Hortex planuje grupowe zwolnienia

Hortex planuje grupowe zwolnienia
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

160 do 170 osób mają objąć grupowe zwolnienia w wytwarzającym mrożonki wraz z warzyw i owoców zakładzie Hortexu po Rykach (Lubelskie). Powodem wydaje sie byc rosyjskie embargo na import mrożonek.

_ – Przy ostatnich miesiącach nastąpił gwałtowny spadek zamówień na towary wytwarzane w Oddziale w Rykach, jakie mozliwosci jest związane z zapoczatkowaniem przez Federację Rosyjską embargo na przywóz towarów większości mrożonych warzyw i owoców. W tym przypadku utrzymywanie po Oddziale w Rykach zatrudnienia na obecnym poziomie groziłoby generowaniem nadmiernych kosztów, pogłębianiem strat finansowych i mogłoby zagrozić stabilności finansowej całej Grupy Hortex _ a mianowicie poinformowała w czwartek rzeczniczka Grupy Hortex Beata Łosiak.

Zakład przy Rykach wydaje sie oddziałem spółki Polski Ogród, należącej sluzace do Grupy Hortex. Zakład najmuje obecnie około 360 osób. Zarząd spółki – podała Łosiak – zamierza przeprowadzić reorganizację ryckiego zakładu jak i równiez w pierwotnym kwartale przyszłego roku przeprowadzić w nim zbiorowe zwolnienia, które mają objąć 160 az do 170 osób. W grudniu mają być przeprowadzone konsultacje ze związkami zawodowymi i radą pracowniczą dotyczące warunków zwolnień.

_ – Zwalniani pracownicy będą mogli liczyć na odprawy oraz warsztaty i pomoc w poszukiwaniu nowych stanowisk zatrudnienia _ a mianowicie zapewniła Łosiak.

Związkowcy z ryckiego Hortexu liczą na to, że skala zwolnień będzie mniejsza jak i równiez uda się uzyskać pomocna dlon ze witryny władz. a mianowicie _ Wiadomość o zwolnieniach to dla osób zaskoczenie, choć wiedzieliśmy na temat trudnościach na rynku rosyjskim. Tam trafiało większość naszej wytwórczosci. Będziemy po negocjacjach starali się doprowadzić do zmniejszenia liczby zwalnianych i zapewnienia im jakim sposobem najlepszych warunków, bo przy naszej rejonie nie ma robocie _ – powiedział przewodniczący Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Hortex Holding w Rykach Andrzej Szarek.

_ – Wystąpiliśmy też do namiestnika i starosty, aby zainteresowali czynniki rządowe naszą sytuacją i pomogli uzyskać jakieś wsparcie. Jeśli rolnicy otrzymać mają rekompensaty z powodu strat spowodowanych poprzez rosyjskie embargo, to jak i równiez my powinniśmy. Chodzi na temat utrzymanie tego zakładu, gdyby rosyjskie embargo się przedłużyło _ – dodał Szarek.

Burmistrz Ryk Jarosław Żaczek powiedział, że jeśli dojdzie do zwolnień to będzie to ogromny problem, ponieważ Hortex wydaje sie byc największym pracodawcą w miasteczku liczącym około 10 tys. mieszkańców. – _ To byłaby bardzo duża zakres zwolnień. Ciezko będzie znaleźć inne zatrudnienie, u nas brakuje dużych zakładów pracy. Wydaje sie jeszcze wylacznie mleczarnia zatrudniająca około 220 osób jak i równiez zakłady Juwent, gdzie pracuje około 200 osób. Wspólnie ze starostą będę wspierał związkowców we wszelki możliwy sposób, będę zabiegał na temat spotkanie sposród przedstawicielami rządu, aby szukać jakiejś pomocy _ – powiedział Żaczek.

W powiecie ryckim bezrobocie wynosi 13, 7 proc. W Powiatowym Urzędzie Roboty zarejestrowanych wydaje sie ponad 3 tys. bezrobotnych, w tym przeszlo 1, 1-wsza tys. mieszkańców Ryk. Urząd dysponuje pietnasty ofertami robocie – poinformował p. na temat. dyrektora PUP w Rykach Piotr Gałkowski.

_ – To będzie dla nas duże wyzwanie, jeśli dojdzie sluzace do tych zwolnień, przygotowujemy się do tego. Nadal nie wiemy, jaka będzie rzeczywista ilosc zwolnionych osób, ich ilosc lat, kwalifikacje. To teren rolniczy o pracę nie jest łatwo. Będziemy prowadzili szkolenia ułatwiające odnalezienie się na rynku pracy, poszukamy możliwości zatrudnienia poza Rykami, będzie wsparcie na założenie własnej działalności gospodarki polski _ a mianowicie zapowiedział Gałkowski.

Czytaj więcej w

  • Łukaszenka skrytykował działania Rosji
  • Ocenili skutki sankcji UE jak i równiez rosyjskiego embarga
  • Przewoźnicy jak i równiez sadownicy grożą blokadami
  • Obrońcy praw człowieka krytykują decyzję UE