Facebook - livemap - mapa relacji na żywo

Relacje live na Facebooku były strzałem w dziesiątkę - skwapliwie korzystają wraz z nich zarówno media, politycy, biznes, jak i osobni użytkownicy. Ale dopiero odwzorowanie wszystkich live'ów na FB pokazuje, jak genialne wydaje się być to narzędzie. Co dziwaczne, Facebook mapą specjalnie się nie chwalił.

Co to jest livemap dzięki FB?

Jeśli ktoś nie zaakceptować usłyszał o Facebookowej livemapie od znajomego - tak jak ja - raczej nie miał jak odkryć jej uroków. W głównym panelu serwisu wystarczy nacisnąć na liście po lewej stronie "Transmisje wideo dzięki żywo" albo wpisać w oknie adresu przeglądarki www.facebook.com/livemap.

Jak sama nazwa określa, jest to mapa wszystkich transmisji live na kuli ziemskiej. Dzięki niej jesteśmy wstanie oglądać relacje, które inaczej nie miałyby szans dotrzeć do nas jako konsumenta. Wbrew pozorom, w jednej chwili takich transmisji nie wydaje się zazwyczaj bardzo dużo - od momentu kilkunastu do kilkudziesięciu. Wbrew małej liczby, i naprawdę pozwala to nam zajrzeć w naprawdę każdy, chociażby najmniejszy zakątek świata.

Co więcej, po najechaniu kursorem myszki na daną kropkę live'a, jeśli poczekamy sekundę, zobaczymy promienie do wszystkie państw, w których jakiś człowiek ogląda daną relację.

Foto: Facebook. com

Od wschodów słońca w Nowym Jorku do relacji z mszy

Mapę sprawdzałem codziennie przez w porządku. 2 tygodnie, w różnych porach dnia. Oczywiście, w zależności od godziny, w różnych częściach świata relacji live jest odpowiednio więcej lub mniej. Dlatego, jeżeli ktoś np. chce przeglądać obywateli USA, większe szanse będzie miał w ciągu nocy.

W trakcie tych 2 tygodni widywałem naprawdę dziwaczne rzeczy - niektóre straszne, inne po prostu obrzydliwe, jeszcze inne wzruszające albo śmieszne. To trochę jak oglądanie filmików na YouTube, tylko na żywo. W ten sposób obejrzałem m. in.:

 • wschód słońca w nowojorskim Central Parku,
 • amatorski rap-koncert trójki nastolatków z Atlanty, z kanapą i mamą wołającą na obiad w tle
 • przemówienie kapłana bardziej nieokreślonej religii w Afryce
 • parę staruszków, którzy pragnęli przekonać mnie do wkroczenia w szeregi jakiegoś odłamu kościoła oraz dowodzili zdrowotnych właściwości glinianych figur Jezusa
 • protest muzułmanów w Szwecji
 • mszę w jakimś kościele we Włoszech
 • naukę gotowania prowadzoną przez mamę i córkę

Ludzie relacjonują literalnie wszystko i niemal wzdłuż i wszerz. Oczywiście, pełno jest też live'ów mediów, przedsiębiorstw czy polityków, ale zazwyczaj są one równie nudne, co skakanie po kanałach telewizyjnych.

Foto: Nasza klasa. com

Co FB zrobi wraz z seksem, reklamą i piractwem?

Udało mi się jednakże wyróżnić trzy typy transmisji, z którymi Facebook zapewne będzie musiał coś zrobić, bo albo mogą burzyć prawo, albo trzeba określić ich przydatność dla interesu.

Są to: seks-kamerki; streamowanie live kreskówek, seriali i meczów piłki nożnej oraz coś w typu zakupów telemango, w skrócie - reklama.

Seks-kamerki to nic nowego, przekształca się jedynie medium. Zapytanie jest zasadnicze: czy po ogóle i ewentualnie na ile Facebook pozwoli rozbierać się na live'ach. Przy tej chwili jednak nic nie stoi na drodze, by transmitować nawet seks i raczej wątpliwe, żeby serwis Zuckerberga zdążył terminowo zablokować taką transmisję.

O wiele większym tematem będzie piractwo - ciężko inaczej określić "relacjonowanie" on-line serialu z Netflixa (z widocznym paskiem postępu oglądania! ). Sama transmisja była w dobrej jakości. Po świetle prawa jest wówczas jednak nadal rozpowszechnianie konkretnego utworu bez zgody pisarza. Najwięcej tego typu live-streamingu widziałem na terenie Japonii, w którym miejscu użytkownicy udostępniają głównie anime.

Ostatni rodzaj, innymi słowy coś w rodzaju telezakupów lub programu reklamowego, to najmniejszy problem gwoli FB - zapewne w tej chwili na etapie tworzenia live'ów, Zuckerberg i jego ludzie traktowali to jako następne pole do zwiększania przychodów. Biorąc pod uwagę, hdy swoje relacje mają całe media czy firmy - łatwo znaleźć tu potencjał do zarobków.

Pomijając jednak te trzy rodzaje live'ów, nad mapą możemy spędzić godziny - jak i również to mimo stosunkowo jeszcze małej liczby transmisji. I tylko z Rosji live'ów jest jak na lek.

Tagi: facebook social publikatory media społecznościowe Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

ewakuacja lotniska w Londynie

Ewakuacja lotniska w Londynie

Lotnisko po Londynie zostało ewakuowane, na tym, jak 26 podróżnych uskarżało się na bariery z oddychaniem. Dwie osoby zabrano do szpitala - informuje BBC. Obecnie lotnisko wróciło do normalnej robocie. Istniało podejrzenie…...

europejski rynek piłkarski - referat Deloitte

Europejski rynek piłkarski - referat Deloitte

Piłka nożna to nie tylko wielkie emocje sportowe, ale także wielkie pieniądze. W okresie 2015/2016 przychody europejskiego rynku futbolowego zbliżyły się do odwiedzenia kwoty 25 mld euro - wynika z 26.…...

eSET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie Tech

ESET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie Tech

Hakerzy zainfekowali złośliwym oprogramowaniem trzy firmy energetyczne i transportowe w Polsce i na Ukrainie i możliwe, że planują destrukcyjne cyberataki - poinformował Reuters, powołując się w raport słowackiej firmy ESET. Nie…...

«Emeryturę plus» otrzymają też ludzie z matczyną emeryturą

«Emeryturę plus» otrzymają też ludzie z matczyną emeryturą

Przelew z ZUS na 888 złotych. Jest decyzja Sejmu Belka o obietnicach PiS. "Przyjdzie Wigilia i wiadomo, gdzie karpie się znajdą" Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Jak innego mówi premier, jakie możliwości…...

elektryczne auta w Polsce. Infrastrukturę pomogą zbudować Duńczycy Moto

Elektryczne auta w Polsce. Infrastrukturę pomogą zbudować Duńczycy Moto

Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nową trasą Duży czyn w autosalonach. Te modele wybierano najczęściej Zmiany po egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...

ekspert: Zmiany w opodatkowaniu firm cyfrowych korzystne dla fiskusa Tech

Ekspert: Zmiany w opodatkowaniu firm cyfrowych korzystne dla fiskusa Tech

Wprowadzenie międzynarodowych zasad odnoszących się opodatkowania zysków firm spośród gospodarki cyfrowej byłoby pożądane dla fiskusa i pomoże rozwiać wątpliwości firm lokalnych, które chciałyby świadczyć pomoce za granicą – ocenia doradca podatkowy…...