Asseco - wyniki za pierwszy kwartał 2017

Wyniki grupy Asseco za I kw. 2017 r. okazały się nieznacznie niższe od konsensusu, za co odpowiadały przede wszystkim rezultaty grupy Formula. Przy ocenie analityków rynek ogromniejszą uwagę niż do rezultatów może przykładać do wyraźnie słabszych rdr. przepływów operatywnych i w rezultacie odzew na rezultaty może stanowić co najmniej lekko negatywna.

Zysk netto stajnie Asseco Poland przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w głównym kwartale 2017 roku wyniósł 60, 9 mln zł, w porównaniu do 65, 5 mln zł dwanaście miesięcy wcześniej. Wynik okazał się 3, 4 proc. spory od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 63 mln zł zysku netto.

W I kw. 2017 r. grupa zanotowała 53, 6 mln zł wydatków finansowych vs. 32, trzy mln zł rok wcześniej. Różnice kursowe odpowiadały zbyt 25, 8 mln złotych kosztów finansowych wobec kolejny, 1 mln zł poprzednio rokiem.

Efektywna stawka podatkowa w I kw. 2017 r. wyniosła 22, 9 proc. wobec 26, 5 proc. w sezonie porównywalnym.

W głównym kwartale 2017 roku grupa Asseco Poland miała 165, 2 mln zł profitu operacyjnego, wobec 188, dwa mln zł przed rokiem. Wynik operacyjny okazał się o 8, 6 proc. gorszy od konsensusu rynkowego, który przewidywał 180, 7 mln zł zysku operacyjnego.

Zgodne z oczekiwaniem były przychody Asseco Poland. Wyniosły one w głównym kwartale 2. 068, trzech mln zł. Analitycy spodziewali się 2. 022, 6 mln zł zysków.

W I kw. grupa zwiększyła przychody wraz ze sprzedaży oprogramowania i usług własnych do 1, 7 mld zł z jednej, 49 mld zł. Sprzedaż oprogramowania i usług obcych wyniosła w tym momencie 136, 6 mln zł wobec 148, 4 mln zł.

W I kw. za 855, trzech mln zł przychodów odpowiadał sektor przedsiębiorstw, za 786, 2 mln zł bankowość i finanse, a za 426, 8 mln złotych instytucje publiczne.

Przepływy netto z działalności sprawnej wyniosły w I kw. 99 mln zł w stosunku do 208, 3 mln złotych rok wcześniej. Na koniec marca grupa miała 1, 16 mld zł środków pieniężnych i ekwiwalentów, w trakcie gdy przed rokiem stało się to 1, 5 mld zł.

Samo Asseco Poland SA miało w I kw. 2017 r. 146, 3 mln złotych zysku netto w zestawieniu do 181, 5 mln zł w analogicznym czasie 2016 r. Zysk sprawny spadł w tym momencie do 31, 5 mln zł z 43, 6 mln zł, a zyski spadły do 202, dziewięć mln zł z 213 mln zł.

Możliwe reakcje rynku

– Są wielkie, ujemne różnice kursowe. Odrzucić jest to duże zdziwienie, gdyż w I kw. szekel się umocnił. Zostało to w dużej mierze zniwelowane przez niższą od oczekiwań efektywną stawkę podatkową, głównie na spółce matce, która pokazała podatek konfidencjonalny zeru – komentuje Sobiesław Pająk, analityk DM BOŚ.

– W I kw. grupa pokazała niesłychanie słaby cash flow operacyjny, niecałe 100 mln złotych, pomimo że baza sprzed roku nie była zbytnio wymagająca. Natomiast cash flow operacyjny spółki matki był ujemny –dodaje Pająk. Nie czuje się on negatywnie zaskoczony rachunkiem wyników stajnie Asseco. Niepokoi go jednak niski przepływ środków finansowych z działalności operacyjnej. – Ze względu na cash flow operacyjny reakcja sektorze może być co najmniej nieco negatywna – mówi.

Tagi: spółki wyniki pieniężne Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

NotowanieAktualności

apple pokaże swój serwis muzyczny  Tech

Apple pokaże swój serwis muzyczny Tech

Fani nowych technologii na całym świecie zacierają ręce. Dziś rada Apple, gdzie firma pokaże swoje nowe produkty. Czegoż możemy się spodziewać? Apple zazwyczaj nie mówi o swoich produktach zanim nie…...

apel KNF w sprawie ustawy o kredycie hipotecznym

Apel KNF w sprawie ustawy o kredycie hipotecznym

Komisja Nadzoru Finansowego apeluje do Senatu apeluje, aby ten wprowadził do ustawy o kredycie hipotecznym poprawki. Chodzi o zapisy zakazujące wynagradzania pośredników finansowych przez kredytodawcę. Senat w posiedzeniu rozpoczynającym się…...

andrzej Adamczyk został ministrem infrastruktury

Andrzej Adamczyk został ministrem infrastruktury

Andrzej Adamczyk został powołany poprzez prezydenta na stanowisko ministra infrastruktury. Wcześniej pełnił wyobrażenie ministra infrastruktury i budownictwa. Jeszcze przed doborami PiS zapowiadało wydzielenie resortu infrastruktury z obecnego Ministerstwa Infrastruktury…...

amica - wyniki finansowe przy 2018 roku

Amica - wyniki finansowe przy 2018 roku

Takich wyników finansowych Amica odrzucić miała nigdy w historii. Polski producent sprzętu GOSPODARSTWA DOMOWEGO narastająco po czterech kwartałach 2017 r. zarobił dzięki czysto 146, 3 mln zł. To wynik…...

amerykański miliarder Elon Musk włożył na fallusa firmę Neutralink  Tech

Amerykański miliarder Elon Musk włożył na fallusa firmę Neutralink Tech

Jak scalić ludzki mózg z pecetem? To główne pytanie, na które odpowiedź ma znaleźć nowa firma założona poprzez Elona Muska. Amerykański miliarder, który wcześniej z triumfem wprowadził na rynek elektryczny samochód, do nowego…...

altmaier: rząd szybko zacznie wdrażać odejście od węgla  Surowce

Altmaier: rząd szybko zacznie wdrażać odejście od węgla Surowce

Rząd Niemiec zamierza szybko przystąpić do wpajania zaleceń komisji, która domaga się odejście kraju od energii węglowej najpóźniej do 2038 roku - oświadczył po niedzielę minister gospodarki Peter Altmaier w rozmowie spośród…...