Kryzys zadłużenia da się przezwyciężyć? Oni mają nietypowy zamiar

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Anarchiści mają własną koncepcję bitwy z kryzysem zadłużenia. Ich zdaniem panstwa powinny zwyczajnie zaprzestać spłacania swych długów i już byłoby na kryzysie.

_ – Ani centa wierzycielom _ – zażądał Aristid Pedraza, jeden z głównych wizjonerów Międzynarodówki Federacji Anarchistycznych (IAF) podczas inauguracji _ Światowego Spotkania Anarchizmu _ po szwajcarskim Saint-Imier. Jego zdaniem przywódcy Niemiec, Francji czy Francji nie potrafią znaleźć właściwej odpowiedzi w kryzys zadłużenia.

Inny działacz IAF Fred Gautheron dowodzi stanowczo, że jedyną receptą na trwałe przezwyciężenie tego rodzaju kryzysów kapitalizmu jest _ libertariański komunizm bez barier klasowych _. Aby to osiągnąć, _ uciskani robotnicy _ musieliby _ solidarnie zewrzeć szeregi i walczyć środkami pokojowymi _. Mogłyby to być wielkie strajki i nieposłuszeństwo obywatelskie.

Agencja dpa odnotowuje, że _ Światowe Zgromadzenie Anarchizmu _ zorganizowano wraz z okazji ważnego dla anarchistów jubileuszu. Przed 140 laty w zajeździe w Saint-Imier spotkali się na _ Światowym kongresie _ anarchistyczni przeciwnicy Międzynarodówki Karola Marksa i powołali Międzynarodówkę Antyautorytarną. W ruchu robotniczym anarchiści zawsze stanowili mniejszość. Jednakze – odnotowuje dpa a mianowicie przyznaje im się, że na długo przed kultem Stalina i gułagami po Związku Radzieckim przestrzegali poprzednio zagrożeniami autorytarnego socjalizmu.

Obecne pięciodniowe zebranie w Saint-Imier ma służyć wymianie doświadczeń i przedyskutowaniu _ różnych sposobów sprzeciwu _. Architekcirealizatorzy spodziewają się, że ogólem zgromadzi to siano do 3 tysięcy aktywistów i sympatyków.

Pedraza podkreślał w środę, że ciekawosc ideologią anarchistyczną wyraźnie wzrosło za sprawą europejskiego krachu zadłużenia. W jego opinii _ w obliczu dyktatur komunistycznych rozwiały się marksistowskie iluzje _, zas _ wolny rynek chwieje się od kryzysu do kryzysu _ i nie podaje rozwiązań problemów społecznych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy