Action - fiskus obniżył wysokość odsetek

Już przeszło 17 proc. podrożały we wtorek (10 stycznia) akcje Action, jednego z najpopularniejszych w Polsce sprzedawców komputerów i elektroniki (właściciel m. in. znanego serwisu Gram. pl). Spółka, która od momentu sierpnia ubiegłego roku objęta jest postępowaniem sanacyjnym, otrzymała pozytywną decyzję od Urzędu Skarbowego w Warszawie. Skarb państwa zmniejszył wysokość należnych odsetek o 16, 2 mln zł do 6, 9 mln zł.

- Według wyliczeń dokonanych przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie wysokość odsetek od należności głównych, wynosi sześć, 9 mln zł - uprzednio wynosiła 23, 1 mln zł (według kwot podanych przez spółkę po spisie wierzytelności) - co stanowi zmniejszenie wysokości część o 16, 2 mln zł -czytamy w komunikacie.

Action podał, że przedmiotowy wykaz obejmuje zaległości spółki powstałe na bazie decyzji dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie z miesiąca 07 czerwca 2016 r. utrzymanej w mocy decyzją dyrektora Izby Skarbowej przy Warszawie z dnia 24 października 2016 r., należności powstałe na podstawie decyzji dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie z poranka 29 czerwca 2016 r.

- Jednocześnie trwają postępowania odwoławcze od powyżej wymienionych decyzji Urzędów Inspekcji Skarbowych - podsumowano w komunikacie.

Na dane o zmniejszeniu kwoty należnych odsetek inwestorzy zareagowali z wielkim optymizmem. Notowania Action we wtorek przed południem wzrosły ponad 17 proc.

Foto: Investing. com Notowania Action

Piramida zagrożeń Action

Dystrybutor IT od sierpnia ubiegłego roku objęty jest postępowaniem sanacyjnym. To konsekwencja roszczeń urzędów skarbowych w Olsztynie i Stolicy, które uznały, że spółka zawyżyła podatek VAT naliczony do odliczenia w łącznej wysokości 58 mln zł. Miał więc tą kwotę zwrócić.

Ale to nie koniec kłopotów Action. W ubiegłym roku firma utraciła finansowanie z HSBC Polska, a pod koniec grudnia ubiegłego roku wszystkie umowy zawarte z dystrybutorem IT zerwał Samsung Electronics - spośród wyjątkiem umów trójstronnych, tj.: autoryzowanej niewyłącznej umowy dystrybucyjnej z maja 2015 roku kalendarzowego i Sub-Distributor Agreement For Neurologica Products z lutego 2016 roku.

Co więcej, w grudniu SFK (spółka zależna Action) złożyła wniosek o upadłość, po wyniku - jak akcentuje Action - decyzji fiskusa, która pozbawiła SFK gotówki na regulowanie bieżących deklaracji.

- Wniosek o ogłoszenie upadłości był skutkiem utraty przez SFK możliwości regulowania bieżących zobowiązań, czego bezpośrednią, jedyną i wyłączną przyczyną były decyzje Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie - czytamy w komunikacie.

W skali ostatnich dwunastu miesięcy notowania Action są grubo pod kreską. W tym czasie ponieważ akcje potaniały o nieomal 80 proc.

Foto: Investing. com

Wstępne propozycje sanacji zakładają m. in. karencję w spłacie zobowiązań do końca 2017 r. oraz umorzenie odsetek i potencjalnych innych należności. Zobowiązanie główne Action ma być spłacane kwartalnie w dwudziestu równych ratach płatnych po pierwszym kwartale 2018 r.

Tagi: akcje GPW giełda Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie