Asseco - wyniki za pierwszy kwartał 2017

Wyniki grupy Asseco za I kw. 2017 r. okazały się nieznacznie niższe od konsensusu, za co odpowiadały przede wszystkim rezultaty grupy Formula. Przy ocenie analityków rynek ogromniejszą uwagę niż do rezultatów może przykładać do wyraźnie słabszych rdr. przepływów operatywnych i w rezultacie odzew na rezultaty może stanowić co najmniej lekko negatywna.

Zysk netto stajnie Asseco Poland przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w głównym kwartale 2017 roku wyniósł 60, 9 mln zł, w porównaniu do 65, 5 mln zł dwanaście miesięcy wcześniej. Wynik okazał się 3, 4 proc. spory od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 63 mln zł zysku netto.

W I kw. 2017 r. grupa zanotowała 53, 6 mln zł wydatków finansowych vs. 32, trzy mln zł rok wcześniej. Różnice kursowe odpowiadały zbyt 25, 8 mln złotych kosztów finansowych wobec kolejny, 1 mln zł poprzednio rokiem.

Efektywna stawka podatkowa w I kw. 2017 r. wyniosła 22, 9 proc. wobec 26, 5 proc. w sezonie porównywalnym.

W głównym kwartale 2017 roku grupa Asseco Poland miała 165, 2 mln zł profitu operacyjnego, wobec 188, dwa mln zł przed rokiem. Wynik operacyjny okazał się o 8, 6 proc. gorszy od konsensusu rynkowego, który przewidywał 180, 7 mln zł zysku operacyjnego.

Zgodne z oczekiwaniem były przychody Asseco Poland. Wyniosły one w głównym kwartale 2. 068, trzech mln zł. Analitycy spodziewali się 2. 022, 6 mln zł zysków.

W I kw. grupa zwiększyła przychody wraz ze sprzedaży oprogramowania i usług własnych do 1, 7 mld zł z jednej, 49 mld zł. Sprzedaż oprogramowania i usług obcych wyniosła w tym momencie 136, 6 mln zł wobec 148, 4 mln zł.

W I kw. za 855, trzech mln zł przychodów odpowiadał sektor przedsiębiorstw, za 786, 2 mln zł bankowość i finanse, a za 426, 8 mln złotych instytucje publiczne.

Przepływy netto z działalności sprawnej wyniosły w I kw. 99 mln zł w stosunku do 208, 3 mln złotych rok wcześniej. Na koniec marca grupa miała 1, 16 mld zł środków pieniężnych i ekwiwalentów, w trakcie gdy przed rokiem stało się to 1, 5 mld zł.

Samo Asseco Poland SA miało w I kw. 2017 r. 146, 3 mln złotych zysku netto w zestawieniu do 181, 5 mln zł w analogicznym czasie 2016 r. Zysk sprawny spadł w tym momencie do 31, 5 mln zł z 43, 6 mln zł, a zyski spadły do 202, dziewięć mln zł z 213 mln zł.

Możliwe reakcje rynku

– Są wielkie, ujemne różnice kursowe. Odrzucić jest to duże zdziwienie, gdyż w I kw. szekel się umocnił. Zostało to w dużej mierze zniwelowane przez niższą od oczekiwań efektywną stawkę podatkową, głównie na spółce matce, która pokazała podatek konfidencjonalny zeru – komentuje Sobiesław Pająk, analityk DM BOŚ.

– W I kw. grupa pokazała niesłychanie słaby cash flow operacyjny, niecałe 100 mln złotych, pomimo że baza sprzed roku nie była zbytnio wymagająca. Natomiast cash flow operacyjny spółki matki był ujemny –dodaje Pająk. Nie czuje się on negatywnie zaskoczony rachunkiem wyników stajnie Asseco. Niepokoi go jednak niski przepływ środków finansowych z działalności operacyjnej. – Ze względu na cash flow operacyjny reakcja sektorze może być co najmniej nieco negatywna – mówi.

Tagi: spółki wyniki pieniężne Komentując korzystasz z sprzęt Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Statut i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

NotowanieAktualności

deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Deficyt budżetowy w Polsce nie zaakceptować spada, choć powinien

Ważne jest, aby w Polsce nadal spadał deficyt budżetowy - mówi wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. Jednakże obecnie deficyt nie maleje, a dyskutowane są rozwiązania, które mogą go nadal zwiększyć…...

darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od rodziców a podatek

Darowizna od momentu rodziców to jeden wraz ze sposobów finansowego wsparcia pociechy. W tym przypadku obdarowany nie powinien płacić podatku, ale to nie znaczy, że nie musi faktu darowizny zgłaszać fiskusowi.…...

dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu  Informacje

Dania chce miliard dolarów od momentu Microsoftu Informacje

Popularna wyszukiwarka torrentów zamknięta. Nikt nie wie, dlaczego Twórcy gier komputerowych zjechali do Krakowa. Gowin obiecuje granty dla najlepszych Cisco szuka pracowników. Zwiększy najęcie dwukrotnie Allegro zwalnia i stawia na…...

członek RPP o obawach zanim impulsem fiskalnym

Członek RPP o obawach zanim impulsem fiskalnym

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej, Kamila Zubelewicza w RPP znalazły się obawy, że impuls fiskalny może przyczynić się do odwiedzenia przeciętnego wzrostu poziomu wartości nawet o 1 pkt proc. w skali…...

czy samorządy udźwigną 500 oraz?  Pieniądze

Czy samorządy udźwigną 500 oraz? Pieniądze

300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za ponad jednej, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze…...

czerwińska: mocny złoty to rezultat silnej gospodarki  Pieniądze

Czerwińska: mocny złoty to rezultat silnej gospodarki Pieniądze

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność jakie możliwości do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce zbytnio ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią…...