Fundusze inwestycyjne - obniżka strat za zarządzanie

Polskie fundusze inwestycyjne są najdroższe w Europie. A to ogranicza ich zyskowność i sprawia, że popularność tychże produktów wśród krajowych udziałowców jest niewielka. Resort finansów wprowadza obniżki opłat.

Ministerstwo Finansów ustaliło, iż maksymalny limit wynagrodzenia zbyt zarządzanie aktywami będzie po 2022 r. wynosił 2 proc. To wręcz rewolucja na krajowym rynku TFI, bo oznacza obniżkę opłat w przypadku tych najdroższych funduszy nawet o połowę. Dziś za zarządzanie funduszem akcyjnym TFI pobierają czterech proc.

- Ofiaruje się, aby wysokość zarobku była ustalana w oparciu o średnią wartości mień netto funduszu inwestycyjnego, obok czym będzie ona z biegiem czasu obniżana - od 3, 5 proc. w skali roku od czasu dnia 1 stycznia 2019 r. do 2 proc. tej wartości od poranka 1 stycznia 2022 r. - czytamy przy uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Ministra Finansów.

W 2019 r. opłaty odrzucić są wyższe niż trzy, 5 proc., w 2020 r. stawka maksymalna wyniesie 3 proc., a po 2021 r. 2, pięć proc. Ustalona wysokość strat dotyczy wszystkich funduszy, z brakiem względu na realizowaną strategię. Docelowo koszty zarządzania po 2022 r. spadną do 2 proc. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Rewolucja w branży TFI

Propozycja resortu finansów nie wydaje się być nowością. Z podobnym postulatem w początku ubiegłego roku wyszła Komisja Nadzoru Finansowego. We wstępnym projekcie zmian przy modelu dystrybucji funduszy, który to miał być niejako wynikiem wdrożenia unijnej dyrektywy MIFID II, KNF proponowała zredukowanie maksymalnej opłaty za kierowanie do 2 proc. rocznie, a także wprowadzenie limitów w opłatach dystrybucyjnych. Obok wpłacie oszczędności do funduszu maksymalna prowizja mogłaby wynieść 5 proc., an obok wypłacie - 2 proc.

Dziś resort finansów wychodzi z podobną inicjatywą, argumentując to troską na temat interes inwestorów. Ministerstwo zaznacza też, że dzięki niższym opłatom stałym, TFI chętniej będą wprowadzać tzw. success fee, czyli wynagrodzenie za sukces, pobierane od odbiorców tylko wtedy, gdy wypracują zysk.

- Ograniczenie wysokości wynagrodzenia stałego zbytnio zarządzanie funduszami może skłaniać towarzystwa do szerszego używania wynagrodzenia zmiennego, co trzeba ocenić pozytywnie, gdyż zostanie stanowiło czynnik motywujący towarzystwa do osiągania, zarówno przy interesie inwestorów, jak i własnym, jak najlepszych wyników - napisano.

Polskie fundusze najdroższe w Europie

Nie można się z tąże argumentacją nie zgodzić. Nie mylę się jest bowiem taka, hdy polskie fundusze są najdroższe w Europie (dwukrotnie). Zaś wysokie koszty znacząco osłabiają potencjał do zarobku jak i również tym samym zniechęcają do inwestowania.

Foto: Analizy Online Opłaty bieżące w funduszach w Polsce i Europie

Przypomnijmy: opłata za zarządzanie pobierana jest automatycznie przez TFI. Jej wysokość nie zależy od profitu czy straty, ale od momentu rodzaju funduszu. Przez to, że wynagrodzenie za zarządzanie jest zawarte w powszedniej wycenie jednostki uczestnictwa (udział w funduszu), większość odbiorców nie przywiązuje do niej wagi. Śledząc notowania, możemy odnieść wrażenie, że fundusz nic nie kosztuje. Zaś jest wręcz przeciwnie.

Jak wskazują Analizy Online, opłata za zarządzanie oddziałuje bezpośrednio na osiągane przez fundusz zyski. Obniża pani wyniki funduszy gotówkowych przeciętnie o ok. 0, dziewięć proc. w skali r., a funduszy akcyjnych więcej niż 3, 3 proc.

Na ten aspekt obserwację zwraca także resort finansów. Powołuje się na dane z 2016 r., z których wynika, że przy przypadku części funduszy, pobierane wynagrodzenie z tytułu zarządzania przewyższało wysokość wyników inwestycyjnych funduszy. W efekcie, pomimo osiągania dobrych wyników inwestycyjnych, po uwzględnieniu wynagrodzenia za zarządzanie funduszem, stopa zwrotu dla kontrahentów była ujemna.

Z wyliczeń Analiz Online wypływa, że obniżenie opłat przy funduszach, w których katalogów poziom przekracza 2 proc. w skali roku (z pominięciem opłaty zmiennej, uzależnionej od stopy zwrotu, tzw. opłaty za sukces), to spora oszczędność dla Młodych polaków.

- Obecnie w ofercie towarzystw jest blisko 800 funduszy detalicznych, czyli skierowanych do szerokiej dystrybucji. W ponad 450 z nich opłata za zarządzanie przekracza 2 proc. w skali roku. Zgromadzone wydaje się być w nich ponad 59 mld zł, czyli 44 proc. tego segmentu sektorze. Gdyby obowiązująca w wymienionych opłata za zarządzanie została obniżona do 2 proc., tylko z tego tytułu w kieszeniach polskich inwestorów zostałoby około 770 mln zł rocznie – wyliczyły po ubiegłym roku Analizy Przez internet, oceniając propozycję KNF.

TFI kręcą nosem

Na tak rewolucyjną zmianę już w ubiegłym roku, kiedy wraz z propozycją obniżki opłat wyszła KNF, nosem kręcili pełnomocnicy TFI. Ich zdaniem wymuszanie obniżki opłat godzi w mechanizmy wolnorynkowe i grozi ryzykiem wzrostu sprzedaży słabych produktów, o nieprzejrzystej organizacji kosztów, (np. tzw. produkty strukturyzowane).Aktualności

frank szwajcarski najtańszy od czarnego czwartku

Frank szwajcarski najtańszy od czarnego czwartku

Mniej niż 3, 6 zł kosztował w poniedziałek (27 listopada) frank szwajcarski. To najmniej od stycznia 2015 roku, czyli tak zwanym. czarnego czwartku, kiedy bank centralny Szwajcarii przestał bronić swojej waluty…...

francja. Policja przełamała strajk przy rafinerii. Będą kolejne akcje  Ze świata

Francja. Policja przełamała strajk przy rafinerii. Będą kolejne akcje Ze świata

Posiadłość wraz z XIX wieku za 56 złotych. Para zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków z wielkiej płyty. Mieszkania jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwi. Wyjątkowa robota Banksy'ego…...

flakka - co to jest i jak działa nowy narkotyk

Flakka - co to jest i jak działa nowy narkotyk

W USA, Australii i prawdopodobnie na starym kontynencie pojawił się niedawno nowy narkotyk na temat nazwie flakka. Liczne doniesienia mówią, że rozprzestrzenia się m. in. na Florydzie, w Ohio i Teksasie.…...

firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uciekają poprzednio politykami PiS  Pieniądze

Firmy przygotowują się na przejęcie OFE. Tak uciekają poprzednio politykami PiS Pieniądze

Reforma emerytur w rządowej zamrażarce. "Decyzja nie zaakceptować została podjęta" Co w dalszym ciągu z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z sektorze.…...

fE: gospodarstwa domowe mogłyby zaoszczędzić na energii  Surowce

FE: gospodarstwa domowe mogłyby zaoszczędzić na energii Surowce

Rachunki za prąd mogłyby spaść nawet o 160 zł rocznie, czyli na temat ok. 11 proc. - przekonują eksperci Forum Ciepła. Wystarczy, by odbiorcy osobni mieli informacje kiedy jak i również…...

faraday Future zaprezentował samochód FFZERO1  Tech

Faraday Future zaprezentował samochód FFZERO1 Tech

W środę w Las Vegas ruszają targi CES (Consumer Electronics Show) - międzynarodowa wystawa sprzętu elektronicznego, która to przyciąga największe firmy i najlepszych specjalistów z na całym świecie. Ale pierwszą sensację obecnie dzisiaj…...