestor i wspólnota zawrą umowę dotyczącą określonej inwestycji mieszkaniowej. W tak zaawansowanej umowie będą określone określone warunki inwestycji, m. in. minimalne standardy mieszkań, planowana liczba lokali, maksymalna wielkość czynszów czy planowane upływy pierwszego zasiedlenia.

Źródło finansowania

Źródłem finansowania systemu dopłat będą środki zaplanowane po Narodowym Programie Mieszkaniowym. Dopłaty do czynszów mają pochodzić z Funduszu Dopłat Agencji bankowej Gospodarstwa Krajowego. Fundusz stanie się mógł być dodatkowo zasilany pieniędzmi ze sprzedaży posiadłości gruntowych znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane przy 2019 roku. Na ów cel przewidziano 400 mln złotych, w 2020 r. - 800 mln zł, w 2021 roku - 1, 2 mld zł, w 2022 roku - 1, 6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku kalendarzowego - 2 mld złotych rocznie.

Nabór wniosków

Nabór wniosków o zawarcie umowy najmu będzie prowadziła gmina lub jej korporacja. Wnioski te będą podlegały punktacji zgodnie z uchwalonymi za pośrednictwem radę gminy kryteriami pierwszeństwa najmu. Na tej podstawie gmina sporządzi listę najemców, którym przysługuje dopłata do czynszu.

Następnie wspólnota będzie występowała do BGK z wnioskiem o zawarcie umowy w sprawie dopłat. Po jej zawarciu lista najemców zostanie przekazana przez gminę inwestorowi. Ten zawrze umowy najmu z najemcami wedle kolejności, która wynika spośród ustalonej przez gminę listy.

W przypadku o ile mieszkań na wynajem zostanie więcej niż osób na liście, inwestor może mieścić umowy najmu z dzierżawcami posiadającymi zdolność czynszową, zaś niewskazanymi na liście.

Od kiedy

Zakłada się, że efektem programu będzie stworzenie sektora mieszkań w wynajem, które są budowane przez podmioty zarządzające takimi budynkami. Zgodnie z projektem, czynsze w tych mieszkaniach, za sprawą dopłatom, mają być dostępne też dla ludzi o przeciętnych dochodach.

Proponuje się, by część przepisów po projektowanej ustawie weszła w życie w połowie 2018 roku. Za sprawą tego samorządy są mogły podpisywać umowy przy sprawie realizacji budynków mieszkalnych z inwestorami. Cała ustawa ma wejść w los od stycznia 2019 r. i wtedy najemcy uzyskają pierwsze dopłaty.Aktualności

dolar rośnie. Mocniejszy wobec każdego walut  Ze świata

Dolar rośnie. Mocniejszy wobec każdego walut Ze świata

"To rekord! ". Ambasador USA o handlu z Polską Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo właściwie! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

dochody Państwa Islamskiego  Ze świata

Dochody Państwa Islamskiego Ze świata

Dżihadyści śpią na pieniądzach. Zobacz, z czegoż finansuje się terroryzm Francuskie linie lotnicze tracą miliony. Po zamachach w Paryżu Tzw. Państwo Islamskie jak na przykład sprawna machina biurokratyczna Portret rekruta…...

dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Stacje telewizyjne nie chcą latem zwracać walki o widza. TVN polski kolejny raz zainwestuje w wakacyjne premiery, po raz pierwszy własny serial w letnie dni puszczać w obieg będzie też…...

digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Technologiczny wyścig utrzymuje w najlepsze. Jaką pozycję na świecie zajmuje Polska? Według autorów raportu DESI 2018 (Digital Economy and Society Index) porównującego stopień cyfryzacji gospodarek w UE Nasz kraj zajmuje niechlubne 24. obszar.…...

deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Spotify, Netflix, Facebook, Evernote, Medium – internetowych serwisów i usług jest na tyle dużo, że można pogubić się, w których spośród nich zakładałeś już rachunek rozliczeniowy. Nawet jeśli nie korzystasz…...

deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jednakże obecnie deficyt nie maleje, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go nadal zwiększyć…...