Memorandum to błąd spółek – uważa wicepremier Piechociński

Memorandum to błąd spółek – uważa wicepremier Piechociński
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński uważa, że w sprawie tzw. memorandum gazowego _ błędy zostały popełnione w stopniu spółek _, które nie poinformowały we właściwy sposób decydentów w szczeblu politycznym.

Odnosząc się do odwołania ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, Piechociński ocenił, że _ po polityce często ponosi się konsekwencje okrezny za wlasne decyzje, ale za podległych sobie jednostek _.

a mianowicie _ Wciaz nie czytałem raportu (przygotowanego przez szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza), nie zaakceptowac znam jego zawartości jak i równiez wniosków. Przy polityce często ponosi się konsekwencje okólny za wlasne decyzje, jednak za podległych sobie jednostek. W mojej ocenie 3/4 czy 9/10 decyzji przedstawienie premierowe bierze się z owego obszaru _ – mówił wicepremier dziennikarzom w Sejmie.

Według niego _ błędy zostały popełnione na poziomie spółek i ładu korporacyjnego, zarządów, rad nadzorczych, które nie poinformowały we właściwy sposób, z właściwą powagą, decydentów na poziomie politycznym _.

Według wicepremiera w sprawie memorandum gazowego niedostatek było właściwej relacji między spółkami a nadzorem skarbu państwa.

Piechociński zwrócił uwagę, że część spraw energetycznych, choćby regulacji w polityce energetycznej i nadzoru właścicielskiego nad kopalniami, należy do Ministerstwa Ekonomii, Ministerstwo Środowiska zajmuje się kwestiami gazu łupkowego jak i równiez wszystkiego, _ co wydaje sie byc wokół owego, jeśli chodzi o kopaliny i sprawy środowisko _.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/84/m268116.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/minister;budzanowski;odwolany,243,0,1291251.html)*Minister Budzanowski odwołany *Donald Tusk ujawnił powody i zdradził, kto przejmie pieczę nad państwowymi spółkami. Z kolei a mianowicie mówił a mianowicie Ministerstwo Skarbu ma po swej gestii nie tylko realizację programu jądrowego, ale i nadzór właścicielski morzem podstawowymi grupami energetycznymi jak i równiez gazowymi. – _ Umówiliśmy się sposród premierem, że w przyszłym tygodniu dużą część periodu poświecimy analizie rozwiązań systemowych _ – dodał wicepremier.

Premier poinformował o odwołaniu ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego; ma jego zastąpić Włodzimierz Karpiński, obecny wiceszef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Dymisja ma związek z memorandum gazowym podpisanym na początku kwietnia w Petersburgu poprzez Gazprom i EuRoPol Gaz. Następnego poranka po podpisaniu memorandum Tusk mówił, że nic o tym nie wie.

Akcjonariuszami EuRoPol Gazu (spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego) są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji).

Szef rządu powiedział w piątek, że mimo _ wysokiej marki kwalifikacji jak i równiez osobistej uczciwości ministra skarbu _ uważa, że _ funkcja nadzorcza, kluczowa z perspektywy premiera, nie była sprawowana w sposób wystarczający _. Jak oświadczył, musi przywrócić pełny nadzór w ramach kwalifikacji ministra skarbu i uzyskać przekonanie, że minister skarbu skutecznie wypełnia funkcje nadzorcze, poprzez właściwy dobór jednostek i właściwą współpracę wraz z spółkami Skarbu Państwa.

Po ocenie przedstawienie premierowe wydarzenia dotyczące memorandum maja obowiazek skłonić az do dyskusji na temat. zmian ustrojowych w sprawy zarządzania energetyką. – _ Ta dysputa powinna się pilnie zakończyć konkluzją. Być może taką konkluzją będzie jednolity nadzór nad całą energetyką. Zas więc na przykład, o czym już wspomniałem, ministerstwo energetyki lub pełnomocnik rządu, który miałby nadzór nad całością tego przedmiotu _ a mianowicie powiedział kierownik rządu, pytany, kto będzie kreował politykę energetyczną.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy