Action - fiskus obniżył wysokość odsetek

Już przeszło 17 proc. podrożały we wtorek (10 stycznia) akcje Action, jednego z najpopularniejszych w Polsce sprzedawców komputerów i elektroniki (właściciel m. in. znanego serwisu Gram. pl). Spółka, która od momentu sierpnia ubiegłego roku objęta jest postępowaniem sanacyjnym, otrzymała pozytywną decyzję od Urzędu Skarbowego w Warszawie. Skarb państwa zmniejszył wysokość należnych odsetek o 16, 2 mln zł do 6, 9 mln zł.

- Według wyliczeń dokonanych przez Drugi Urząd Skarbowy w Warszawie wysokość odsetek od należności głównych, wynosi sześć, 9 mln zł - uprzednio wynosiła 23, 1 mln zł (według kwot podanych przez spółkę po spisie wierzytelności) - co stanowi zmniejszenie wysokości część o 16, 2 mln zł -czytamy w komunikacie.

Action podał, że przedmiotowy wykaz obejmuje zaległości spółki powstałe na bazie decyzji dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie z miesiąca 07 czerwca 2016 r. utrzymanej w mocy decyzją dyrektora Izby Skarbowej przy Warszawie z dnia 24 października 2016 r., należności powstałe na podstawie decyzji dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie z poranka 29 czerwca 2016 r.

- Jednocześnie trwają postępowania odwoławcze od powyżej wymienionych decyzji Urzędów Inspekcji Skarbowych - podsumowano w komunikacie.

Na dane o zmniejszeniu kwoty należnych odsetek inwestorzy zareagowali z wielkim optymizmem. Notowania Action we wtorek przed południem wzrosły ponad 17 proc.

Foto: Investing. com Notowania Action

Piramida zagrożeń Action

Dystrybutor IT od sierpnia ubiegłego roku objęty jest postępowaniem sanacyjnym. To konsekwencja roszczeń urzędów skarbowych w Olsztynie i Stolicy, które uznały, że spółka zawyżyła podatek VAT naliczony do odliczenia w łącznej wysokości 58 mln zł. Miał więc tą kwotę zwrócić.

Ale to nie koniec kłopotów Action. W ubiegłym roku firma utraciła finansowanie z HSBC Polska, a pod koniec grudnia ubiegłego roku wszystkie umowy zawarte z dystrybutorem IT zerwał Samsung Electronics - spośród wyjątkiem umów trójstronnych, tj.: autoryzowanej niewyłącznej umowy dystrybucyjnej z maja 2015 roku kalendarzowego i Sub-Distributor Agreement For Neurologica Products z lutego 2016 roku.

Co więcej, w grudniu SFK (spółka zależna Action) złożyła wniosek o upadłość, po wyniku - jak akcentuje Action - decyzji fiskusa, która pozbawiła SFK gotówki na regulowanie bieżących deklaracji.

- Wniosek o ogłoszenie upadłości był skutkiem utraty przez SFK możliwości regulowania bieżących zobowiązań, czego bezpośrednią, jedyną i wyłączną przyczyną były decyzje Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie - czytamy w komunikacie.

W skali ostatnich dwunastu miesięcy notowania Action są grubo pod kreską. W tym czasie ponieważ akcje potaniały o nieomal 80 proc.

Foto: Investing. com

Wstępne propozycje sanacji zakładają m. in. karencję w spłacie zobowiązań do końca 2017 r. oraz umorzenie odsetek i potencjalnych innych należności. Zobowiązanie główne Action ma być spłacane kwartalnie w dwudziestu równych ratach płatnych po pierwszym kwartale 2018 r.

Tagi: akcje GPW giełda Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

6 złotych za litr bezołowiówki?  Surowce

6 złotych za litr bezołowiówki? Surowce

Ceny ropy mogą skoczyć o kilkadziesiąt %, a na polskich stacjach za litr benzyny mamy możliwość zapłacić wkrótce nawet rekordowe 6 złotych - uprzedza Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz. pl. Wszystko poprzez…...

500 zł na dziecko po Sejmie

500 zł na dziecko po Sejmie

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad 1, sześć miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

50 mln dolarów na testowania od Chan Zuckerberg Biohub

50 mln dolarów na testowania od Chan Zuckerberg Biohub

Stworzony przez Marka Zuckerberga i swoim żonę Priscillę Chan kasa zapomogowa Chan Zuckerberg Biohub przeznaczy pięćdziesięciu mln dolarów na projekty badawcze związane z medycyną. Pieniądze zostaną podzielone pośród 47 naukowców z amerykańskich…...

21 października wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

21 października wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy pociągów

Zbliża się kolejna korekta w rozkładzie jazdy pociągów. Zmiany są związane z realizowanymi inwestycjami Krajowego Programu Kolejowego. Pasażerom zostaną oddane do użytku nowe perony, a pociągi powrócą na trasę Warszawa Gdańska…...

100 zmian dla firm. Urzędnicy będą mieli mało czasu na nowy KPA

100 zmian dla firm. Urzędnicy będą mieli mało czasu na nowy KPA

Nowela Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), która składa się na pakiet stu odmian dla firm, ma wejść w życie już od czerwca. - Projektodawca mniema bardzo krótki, jak w tak dużą reformę…...