G-8: Francja wezwała Rosję do ratyfikowania Europejskiej Karty Energetycznej

G-8: Francja wezwała Rosję do ratyfikowania Europejskiej Karty Energetycznej
27 lipca, 2020
Category: inne

11. dwa. Moskwa (PAP/wł., AFP) a mianowicie Minister finansów Francji Thierry Breton poinformował, że w trakcie sobotniej konferencji szefów resortów finansów G-8 w Moskwie jego panstwo wezwał Rosję do ratyfikowania Europejskiej Karty Energetycznej.

Dokument ten jest fundamentalnym aktem Unii Europejskiej, dotyczącym branzy energii. Karta, podpisana przy grudniu 1991 roku przez 46 państw, w tym Polskę, ma charakter deklaracji gospodarczo- politycznej.

Przewiduje ona metrów. in. zrealizowany zostanie konkurencyjnego rynku paliw, energii i usług energetycznych, swobodny wzajemny dostęp do rynków energii państw-sygnatariuszy, dostęp az do zasobów energetycznych i pierwotnego eksploatacji w zasadach komercyjnych bez jakiejkolwiek dyskryminacji, a także ułatwienie dostępu az do infrastruktury transportowej energii w celach międzynarodowego tranzytu.

Breton oświadczył dzieki konferencji prasowej w Moskwie, że kraje UE są gotowe rozważyć możliwość zdeponowania poprawek jak i równiez uzupełnień w dodatku dokumentu w ramach negocjacji wraz z Rosją.

Partnerzy Moskwy z G-8 chcą m. in., aby Rosja zgodziła się na zwiększenie zagranicznych inwestycji w jej przemyśle naftowym i gazowym, jak również osłabiła monopolistyczną pozycję Gazpromu.

Zdaniem francuskiego ministra, przystąpienie Rosji sluzace do Europejskiej Karty Energetycznej ułatwi jej także rozwiązywanie takich problemów jak ten, który w kwietniu wystąpił przy jej relacjach z Ukrainą.

Breton ujawnił, że styczniowy kryzys związany z dostawami rosyjskiego gazu na Ukrainę był jednym z tematów sobotniego spotkania szefów resortów finansów G-8 sposród prezydentem Władimirem Putinem. Minister podkreślił, że dyskusja odbyła się sposród inicjatywy Putina.

„Prezydent wyjaśnił nam stanowisko Rosji po tej kwestii, wyrażając zaspokojenie ze sposobu rozwiązania problemu z dostawami gazu na Ukrainę a mianowicie zarówno z punktu widzenia odbiorców, jak i równiez Rosji – powiedział Breton.

Minister poinformował też, że Francja wystąpiła z inicjatywą omówienia problemu niezależności energetycznej na lipcowym szczycie G-8 w Petersburgu.

Jego zdaniem rzecz ta nabrała aktualności przede wszystkim dlatego, że „ostatnimi czasy powstaje niejasność geopolityczna”. Breton wskazał w tym kontekście dzieki napiętą sytuację w Iranie i Palestynie, a także niedawne zmartwienia z dostawami gazu az do Unii Europejskiej przez Ukrainę.

Jezyk francuski minister podkreślił, że „problem niezależności energetycznej wychodzi prócz ramy poszczególnych państw”. Breton dodał, że obejmuje on takie zadania jak rozgalezienie dostaw surowców i polityka oszczędności energii. Inicjatywę Francji poparły wszelkie pozostałe kraje „Ósemki”.

Minister ujawnił także, iż w trakcie moskiewskiej narady Rosja wyraziła poparcie dla koncepcji utworzenia światowego sektorze gazu ziemnego – „takiego, jak funkcjonujący już światowy rynek ropy naftowej”.

Breton bez entuzjazmu potraktował polską inicjatywę paktu bezpieczeństwa energetycznego między Unią Europejską i NATO, zgłoszoną przed paroma dniami poprzez premiera Kazimierza Marcinkiewicza. Zakłada ona stworzenie nowego mechanizmu bezpieczeństwa energetycznego.

Według ofert, w sytuacjach zagrożenia dostaw lub środków dostawy gazu strony porozumienia udzielałyby sobie obowiązkowej pomocy, na zasadzie „jeden zbyt wszystkich, kazdy za jednego”.

„Jeśli chodzi o Francję, sądzę, że lepiej próbować ożywić istniejące instrumenty, choćby poprawiając halasuje, jeśli to konieczne. Są to bez cienia watpliwosci instrumenty dialogu, które sprawdziły się i które pozwolą nam niewątpliwie osiągnąć przy najlepszym okresie rozwiązania interesujące dla wszelkich stron” – podkreślił francuski minister.

Jerzy Malczyk (PAP)

kd/ mc/ 3736 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy