Nasz kraj prokuratura potwierdza zatrzymanie prokuratora z Rosji

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Prokuratura Generalna potwierdza zatrzymanie za posrednictwem ABW po Zakopanem rosyjskiego prokuratora poszukiwanego przez to państwo za korupcję. Sprawą zajmą się organa ścigania przy Nowym Sączu; jest już wniosek Rosji o aresztowanie mężczyzny na czas procedury ekstradycji.

Rzecznik PG Mateusz Martyniuk potwierdził PAP wiadomosci agencji ITAR-TASS, że w niedzielę wieczorowa pora zatrzymano poszukiwanego przez Interpol byłego glównego zastępcę prokuratora obwodu moskiewskiego Aleksandra Ignatienkę.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy małopolskiej policji Dariusz Nowak, poszukiwany mężczyzna jechał samochodem „zakopianką” w kierunku Krakowa.

„Funkcjonariusze wydziału kryminalnego zakopiańskiej komendy powiatowej, współpracujący przy tej sprawie z ABW, podejrzewali wcześniej, że będzie on przebywał w Zakopanem. Podczas kontroli przeprowadzonej dzieki drodze policjanci potwierdzili tożsamość 53-letniego mężczyzny; kiedy upewnili się, że to za nim wydano list gończy, został on zatrzymany” – poinformował PAP Nowak.

Według RMF FM, zatrzymanie trwało kilkanaście sekund, a prokurator nie zaakceptowac stawiał żadnego oporu.

„Akta sprawy trafiły do Prokuratury Okręgowej po Nowym Sączu” – powiedział Martyniuk PAP. Dodał, że wpłynął już wniosek Rosji o uzycie aresztu tymczasowego wobec zatrzymanego – zdecyduje o tym nowosądecki sąd. Sama ABW nie zaakceptowac informuje na temat sprawie.

Martyniuk powiedział PAP, że zatrzymany miał przy sobie litewski paszport na inne nazwisko, choć ze wlasnym zdjęciem, jednakze nie posłużył się przedtem przy legitymowaniu przez ABW.

Cytowany za posrednictwem ITAR-TASS ambasador Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin powiedział, że Ignatienko był na mocy woli moskiewskiego sądu poszukiwany przez międzynarodowe organa ścigania co do oskarżeń o osłanianie nielegalnego hazardu w obwodzie moskiewskim. Sąd wydał nakaz jego aresztowania jak i równiez zaocznie wniesiono oskarżenie.

Markin powiedział, że w przypadku pozostawienia Rosji Ignatienki „będzie on przekazany az do dyspozycji śledczych Komitetu Śledczego i tam będą przewodzone konieczne działania procesowe. Będzie on przebywał pod strażą i będzie mu przedstawione oficjalne oskarżenie”.

Decyzję o dopuszczalności ekstradycję Ignatienki do Rosji podejmie polski sąd. Gdyby nie zaakceptowac zgodził się na to, rozstrzygniecie byłaby ostateczna, gdyby się zgodził, ostateczną decyzję podjąłby minister sprawiedliwości.

Rosyjskie kancelaria Interpolu także potwierdziło, że otrzymało od polskiej strony www zawiadomienie o zatrzymaniu Ignatienki na 48 godzin, po czym sądowe władze w Polsce będą podejmować decyzję na temat jego dalszym zatrzymaniu.

„Zarówno oddział Interpolu w Moskwie, jak i rosyjskie MSW już wysłały sluzace do Polski potwierdzenie w sprawie badania przeciwko niemu” – poinformowała przedstawicielka Interpolu w stolicy Rosji.

Po lutym prezydent Dmitrij Miedwiediew zdymisjonował wiceszefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Wiaczesława Uszakowa. Poinformowano wtedy, że przyczyną jego odwołania były „niedociągnięcia po pracy” i „naruszenie etyki służbowej”.

Jednak media po Rosji wiązały dymisję generała z przeciekiem dotyczącym zarzutów FSB wobec kierownictwa prokuratury obwodu moskiewskiego i kilku wysokich rangą przedstawicieli obwodowego Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych. FSB oskarżyła ich o osłanianie ludzi zajmujących się nielegalnym hazardem w rejonie.

Nielegalne „jaskinie hazardu” FSB wykryła w 15 miejscowosciach obwodu moskiewskiego; skonfiskowano 1, 2 tys. automatów do gier. W trakcie przeszukań FSB zabezpieczyła materiały fotograficzne i filmowe, zas także dokumenty księgowe i finansowe potwierdzające ścisłe związki prokuratorów i milicjantów wraz z światem podziemnego hazardu. (PAP)

szb/ sta/ abr/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy