Dopłaty do czynszów mieszkaniowych, plan trafił do konsultacji  Nieruchomości

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Możliwość ubiegania się o dopłaty do czynszów mieszkaniowych w pierwszych latach wynajmu zakłada projekt ustawy, który w poniedziałek został skierowany do konsultacji publicznych. Systemem dopłat mogłoby zostać objęte nawet 40 procent gospodarstw domowych.

Za projekt ustawy o pomocy ciebie w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach wynajmu mieszkania odpowiedzialne jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Propozycja nowych przepisów została wycelowana już do konsultacji publicznych.

Limit dochodów

Zgodnie z proponowanymi przepisami wraz z dopłat do czynszów są mogły skorzystać gospodarstwa domowe, wskazane jest dochody nie przekroczą ustalonego w ustawie limitu. 1 osoba (jednoosobowe gospodarstwo domowe) będzie mogła zabiegać o wsparcie, jeśli jej średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (według Głównego Urzędu Statystycznego przy 2017 roku było wówczas 4271, 51 zł).

Długi frankowiczów prędko topnieją. Maleje kwota do spłaty

Za każdą następną osobę w gospodarstwie domowym limit 60 proc. jest zwiększany o 30 pkt proc. Oznacza to, że w wypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 90 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a w przypadku trzyosobowego - 120 procent.

Wysokość dopłat

Wysokość dopłat będzie zależała od kosztów budownictwa mieszkaniowego na danym terenie oraz powierzchni mieszkania. Im więcej liczne gospodarstw, o tymże wyższe mają być dopłaty.

Dopłaty będą przyznawane na dziewięć lat. Na trzech i sześciu latach mają być stopniowo zmniejszane.

Dodatkowo co 4 lata beneficjenci będą weryfikowani.

Kryteria pierwszeństwa

Kryteria pierwszeństwa co do dopłat do czynszów określi rada gminy w drodze uchwały. Rada gminy będzie miała do dyspozycji zawarty w ustawie katalog, z którego zostanie wybierała najważniejsze dla tej dziewczyny kryteria.

Do folderu trafiło 13 kryteriów, metrów. in.: wysokość dochodów, cyfra dzieci w domu, niepełnosprawność jednego z członków gospodarstwa, utrata mieszkania w efekcie funkcjonowania żywiołu bądź katastrofy ogólnobudowlanej.

Rada gminy ma możliwość nadać części kryteriów charakter bezwzględnie obowiązujący.

Specjalne umowy

Spór o rządowy pomysł na przyspieszenie wybudowania mieszkań. "Wylewanie dziecka wraz z kąpielą"

Dopłaty będą wykorzystywane w przypadku mieszkań na raz pierwszy zasiedlanych a mianowicie wtedy, gdy zasiedlenie miało miejsce w ciągu 12 miesięcy od dnia dokończenia inwestycji mieszkaniowej. Mogą to być nowo wybudowane domu lub lokale w domu znajdującym się w szczegółowej strefie rewitalizacji, który wyremontowano lub przebudowano.

Dopłaty będą mogły zostać użyczone, gdy inwestor i wspólnota zawrą umowę dotyczącą określonej inwestycji mieszkaniowej. W tak zaawansowanej umowie będą określone określone warunki inwestycji, m. in. minimalne standardy mieszkań, planowana liczba lokali, maksymalna wielkość czynszów czy planowane upływy pierwszego zasiedlenia.

Źródło finansowania

Źródłem finansowania systemu dopłat będą środki zaplanowane po Narodowym Programie Mieszkaniowym. Dopłaty do czynszów mają pochodzić z Funduszu Dopłat Agencji bankowej Gospodarstwa Krajowego. Fundusz stanie się mógł być dodatkowo zasilany pieniędzmi ze sprzedaży posiadłości gruntowych znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Rząd planuje, że pierwsze dopłaty miałyby być przyznawane przy 2019 roku. Na ów cel przewidziano 400 mln złotych, w 2020 r. - 800 mln zł, w 2021 roku - 1, 2 mld zł, w 2022 roku - 1, 6 mld zł, a począwszy od 2023 roku do 2027 roku kalendarzowego - 2 mld złotych rocznie.

Nabór wniosków

Nabór wniosków o zawarcie umowy najmu będzie prowadziła gmina lub jej korporacja. Wnioski te będą podlegały punktacji zgodnie z uchwalonymi za pośrednictwem radę gminy kryteriami pierwszeństwa najmu. Na tej podstawie gmina sporządzi listę najemców, którym przysługuje dopłata do czynszu.

Następnie wspólnota będzie występowała do BGK z wnioskiem o zawarcie umowy w sprawie dopłat. Po jej zawarciu lista najemców zostanie przekazana przez gminę inwestorowi. Ten zawrze umowy najmu z najemcami wedle kolejności, która wynika spośród ustalonej przez gminę listy.

W przypadku o ile mieszkań na wynajem zostanie więcej niż osób na liście, inwestor może mieścić umowy najmu z dzierżawcami posiadającymi zdolność czynszową, zaś niewskazanymi na liście.

Od kiedy

Zakłada się, że efektem programu będzie stworzenie sektora mieszkań w wynajem, które są budowane przez podmioty zarządzające takimi budynkami. Zgodnie z projektem, czynsze w tych mieszkaniach, za sprawą dopłatom, mają być dostępne też dla ludzi o przeciętnych dochodach.

Proponuje się, by część przepisów po projektowanej ustawie weszła w życie w połowie 2018 roku. Za sprawą tego samorządy są mogły podpisywać umowy przy sprawie realizacji budynków mieszkalnych z inwestorami. Cała ustawa ma wejść w los od stycznia 2019 r. i wtedy najemcy uzyskają pierwsze dopłaty.Aktualności

facebook - livemap - mapa relacji na żywo

Facebook - livemap - mapa relacji na żywo

Relacje live na Facebooku były strzałem w dziesiątkę - skwapliwie korzystają wraz z nich zarówno media, politycy, biznes, jak i osobni użytkownicy. Ale dopiero odwzorowanie wszystkich live'ów na FB pokazuje…...

ewakuacja lotniska w Londynie

Ewakuacja lotniska w Londynie

Lotnisko po Londynie zostało ewakuowane, na tym, jak 26 podróżnych uskarżało się na bariery z oddychaniem. Dwie osoby zabrano do szpitala - informuje BBC. Obecnie lotnisko wróciło do normalnej robocie. Istniało podejrzenie…...

europejski rynek piłkarski - referat Deloitte

Europejski rynek piłkarski - referat Deloitte

Piłka nożna to nie tylko wielkie emocje sportowe, ale także wielkie pieniądze. W okresie 2015/2016 przychody europejskiego rynku futbolowego zbliżyły się do odwiedzenia kwoty 25 mld euro - wynika z 26.…...

eSET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie  Tech

ESET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie Tech

Hakerzy zainfekowali złośliwym oprogramowaniem trzy firmy energetyczne i transportowe w Polsce i na Ukrainie i możliwe, że planują destrukcyjne cyberataki - poinformował Reuters, powołując się w raport słowackiej firmy ESET. Nie…...

«Emeryturę plus» otrzymają też ludzie z matczyną emeryturą

«Emeryturę plus» otrzymają też ludzie z matczyną emeryturą

Przelew z ZUS na 888 złotych. Jest decyzja Sejmu Belka o obietnicach PiS. "Przyjdzie Wigilia i wiadomo, gdzie karpie się znajdą" Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Jak innego mówi premier, jakie możliwości…...

elektryczne auta w Polsce. Infrastrukturę pomogą zbudować Duńczycy  Moto

Elektryczne auta w Polsce. Infrastrukturę pomogą zbudować Duńczycy Moto

Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nową trasą Duży czyn w autosalonach. Te modele wybierano najczęściej Zmiany po egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...