KRRiT potrzebuje wyjaśnień od momentu Radia Maryja

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Przewodnicząca Krajowej Wskazówki Radiofonii jak i równiez Telewizji wystąpiła do Radia Maryja o wyjaśnienia w sprawie felietonu Stanisława Michalkiewicza, który wyemitowano przy marcu w antenie stacji – powiedział we wtorek PAP rzecznik przewodniczącej KRRiT Tomasz Różański. Sprawą tą zajmuje się też toruńska prokuratura.

W felietonie, wyemitowanym w toruńskiej rozgłośni Michalkiewicz powiedział m. in.: „gdy my tu jesteśmy zajęci wprowadzaniem demokracji w Ukrainie jak i równiez Białorusi, od momentu tyłu zachodzą nas +Judajczykowie+, próbując wymusić na wlasnym rządzie zapłatę haraczu zwanego dla niepoznaki rewindykacjami”. Mówił też, że Polska wydaje sie upokarzana poprzez Żydów za posrednictwem awantury „na terenie oświęcimskiego obozu, rozdmuchiwanie incydentu przy Jedwabnem, natomiast obecnie – trwające przyrzadzania do obszernej propagandowej rozrywki w Kielcach w rocznicę tzw. pogromu”.

Różański powiedział, że Kruk wystąpiła na temat wyjaśnienia w czwartek. „W ciągu tygodnia do dwóch powinniśmy otrzymać odpowiedź” – zaznaczył. Dodał, że ciezko w tej chwili powiedzieć, jakie rezultaty mogą spotkać rozgłośnię. „Trudno mówić o konsekwencjach poprzednio uzyskaniem wyjaśnień. Są zbudowane zarzuty, czekamy więc na ustosunkowanie się do nich i wyjaśnienia ze witryny radia” a mianowicie powiedział Różański.

Zarzuty o których mowa sformułowało m. in. Towarzystwo Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”, które przy skardze do KRRiT zwracało uwagę dzieki antysemicki koloryt felietonu Michalkiewicza. Stowarzyszenie nie poprzestało na skardze sluzace do KRRiT.

„Skierowaliśmy zawiadomienie w związku z tym jak i równiez kolejnym felietonem Michalkiewicza, ponieważ w nim również pojawiły się podobne treści. Nasze zawiadomienie zostało dołączone do wcześniejszego zawiadomienia przy tej sprawie, które złożyło Stowarzyszenie wykladzinom. Jana Karskiego z Kielc” – powiedziała PAP Sawicka.

Prokuratura Rejonowa w Toruniu wszczęła śledztwo w tej sprawie na koniec kwietnia.

Oburzenie felietonem wyraziła też m. in. Podpowiedz Etyki Mediów. Według niej wypowiedź Michalkiewicza była antysemicka i wygloszona „językiem nienawiści”. Rada zaapelowała też az do Radia Maryja, „rozgłośni przedstawiającej się jako katolicka, o zaniechanie analogicznych publikacji”. Poza tym, jak powiedział Różański, sluzace do KRRiT napłynęła też „cała masa prywatnych skarg przy tej sprawie”.

KRRiT poprzez długi termin nie mogła zająć się felietonem Michalkiewicza, ponieważ od momentu 29 marca, kiedy ukazał się Kurier Ustaw numer 51 wraz z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego co do częściowej niekonstytucyjności tzw. ustawy medialnej, przewodnicząca KRRiT Elżbieta Kruk nie mogła podejmować żadnych woli. Trybunał uznał bowiem, że przepis, wedle którym przewodniczącego KRRiT powołuje i odwołuje prezydent, wydaje sie niezgodny wraz z konstytucją. Dlatego od momentu jego ogłoszenia Kruk pełniła tylko „organizacyjną funkcję przewodniczącego posiedzeń KRRiT”.

Tymczasem według artykułu 10. ustawy o radiofonii i telewizji to właśnie przewodniczący KRRiT ma upowaznienie wezwać nadawcę do wyjaśnień, czy ukarać. Po znowelizowaniu ustawy na temat rtv 17 maja KRRiT ponownie wybrała Kruk dzieki przewodniczącą Porady.

12 kwietnia dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk odniósł się do felietonu na antenie toruńskiej rozgłośni. „Jeżeli ktoś poczuł się dotknięty wypowiedziami u nas poszczególnego spośród wybitnych polskich felietonistów, to wydaje sie byc nam bardzo przykro. Nikt nie miał zamiaru uczynić jakiejkolwiek i komukolwiek przykrości czy krzywdy. Szanujemy każdego człowieka, niezależnie od narodowości, stanu, stuleciu, rasy lub religii” – powiedział o. Rydzyk. (PAP)

js/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy