Dlaczego w telewizji w wakacje nie ma nic ciekawego?

Stacje telewizyjne nie chcą latem zwracać walki o widza. TVN polski kolejny raz zainwestuje w wakacyjne premiery, po raz pierwszy własny serial w letnie dni puszczać w obieg będzie też TVP. Polsat postawi zaś jedynie w koncerty.

Nie zostanie odkryciem napisać, że urlop to okres, gdy widownia telewizji spada, bo sporo ludzi jest na… wczasach. Zaskoczeniem nie jest także, że w konsekwencji ceny broszurek są niższe i stacje telewizyjne emitują głównie sceny filmowe, seriale zagraniczne oraz liczne powtórki programów i seriali nadawanych premierowo w dawnych miesiącach i latach.

- Duże stacje obawiają się emisji premierowych odcinków w okresie letnim, spośród uwagi na niższe oglądalności, które mogą nie zapewnić "zwrotu z inwestycji". Poza tym od kilku lat obserwujemy wzrastające znaczenie stacji niszowych, które szczególnie latem wzmagają swój udział w oglądalności - tłumaczy Business Insider Polska Kamil Chwajoł, integrated communication planner buyer w agencji mediowej MEC.

Jednak w 2015 r. TVN postanowił zmienić tenże stan, nie przerywając w miesiące wakacyjne emisji dziennego serialu "Na Wspólnej". Wówczas był dobry ruch - serial utrzymał stałą widownię. Tymczasem emitowane z przedtem równolegle w TVP2 "Barwy szczęścia", które miały przerwę wakacyjną, we wrześniu zanotowały spadek oglądalności.

"Projekt lady" wakacyjnym hitem TVN

Rok później TVN dołożył do swojej ramówki reality-show "Projekt lady" z Małgorzatą Rozenek w roli prowadzącej, zaś także dwa programy reality o charakterze wnętrzarskim "Dom marzeń" i "Polowanie w mieszkanie". Ten ruch również okazał się sukcesem - show z udziałem Rozenek śledziło co tydzień niemal 2 mln widzów, przynosząc TVN pozycję lidera rynku TV w paśmie swoim emisji.

- Program, m. in. dzięki letniej emisji, spotkał się wraz ze sporym zainteresowaniem, a duży udział, szczególnie wśród młodocianych, można bez trudności wytłumaczyć widocznym brakiem alternatywnych propozycji ze strony konkurencji - twierdzi Chwajoł.

Teraz TVN ponownie do wakacyjnej ramówki włoży "Na Wspólnej" i kolejne edycje "Projektu lady" i "Domu marzeń". Bogdan Czaja, zastępca dyrektora programowego Grupy TVN, tłumaczy Business Insider Polska, że w emisji premier latem rozchodzi przede wszystkim o złagodzenie spadku oglądalności kanału po tym okresie.

Ranga TVN na rynku wydaje się być bardziej niż u konkurencji oparta na lokalnej produkcji, mamy też bardziej wymagającą widownię, która w niemałej części ma do wyboru więcej kanałów i portali wideo. Wszystko to wraz sprawia, że w takowym powtórkowym sezonie - podczas gdy kończą się premierowe emisje programów rozrywkowych i seriali - wyniki spadają naszej firmie bardziej niż innym. Nie zaakceptować możemy sobie zagwarantować naprawdę głębokie spadki, więc inwestujemy we własne programy.

Wiceszef programowy TVN zwraca uwagę również na to, hdy emisja premier w wczasy telewizji ma też istota w kontekście serwisu Player. pl, gdzie trafiają miejsca z tradycyjnej anteny. - Tam też musimy przedstawić widzom coś świeżego, zaś nie tylko wywieszać przekaz "Zapraszamy ponownie we wrześniu" - uzasadnia Czaja.

- Okres wakacyjny charakteryzuje się mniejszą regularnością, co przekłada się na zjawisko, że widz jest więcej skłonny oglądać to, co w danej chwili go zainteresuje, niż to do odwiedzenia czego jest przyzwyczajony. Jednak, jak pokazują przykłady "Projektu lady" czy "Na Wspólnej", których oglądalność była zadowalająca, jeśli świeży rad będzie pojawiać się przy lecie również na wielkich stacjach, to widzowie wybiorą właśnie go - uważa ekspert z agencji MEC.

TVP1 zaczynać pracować podobnie jak TVN

Nie zadziwia więc, że konkurenci powoli zaczynają postępować podobnie jak na przykład TVN. W naszym roku po raz główny premierowy polski serial w lecie emitować będzie TVP1. Rozchodzi o nową produkcję paradokumentalną "Komisariat", opowiadającą o pracy policji. Oglądać ją będzie można w dobrym paśmie, bo w dni powszednie (poza piątkami) po "Teleexpressie". Ponadto na antenie TVP nadal będą emitowane "świeże" odcinki seriali zagranicznych, w widzów czekają też imprezy zorbanizowane czy inne wydarzenia.

Śladem TVN na razie nie planuje pójść Polsat. - Nigdy nie produkowaliśmy programów i seriali do odwiedzenia emisji latem. Stawiamy dzięki koncerty i kabarety, jakich jest obecnie w ramówce więcej niż w historii - mówi nam jednostka z Polsatu. Już 14 czerwca br. widzowie filtrów zobaczą koncert "Wrocław w rytmie disco", a w lipcu br. - "Disco Hit Festiwal" w Kobylnicy i "Przebojowe lato Radia ZET" w Kołobrzegu.

Jednak w tej chwili stacji ów strategia się opłaca. Mimo powtórek to Polsat po zeszłe wakacje był liderem rynku telewizyjnego w Polsce, notując wzrost udziału aspektem wakacji 2015 roku. Spośród kolei stawiający na premierowe pozycje TVN w lipcu ub. r. notował postęp udziału, ale w sierpniu już tracił.Aktualności

digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Digital Shapers 2018 - lista wybitnych osobowości cyfrowego świata

Technologiczny wyścig utrzymuje w najlepsze. Jaką pozycję na świecie zajmuje Polska? Według autorów raportu DESI 2018 (Digital Economy and Society Index) porównującego stopień cyfryzacji gospodarek w UE Nasz kraj zajmuje niechlubne 24. obszar.…...

deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Deseat. me - usuwanie sędziwych kont z internetu

Spotify, Netflix, Facebook, Evernote, Medium – internetowych serwisów i usług jest na tyle dużo, że można pogubić się, w których spośród nich zakładałeś już rachunek rozliczeniowy. Nawet jeśli nie korzystasz…...

deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jednakże obecnie deficyt nie maleje, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go nadal zwiększyć…...

darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od momentu rodziców to jeden wraz ze sposobów finansowego wsparcia pociechy. W tym przypadku obdarowany nie powinien płacić podatku, ale to nie znaczy, że nie musi faktu darowizny zgłaszać fiskusowi.…...

dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu  Informacje

Dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu Informacje

Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Zwiększy najęcie dwukrotnie Allegro zwalnia i stawia na…...

członek RPP o obawach zanim impulsem fiskalnym

Członek RPP o obawach zanim impulsem fiskalnym

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej, Kamila Zubelewicza w RPP znalazły się obawy, że impuls fiskalny może przyczynić się do odwiedzenia przeciętnego wzrostu poziomu wartości nawet o 1 pkt proc. w skali…...