InterSTUDENT – wybrano najlepszych studentów zagranicznych w naszym kraju

InterSTUDENT – wybrano najlepszych studentów zagranicznych w naszym kraju
27 lipca, 2020
Category: inne

Siarhei Samuseu z Białorusi, Agnieszka Maceikianec z Litwy i Katarzyna Siuda z Kanady pozostali zwycięzcami I edycji konkursu InterSTUDENT na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce – poinformowała PAP Lidia Jastrzębska sposród Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, która jest organizatorem konkursu.

Wręczenie nagród odbędzie się w sobotę wieczorem w czasie gali nagród środowiska studenckiego Prostudent Parlamentu Studentów RP w warszawskim Klubie Palladium.

Konkurs InterSTUDENT kierowany wydaje sie byc do studentów zagranicznych studiujących na polskich uczelniach zarówno publicznych, oraz niepublicznych, w studiach w języku polskim, jak i w językach obcych. „Chodzi o wyróżnienie osób, których działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie” a mianowicie powiedziała Jastrzębska.

Kandydatów mogły zgłaszać władze uczelni, wydziałów, uczelniane biura współpracy międzynarodowej, samorządy studenckie, organizacje studenckie oraz koleżanki i koledzy ze studiów. Przy ocenianiu kandydatów brana była pod uwagę ich aktywność w środowisku studenckim – kulturalna, społeczna, eko, sportowa a mianowicie działania dla wielokulturowości a takze dobre rezultaty w nauce. Wyłoniono 3 laureatów a mianowicie najlepszego studenta studiów licencjackich, magisterskich jak i równiez doktoranckich.

Siarhei Samuseu sposród Białorusi jest studentem licencjackich studiów anglojęzycznych International Business Economics po Wyższej Uczelni Handlu i Prawa wykladzinom. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, studiuje na kierunku Bachelor of Arts in Business akredytowanym przez University of Wales. Jest twórcą studenckiej strukturze Young Researchers of Economics, zrzeszającej międzynarodowe środowisko „Łazarskiego”.

Agnieszka Maceikianec z Litwy jest studentką IV r. socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od momentu początku studiów zaangażowała się w udzielanie pomocy ludziom przyjeżdżającym do Polski dzieki studia z zagranicy. Działa przy zarządzie oddziału warszawskiego Studenckiej Międzynarodowej Struktury Kresowiaków (SMOK) zrzeszającej młodzież polskiego pochodzenia z krajów byłego ZSRR, studiującą na terytorium polski.

Katarzyna Siuda z Kanady jest doktorantką na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Urodziła się po Bielsku-Białej, miała niespełna 2 lata, kiedy wyjechała se starymi do Kanady. Studiowała po Stanach Zjednoczonych na University of Pittsburgh przy Pensylwanii a mianowicie ma licencjat z neurologii. Jest przewodniczącą American Student Government dzieki Uniwersytecie Medycznym. Uprawia wyczynowo pływanie a mianowicie jest mistrzynią Polski na 400 m stylem zmiennym.

Nagrodę specjalną Przewodniczącego Parlamentu Studentów RP i Prezesa Fundacji Szkolnej „Perspektywy” otrzymał Errol Muzawazi z Zimbabwe, student V roku uprawnienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzawazi wydaje sie byc założycielem Afrykańskiego Koła Naukowego UJ, organizatorem trzech edycji Festiwalu Afrykańskiego. Odbył doswiadczenia w Międzynarodowym Trybunale Karnym ONZ dla Rwandy przy Tanzanii. Przy 2006 r. pobił rekord Guinnessa dzieki najdłuższe przemówienie – mówił przez 102 godziny.

Turniej zorganizowano obok wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Z danych GUS wyplywa, że przy roku akademickim 2007/2008 po polskich szkołach wyższych wszelkich typów kształciło się nieopodal 2 mln studentów, w ponizszym ponad trzynascie, 5 tys. cudzoziemców a mianowicie stanowili oni 0, 71 proc. kazdego studiujących w kraju. Najliczniejszą grupę studentów zagranicznych uczących się w Polsce, stanowią studenci z krajów europejskich, najwięcej z Ukrainy, Białorusi, Norwegii jak i równiez Szwecji. (PAP)

dsr/ hes/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy