Gaz-System i Ukrtransgaz mają studium wykonalności dla połączenia Polska-Ukraina

Gaz-System i Ukrtransgaz mają studium wykonalności dla połączenia Polska-Ukraina
27 lipca, 2020
Category: gielda

Gaz-System i ukraiński operator systemu przesyłowego PJSC Ukrtransgaz zakończyli prace ponad studium wykonalności dla połączenia integrującego programy przesyłowe Lokalny i Ukrainy, podał Gaz-System.

„Przeprowadzone analizy i końcowe rekomendacje studium wykonalności będą stanowić podstawę do określenia dalszych działań związanych wraz z realizacją pomyslu inwestycyjnego” – czytamy w komunikacie.

Projektowane połączenie gazownicze Polska a mianowicie Ukraina zakłada budowę nieznanego gazociągu pomiędzy węzłami Hermanowice na terytorium Polski jak i równiez Bliche Volytsia – Sciana na terytorium Ukrainy. Łączna długość gazociągu to około 112 km. Na rzecz prawidłowego funkcjonowania połączenia niezbędne będzie wybudowanie Tłoczni Strachocina, a także gazociągów: Hermanowice – Strachocina, Strachocina – Pogórska Wola, Pogórska Wola – Tworzeń i Tworóg – Tworzeń.

Strony przewidują możliwość zakończenia realizacji planu na 2019 lub 2020 rok.

Głównym jego zamyslem jest dywersyfikacja źródeł dostaw gazu gwoli Ukrainy oraz dalsza integracja systemów przesyłowych i rynków gazu w regionie Europy Wschodniej.

„Wstępnie zakłada się, że dzięki nowemu połączeniu możliwe będzie zwiększenie zdolności eksportowych gazu z Naszego kraju w kierunku Ukrainy w ilościach do 21, 9 mln m3/d (od ok. piec mld metrów 3/rok do 8 mld m3/rok po zależności od czasu technicznych warunków transportu gazu w ukladach przesyłowych). Realizacja projektu pozwoli również w przesyłanie gazu z kierunku Ukrainy sluzace do Polski w ilości sluzace do około 19, 2 mln m3/d (od ok. piec mld metrów 3/rok sluzace do 7 mld m3/rok przy zależności od momentu technicznych warunków transportu gazu w systemach przesyłowych)” – podano.

Strony porozumienia zakładają, ze zrealizowany zostanie nowych możliwości przesyłowych przełoży się na wzrost bezpieczeństwa energetycznego oraz dywersyfikację dostaw i źródeł gazu dla Ukrainy, za posrednictwem terytorium Polski. Dla Lokalny oznacza to zwiększanie zdolności eksportowych oraz utworzenie warunków do zwiększania kategorii wykorzystania zdolności przesyłowych programu przesyłowego. Dzięki projektowanemu połączeniu Polska oraz inne kraje UE uzyskają także dostępu do magazynów gazu w Ukrainie.

Integracja polskiego programu przesyłowego na platformie ukraińskim jest elementem gazowego korytarza Północ-Południe, łączącego terminal LNG po Świnoujściu sposród krajami Europy Środkowej jak i równiez Wschodniej poprzez systemy przesyłowe poszczególnych państw i transgraniczne połączenia. Swoim celem wydaje sie stworzenie elastycznie funkcjonującej infrastruktury przesyłowej w poszczególnych państwach łączącej Europę Zachodnią, Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie.

Gaz-System rozpoczął już realizację inwestycji w polskim programie przesyłowym w ramach korytarza. W zakresie tych działań zostanie rozbudowany system przesyłowy w zachodniej, południowej jak i równiez wschodniej części Polski. Inwestycje te zostały zakwalifikowane poprzez Komisję Europejską jako plany o znaczeniu wspólnotowym (PCI – Project of Common Interest).

Spółka od 1 listopada 2012 r. realizuje usługę przewozu gazu za posrednictwem punkt Hermanowice w kierunku Ukrainy. Obecnie usługa ta jest realizowana dzieki zasadach przerywanych, co oznacza, że może być przerwana albo ograniczona ze względu w niekorzystne wytyczne rozpływu gazu w sieciach polskiej lub ukraińskiej. Maksymalna techniczna możliwość przesyłu gazu przez miejsce Hermanowice ku Ukrainy, tuz przy sprzyjających technicznie warunkach rozpływu gazu w systemach obydwu krajów, siega aktualnie sluzace do 1, 5 mld m3/rok.

W grudniu 2014 r. Gaz-System i Ukrtransgaz podpisali umowę na temat współpracy ws. rozwoju transgranicznych zdolności przesyłowych.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną na rzecz polskiej produkcji, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego a takze zarządzanie najważniejszymi gazociągami na terytorium polski.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy